Bursík přivedl zelené poprvé do parlamentu, ve volbách získali šest křesel.

Bursík přivedl zelené poprvé do parlamentu, ve volbách získali šest křesel. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Bursík: Možná s ODS, určitě ne s ČSSD a komunisty

Předseda Strany zelených Martin Bursík na iDNES.cz prohlásil, že jeho strana je za určitých okolností ochotná podporovat připravovanou vládu ODS s premiérem Mirkem Topolánkem. Zároveň upřesnil podmínky, za kterých by se Topolánek jejich podpory dočkal.

ODPOVĚDI MARTINA BURSÍKA ČTĚTE ZDE

"Bedlivě hlídáme, zda se stále ještě mezi ODS a ČSSD jedná o menšinové vládě ODS nebo je to už skrytá velká koalice či opoziční smlouva. Ustojí-li předseda Topolánek tlaky ČSSD a udrží menšinovou vládu, pak jsme ochotni - za předpokladu, že to bude vláda, která dovede zemi k předčasným volbám, - začít jednat o programu takové vlády a případné možnosti umožnění jejího vzniku," napsal Bursík v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.
 
Zelení jsou dnes největšími příznivci předčasných voleb. Bursík tvrdí, že se jich nijak nebojí. "Podle mého názoru bychom v případných předčasných volbách výsledek udrželi a pravděpodobně ještě posílili. Je totiž zřejmé, že naši voliči odmítli blokové pravo-levé vidění politiky a volili zelené  kvůli programu, politickému stylu a také proto, že jsme reálnou alternativou stávajícím politickým stranám," uvedl.

Jak se zelení skutečně zachovají, ukáží příští dny, není ani vyloučeno, že se dočkají vábení od šéfa ČSSD a dosluhujícího premiéra Jiřího Paroubka. Ten už v minulosti naznačil, že pokud by nezískala důvěru Sněmovny vláda ODS, pokusil by se sestavit vládu on - za pomoci zelených. Bursík tvrdil, že se socialisty nepůjdou, zejména, pokud ČSSD spolupracuje s KSČM.    
 
"Vlády společně s ČSSD, která by byla existenčně závislá na KSČM, se nezúčastníme," řekl v on-line rozhovoru Bursík. "Nejde jen o to, že se komunisté nedokázali postavit k minulosti, ale jde také o jejich aktuální názory, které jsou pro nás zelené nepřijatelné. Porušování lidských práv v Bělorusku, na Kubě, v Tibetu. Několik dní před volbami jsme diskutovali v televizi Prima s komunisty a potvrdili si jejich neskonalou názorovou odlišnost. Sedmnáct let po listopadu 1989 je jejich politika a rétorika prakticky beze změny," napsal.

Vystudovaný přírodovědec Bursík vstoupil k zeleným v roce 2004. Předtím byl členem KDU-ČSL, Svobodných demokratů a Občanského fóra. Předsedou strany se stal v roce 2005, když proti dosavadnímu předsedovi Janu Beránkovi prosadil samostatnou účast zelených ve volbách a odmítl společnou kandidaturu s menšími liberálními stranami.

Letošní volby byly pro Bursíka a Stranu zelených úspěšné. Získala za 6,29 % hlasů šest mandátů a ve Sněmovně poprvé od Listopadu zasedla dosud mimoparlamentní partaj.

"Jsem moc spokojený. Děkuji voličům za odvahu, že volili mimoparlamentní stranu. Naše síla je v tom, že přinášíme nová témata i nový politický styl," tvrdí šéf strany Martin Bursík.

Povolební euforii ale zastínil politický pat. Koncept trojkoalice padl a zeleným se vzdálila šance na účast ve vládě. "Politický vývoj směřuje k dohodě mezi ODS a ČSSD, trojkoalice nemá partnera k jednání a pro povolební vyjednávání o vládě ztratila význam," prohlásil Bursík.

Zelení předložili dvě varianty řešení patového stavu. Obě vedou k předčasným volbám. "První variantou je vznik úřednické vlády, která povede zemi k předčasným volbám. Druhým řešením je nějaká forma menšinové vlády, která bude hledat ad hoc podporu ve Sněmovně a dovede zemi k předčasným volbám," řekl Bursík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video