Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bursík: Když to nepůjde, vládu odpískáme

  11:45aktualizováno  11:45
Vicepremiér a ministr Martin Bursík potvrdil, že vláda nemusí být ve Strakovce dlouho. Je všeobecně známo, že v programovém prohlášení je pojistka, že když to nepůjde, tak to odpískáme a povedeme takovou složitou tříměsíční procedurou zemi k předčasným volbám, řekl v rozhovoru pro MF DNES.

Martina Bursíka zpovídala Michaela Jílková. | foto: David NeffMF DNES

Rozhovory Michaely Jílkové

Pane vicepremiére, co říkáte jako idealista, za kterého se označujete, tomu, jak vznikla vláda? Jiří Paroubek řekl: Je to vláda politické korupce, je postavená na dvou zrádcích, nemá potřebný morální kredit.
Otázka je, jestli zrovna předseda Paroubek má kredit k tomu, aby to hodnotil. On hrál tu psychologickou válku, že má většinu a že přece bude záležet na motivech těch lidí, kteří by podpořili jeho vládu. A když ty motivy budou ctnostné, tak je to v pořádku.

Jenže to není jenom Paroubkův názor, že to je vláda postavená na dvou přeběhlících, dezertérech.
Je postavená na dvou poslancích, kteří změnili názor a rozešli se se sociální demokracií. Já jsem se s nimi setkal osobně až to ráno v den hlasování. Sám jsem byl zvědavý, jaký z toho budu mít dojem.

A ten máte jaký?
Nejzajímavější byl projev pana Melčáka. Seděl jsem za ním a viděl jsem sedmdesátiletého pána, takového skloněného, který tam stál a popisoval, jak vidí situaci v sociální demokracii. A proti němu byla najednou v řadě taková jako horda sociálních demokratů, působilo to vůči němu velmi agresivně. Finále bylo, že pan Melčák  stál v té Sněmovně u zdi a brečel, když to skončilo. Já z toho nechci dělat citovku...

Opravdu plakal?
Brečel, ano. Víte, tohle je moje zkušenost s tím poslancem. Působil na mě naprosto autenticky, naprosto autenticky. S panem Pohankou jsem tu příležitost neměl...

A ten neplakal, předpokládám.
Já nevím, třeba taky někde plakal, já vám jenom popisuji to, co jsem viděl.

No on pan Pohanka je v tisku spojován s řadou kontroverzních kauz. Neúspěšná privatizace Nemocnice Na Homolce, zadlužení brněnské nemocnice u svaté Anny, jeho jméno padlo i v souvislosti s kauzou starosty Péti podezřelého z finančních machinací s penězi EU.
To jsou věci, které on si s sebou nese. A samozřejmě, že ovlivňují jeho důvěryhodnost.

Co je to hluboká reforma?

Prezident Václav Klaus o vaší vládě řekl: Vidím ji jako nakročení, spíše než na plnohodnotné vládnutí, tak na cestu k předčasným volbám. Vy to vidíte jak?
Je všeobecně známo, že v programovém prohlášení vlády je pojistka, že když to nepůjde, tak to odpískáme a povedeme takovou složitou tříměsíční procedurou zemi k předčasným volbám.

A vy věříte tomu, že tato vláda může fungovat? K čemu se spíše přikláníte?
Jako myslíte, jestli vydrží celé funkční období, nebo jestli budou předčasné volby? Na to se ptáte?

Ano, k čemu se přikláníte?
Co myslím, že bude. Já si teď zkusím překládat ty vaše otázky, abych jim porozuměl. Já jsem takový pomaleji chápající, musíte na mě jednoduše. Já myslím, že ta vláda to bude mít velmi těžké, protože má křehkou většinu, a nemyslím si, že po celé funkční období by bylo možné postavit to vládnutí pouze na této křehké většině dvou poslanců. Čili bude hodně záležet i na tom, jakým způsobem budeme my prosazovat a předjednávat naše návrhy zákonů a koncepcí. A já si myslím, že když se nám podaří odstranit ten typ paroubkovského dialogu, tak že to půjde. A jestli to půjde celé funkční období, to vám nedokážu odhadnout.

A myslíte si, že prosadíte nějaké hluboké reformy, když říkáte, že chcete být vládou reformní?
Tak buď to půjde, nebo nepůjde. A já samozřejmě nemohu hovořit za kolegy, jak kdo za tu krátkou dobu na té ministerské funkci lpí.

Takže ty hluboké reformy...
... ale hluboké, ježíšmarjá. Máte rybník někde u chalupy?

Nemám rybník. Nevlastním chalupu.
Máte vanu? Je hluboká, nebo mělká?

Vy tedy vlastně nevíte, co to je hluboká reforma.
Já tohle nepoužívám. Já mluvím o ekologické, daňové reformě, mluvím o penzijní reformě, mluvím o zdravotní reformě. A myslím to, co je popsáno v tom vládním programu. O tom mluvím. A můžete je nazvat hluboké, mělké, mně je to úplně jedno, jak je nazvete. Mně to přijde komické, s dovolením. To je jako s tou vanou. (výraz „hluboké reformy“ je uveden přímo v koaliční smlouvě – pozn. red.)

