Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bursík: Klaus jde svými „moudry“ o klimatu proti ústavě

  15:47aktualizováno  15:47
Prezident podle Martina Bursíka překračuje svou roli, když mluví v cizině o změnách klimatu "v jiných tóninách" než vláda. Ministr životního prostředí to řekl v debatě na ČT. "Má snad prezident sklopit uši, když zelení ideologové chtějí omezit svobodu lidí?" reagoval Klausův tajemník.

Nazrál čas na vrcholnou schůzku mezi premiérem, ministrem zahraničí a Václavem Klausem, říká Martin Bursík | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Václav Klaus ani nemusí být osobně přítomen, aby dostával lidi "do varu" svými názory na globální oteplování. V Otázkách Václava Moravce je tlumočil prezidentův tajemník Ladislav Jakl.

"Prezident Klaus nemá na Hradě meteorologickou budku, kam by chodil každé ráno měřit teplotu a zapisovat propočty. Nehraje si na meteorologa, ale umí číst. Proto ví, co se děje s klimatem a počasím," odmítl Bursíkovu výtku, že z Klausových názorů čiší diletantství a odborná neinformovanost.

Ladislav Jakl se opřel i do klimatologů, kteří "straší" zprávami, podle nichž je za změny klimatu odpovědný z velké míry člověk.

Jakl: Klimatologové se chtějí zviditelnit
"Ti klimatologové se jenom chtějí zviditelnit v médiích a získat granty, proto slyšíme jejich poplašené výkřiky. Je ale třeba se postavit proti hlučící většině a říkat: Buďme v tom seriózní a zodpovědní," prohlásil Jakl.

Martin Bursík se během jeho proslovu chvílemi mračil, chvílemi pobaveně usmíval. Nakonec Jakla obvinil z toho, že prezidenta svou argumentací naprosto zesměšnil.

"Argumentace pana Jakla byla naprosto příšerná. Nechám to přeložit a pošlu do zahraničí, ať vidí, v jakém prostředí pracujeme," řekl.

V závěru mu ale debata o prezidentových názorech vtipná zrovna nepřipadala - upozornil, že s takovými tezemi by se navíc Česká republika dostala do rozporu s politikou Evropské unie.

Bursík: Je čas ujasnit si názory
Podle Bursíka není možné, aby toto téma vyznívalo v zahraničí v různých tóninách. "Od toho máme ústavu a vydefinovanou roli prezidenta a vedle toho vládní program a společnou evropskou politiku," dodal s tím, že Klause jeho názory výrazně diskvalifikují v příští volbě prezidentem.

"Nazrál čas na vrcholnou schůzku mezi premiérem, ministrem zahraničí a Václavem Klausem," dodal šéf Strany zelených.

"Jestli má být cílem schůzky umlčet hlavu státu, které záleží na budoucnosti světa, pak si myslím, že očekávání pana Bursíka nejsou úplně realistická," kontroval Jakl.

"To já si myslím taky, že nejsou realistická, protože Klaus si bude říkat svá moudra, ale pak dojdeme k závěru, že nerespektuje ústavu," odvětil už viditelně rozladěný ministr.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Sníh a vítr komplikují dopravu, silnice mohou klouzat. D1 je průjezdná

Kolona aut a kamionů zablokovala dálniční přivaděč na D1 u Jihlavy. (17. ledna...

Situace na dálnici D1, kde v uplynulých dnech kvůli počasí kolabovala doprava, se zklidnila, podle vysočinské policejní...

Najdete na iDNES.cz