Martin Bursík na sjezdu Strany zelených - Martin Bursík na sjezdu Strany zelených v kulturním domě Vltavská. (17. února 2007) | foto: Lukáš Bíba, iDNES.cz

Bursík obhájil křeslo šéfa Strany zelených

  • 240
Martin Bursík v sobotu s přehledem obhájil post předsedy Strany zelených. Delegáty nečekaně se vlekoucího sjezdu musel ale přesvědčovat, aby neodmítali americký radar v Česku. Zelení chtějí prosadit referendum. Sjezd dnes pokračuje volbou zbývajícího vedení a důležitou debatou o postoji k euroústavě.

Sobotní volba Bursíka byla přesvědčivá. Nepopsanou volební kartu dostalo 277 delegátů, 212 na ni dopsalo Bursíka, 61 karet bylo odevzdáno prázdných, dvě byly neplatné.

"Nebudete to mít se mnou lehké, ale já to s vámi také nemám lehké," sdělil delegátům po zvolení. 

Sjezd Strany zelených se po celý den neplánovaně protahoval, oproti původnímu programu se delegáti dostali k volbě předsedy a dalších členů vedení až po osmé večer. Zelení se totiž dlouho zdrželi debatou o americké základně. - více o ní čtěte zde

Samotný "kandidátský" proslov si tak musel Bursík takřka vyprosit, delegáti mu totiž dali na vystoupení jen pět minut.  Bursík měl přitom evidentně připravená témata na delší mluvení. Takže nakonec vydržel u řečnického pultu déle a rozpovídal se například o tom, jak by vláda měla tlačit na Čínu v otázce lidských práv.

Bursíkově vizi ale dominovala ochrana životního prostředí. "Nezapomeňme, že našim hlavním úkolem je boj proti globálnímu oteplování. V této věci nemáme v České republice ještě partnera, my si ho potřebujeme postupně vybudovat," upozorňoval delegáty znavené předcházející emotivní výměnou názorů na téma základna.

"Není pochyb o tom, že klíčem k udržitelné budoucnosti Evropy jsou obnovitelné zdroje energie, energetické úspory, biopaliva a alternativní zdroje energie v dopravě," prohlašoval šéf strany.

"Naše úspěšné tažení může pokračovat tehdy, jestliže budeme schopni ještě lépe argumentovat naši politiku, a ještě kvalitněji obhajovat naše postavení," sdělil s tím, že strana musí být ještě otevřenější než dosud.

Bursík chce, aby sportovci tlačili na čínskou vládu
Opětovně volený předseda také oznámil, jak chce tlačit na čínskou vládu. "Chceme, aby zahájila dialog s tibetskou exilovou vládou a dalajlámou, a to bez jakýchkoliv podmínek. Říkám vám to jako místopředseda vlády, kvůli takovým tématům jsme ve vládě," řekl důrazným hlasem.

A představil také svůj plán pro Olympijské hry v Pekingu v roce 2010. "Chci, abychom udělali společnou evropskou politiku, chci, abychom oslovili sportovce v celé Evropě s iniciativou, aby oni požadovali na čínské vládě ochranu lidských práv a dialog s tibetskou vládou s cílem autonomie Tibetu," tvrdil.

Kritiků je poskrovnu
Bursík zatím na sjezdu kraluje, ve volbách neměl protikandidáta, ani během dne proti němu nikdo nevystoupil s vážnější kritikou.

Jednou z mála výjimek byl syn známého herce Martina Stropnického Matěj. "Začínáme být stále méně zelení a stále více modří," stěžoval si.

Bursík na delegáty naléhal, aby volba předsedy byla tajná. "V takovém případě bude můj mandát mnohem silnější. A následující dva roky budou pro naši stranu rozhodující," vysvětloval.

Začátek se opozdil o téměř hodinu
V kulturním domě Vltavská, kde se sjezd koná, padaly v minulosti hlavy šéfů ČSSD Vladimíra Špidly i Stanislava Grosse. Vltavská totiž bývala hlavním kolbištěm sociálních demokratů. 

Teď si ji vybrali zelení, od začátku sjezdu ovšem bylo jasné, že tady stranická disciplína a upjatost typická pro jiné parlamentní strany vládnout nebude.

Registrace účastníků sjezduNafouknutý velký zelený balonek poletoval nad hlavami delegátů, kterým jakoby ani nevadil nával při vstupu.

Bylo deset hodin, sjezd měl už začít, ale mnozí ještě nebyli vůbec zaregistrováni.

"Najít v Praze sál pro čtyři sta lidí a ještě takový, aby nebyl moc drahý, není jednoduché," namítala mluvčí zelených Eva Rolečková.

Bursík dorazil dobře naladěn
Martin Bursík na sjezdu Strany zelenýchV té chvíli přišel šéf Martin Bursík, přes rameno měl přehozený batoh, jakoby se ani nechystal na stranický sjezd. "Čau, čau," zdravil se s novináři i spolustraníky a působil dojmem, jakoby ho čekala ta nejsnadnější věc na světě.

Složení delegátů je opravdu rozmanité. Maminky, které si odběhly od dětí, jinoši, kteří sotva dorostli do dospělého věku, lesníci, idealisté i političtí pragmatici. Opravdu velmi pestrá společnost, která spolu hlasitě konverzovala jako na bále. 

Sjezd začal českou a evropskou hymnou
Ruch v sále na chvíli utichl až deset minut před jedenáctou, kdy Bursík sjezd oficiálně zahájil. A sdělil, že netradičně zazní česká i evropská hymna.

Delegáti sjezdu Strany zelených"Protože jsme strana, která je v parlamentu a ve vládě, tak k takové straně se hodí, aby zahájila svůj sjezd státní hymnou. A jako správní zelení k tomu ještě přidáme evropskou," vysvětloval. Všichni přítomní se zvedli.

Bursík: Jak Říman hlasoval podle zelených not
Úvodní Bursíkův projev se nesl v optimistickém duchu, nic překvapivého ani konfliktního v něm nezaznělo. Šéf zelených spolustraníkům především připomněl, jak se strana dostala z mizérie - finanční i politické - až do nejvyšších politických pater.

"Měli jsme dluhy, museli jsme si vzít úvěr, za který ručili osobně volební lídři," upozorňoval Bursík na dřívější časy.

A dnes? Bursík sklidil potlesk například za to, jak "donutili" ministra za ODS Martina Římana k tomu, aby v tomto týdnu hlasoval pro to, že biopaliva budou v EU tvořit deset procent z celkového množství paliv. "Biopaliva budou mít zelenou," sdělil delegátům.

O dvou nejvíce konfliktních tématech - tedy základně a euroústavě - se ale ve své řeči nezmínil. V odpolední debatě se jim ale vyhnout nemohl. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video