Prosím, můžeme říkat zásadní reformy jako Václav Klaus...
Klaus říkal na začátku devadesátých let „zásadní ekonomická transformace“ – to je všechno oblbování lidí. Prostě my potřebujeme reformy, jsou namalované v programovém prohlášení, kdo má větší zájem se s tím seznámit, tak to tam má.

Ale právě Václav Klaus řekl, že si nedovede představit, že by tato vláda mohla udělat nějaké zásadní reformy.
No tak...

Kvůli tomu rozložení sil v Poslanecké sněmovně...
Já si nemyslím, že by tenhle výrok Václava Klause něco na věci  změnil.

Tak je to politik zkušený, to mu nemůžete odepřít. Jestli z něj nemluví zkušenost...
Já si myslím, že z něj mluví jednostranné vidění politické situace. Protože on celou dobu ten politický vývoj směřuje k jednomu závěru, který teď nevyšel. Celou dobu vidím, že on ta jednání směřuje k tomu, aby tady byla velká koalice. Tak se s tím podle všeho bude nějakou dobu smiřovat.

Ještě bych ocitovala poslance ODS Bürgermeistera...
... to je zajímavý člověk. S tím jsem byl v nějakém studiu asi před týdnem a už asi po půlhodině jsem to nevydržel a říkám – pane kolego, půjdete v pátek do Sněmovny a budete hlasovat pro vládu? A on říká, jo, no. Tak jsem mu odpověděl: Vy jste úplně jiná ODS, než s kterou já jsem půl roku jednal.

Ano. On je šéf  pražské ODS. Oni mají rozepře s panem Topolánkem...
... byl nějaký jiný.

A ten Jan Bürgermeister říkal: Přiznejme si, že tato vláda asi nebude garantem nějakých velkých reforem, ale spíš garantem předčasných voleb.
Ta vaše vana je velká, nebo malá?

Vypadá to, že  poslanec ODS Bürgermeister se kloní spíš k předčasným volbám...
Ano. Protože chce velkou koalici, vždyť to praktikují na pražské radnici tolik let. Já vím, kolik let. V roce 1998 jsem kandidoval proti ODS v Praze. Dostali jsme 29,5 procenta a výsledkem těch jednání byla velká koalice. Od té doby to běží.

Takže podle vás má první místopředseda ODS, pražský primátor Bém, zájem na velké koalici?
Hm, hm. To je taková velká trojka. Klaus, Paroubek a Bém. Ale myslím si, že teď už to není tak aktuální, když se nám podařilo získat důvěru vládě. Myslím, že teď budou muset hledat nějaké jiné téma.

Klaus snížil svou hodnotu

Myslíte si, že by sociální demokraté byli vstřícnější k podpoře  vašich reforem, kdyby se stal Jiří Paroubek předsedou Poslanecké sněmovny?
To záleží na tom, v které etapě si přeje  většina sociálních demokratů, aby se šéfem Poslanecké sněmovny stal. My zelení držíme pozici, že sociální demokracii patří šéf Sněmovny. Čili to já nezpochybňuji. Představuji si, že sociální demokracie se začne chovat solidně, že přestane ta agresivní poloha politiky a bude ochotna si nad našimi návrhy sednout, věcně debatovat a na základě toho zaujímat stanoviska.

A kdy to tak vidíte, že by mohlo dojít k převolbě předsedy Poslanecké sněmovny?
Netuším. To bude záležet na těch rozhovorech, jak to poběží, na ochotě, jestli ty rozhovory skutečně začnou být věcné, nebo jestli ještě při těch rozhovorech budeme na sebe hrát nějaké divadlo.

A co když se pan předseda Paroubek nechá zvolit předsedou Poslanecké sněmovny a pak se začne opět chovat tak, jak vy mu vyčítáte?
Od toho je odvolání předsedy a zase volba nová. Ale kdy k tomu dojde, to já opravdu nevím.

Myslíte, že bude Václav Klaus znovu zvolen prezidentem?
Já nevím. Já si myslím, že jak pojal tu svoji roli v povolebních vyjednáváních, tak všechno nasvědčuje tomu, že on svoji hodnotu nezvýšil, ale snížil. Já jsem ho nepřímo upozorňoval, že jeho postoje a jeho role v povolebním vyjednávání nejsou optimální. Ale tak jest, a jak to bude, to já netuším.

A myslíte, že toto nepříznivé směřování může pan prezident ještě zvrátit?
Pro nás není nepříznivé. My máme opravdu odlišný pohled na svět. Zatím jsem nezaznamenal u pana prezidenta nějaký intelektuální posun, který by mohl vést k tomu, že změníme názor. Uvidíme, třeba začne prosazovat boj proti klimatickým změnám, pojede si zalyžovat někam do hor a zjistí, že tam není po čem lyžovat, nebo pojede na nějakou expedici do Arktidy a zjistí, že ty ledovce jsou tam v háji. Změní názor a bude to výborné, protože budeme mít spojence.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Najdete na iDNES.cz