Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bursík: Já a monarcha? To říkáte vy

  9:08aktualizováno  10:52
Michaela Jílková zpovídala šéfa Strany zelených Martina Bursíka. Proč zeleným dva měsíce trvalo, než našli vhodného kandidáta na ministra školství? Je, nebo není Bursík autokratický šéf, který pevnou rukou vládne své straně?

Martin Bursík a Michaela Jílková - Šéf Strany zelených v rozhovoru s Michaelou Jílkovou. | foto: David PortMF DNES

Pane předsedo, vy osobně vnímáte Stranu zelených jako stranu schopných lidí, nebo jako uskupení začátečníků, kteří potřebují vést za ručičku svým vůdcem?
Mám ve straně lidi, kteří jsou radikálnější a neměli zatím příležitost ohmatat si, co to je politická odpovědnost. A jsou tam i lidi, kteří jdou nahoru, a já to pozoruji a mám z toho radost.

Teď jste několikrát řekl - já tam mám, já mám radost...
No tak radost kolektivní, která se skládá z radostí individuálních.

To může působit, že jste se pasoval do role "tatínka zelených", který má radost, když děti poslouchají a prospívají. A když ne, tak je nutno je odstavit.
Ne, ne. Tuhle myšlenku, která je z gruntu scestná, tu jste formulovala vy.

No tak je velmi atypické a ještě to tu nebylo, že jako předseda vaše významné straníky nejen neprosazujete do úřadů, ale vy je dokonce vyhazujete.
Buďte konkrétní.

Je známo, že Dana Kuchtová nechtěla rezignovat až do doby, než jste si s ní promluvil mezi čtyřma očima. Tak jste jí řekl, že pokud odvolá svého náměstka Soukupa, tak tam může zůstat, takže...
Podívejte, vy mně tady dáváte do otázky to, co jsme si my říkali s Danou Kuchtovou mezi čtyřma očima... Na to nebudu reagovat. S tím, že bude rezignovat, přišla ona sama.

A pak jste vy sám jako provizorní ministr školství odvolal z funkce náměstka ministra dalšího místopředsedu zelených, Martina Tichého.
Jako ministr musíte dát práci lidem, kteří jsou schopni ji odpracovat. A paní ministryně den před rezignací jmenovala náměstka odpovědného za evropské fondy, který s tím neměl žádné zkušenosti. Shodou okolností to byl další místopředseda strany, což mně neudělalo radost. Jeho odvolání bylo nezbytné k stabilizaci situace.

A není smutné, že zrovna dva místopředsedové zelených podle vašeho názoru destabilizovali ministerstvo školství v otázce evropských fondů?
Já bych neřekl destabilizovali. Spíš se jim to nepodařilo manažersky zvládnout.

Předsedovi se nevnucuje ministr proti jeho vůli


Ale co říkáte situaci, když předseda strany se zbavuje...
Já se nezbavuji...

... nebo odvolává své místopředsedy.
Ministerstvo školství není partajní sekretariát. Já nemohu brát ohledy na to, jakou kdo má stranickou legitimaci.

Pane předsedo, promiňte, ale nevzkazujete tímto koaličním ministrům, aby se báli, když se dozvědí, že k nim nastoupí další zelení?
Neříkám, že Martin Tichý je neschopný, ale říkám, že nemá zkušenost s evropskými fondy. A prosím vás, my máme Františka Korbela, náměstka na ministerstvu spravedlnosti, který je velmi úspěšný. Máme Tomáše Zídka, náměstka na ministerstvu financí, který je v pořádku.

Foto
. Video

Bursík - Klausovi se venku smějí

A posledního náměstka máte na ministerstvu dopravy: Petra Šlégra. A toho se teď chystáte odvolat.
Já vás trochu poopravím. Kdo odvolává náměstky?

Ministr. Ale ve vaší straně se mluví o tom, že za zády náměstka Šlégra už vyjednáváte nového náměstka.
Ne, ne, ne. Stoprocentní odpovědnost za ten top management má ministr. Není možné, aby koaliční partneři vnucovali ministrovi nějakého náměstka. U Petra Šlégra je to tak, že ministr Řebíček není s jeho prací dlouhodobě spokojen.

Víte, zda nemáte problém s hledáním kompetentních lidí? Dva měsíce trvalo, než jste našli ministra. Bylo vám vyčítáno, že jste neuposlechl doporučení republikové rady a nechtěl za ministra člena předsednictva pana Lužného.
Dana Kuchtová ho silou protlačila republikovou radou. Já jsem byl postaven před hotovou věc. Což bylo nešťastné a Dana Kuchtová to sama přiznala. Navíc premiér už předem avizoval, že Lužného nepřijme.

Řekl jste, že pan Lužný nesmí být Kuchtová v kalhotách, a musel slíbit, že Dana Kuchtová nebude jeho poradkyní na ministerstvu.
Nic nemusel, u zelených nikdo nemusí. To jsou svobodní lidé, kteří jsou zralí a rozhodují se sami.

Není to tak, že zeleným dovolíte povídat si o věcech a pak si stejně prosadíte svou?
Podívejte se. Já jsem dostal postupně dva kandidáty, kteří mně byli vnuceni. Ve standardních stranách neexistuje situace, kdy by strana vnucovala předsedovi proti jeho vůli kandidáta na ministra.

A jak si vysvětlujete názory z vaší strany, že jste autoritářský, vyznačujete se neochotou komunikovat se spolustraníky a chováte se k nim s despektem? Vybíráte si toho, kdo vám vyhovuje?
Ale já si lidi nevybírám. Ti lidé jsou demokraticky voleni.

No tak třeba jste odmítl další kandidátku na ministryni, poslankyni Zubovou, kterou vám dokonce vybrala komise k tomu zřízená.
Dokonce komise! To říkáte tak pateticky, paní Jílková. Komise. Stanovy neznají komise. Podle stanov ministra vybírá předsednictvo strany.

Tak pak nevím, proč jste si zřizovali komisi...
Jako poradní orgán.

No tak vidíte.
Předsednictvo přijalo výsledek práce komise, tedy nominaci paní Zubové. A paní Zubová šla do soutěže s Ondřejem Liškou...

Foto
. Video

Bursík - nejsem monarcha


Tehdy ještě pan Liška vůbec nebyl znám. Jen se mluvilo o tom, že máte nějakého tajného kandidáta. Všichni, kdo vycházeli z toho jednání, říkali, že tam žádný nový kandidát není, že o nikom nevědí.
Myslíte Matěje Stropnického, který vycházel.

Třeba váš "oblíbenec" Stropnický.
On tam toho kandidáta neviděl. To také o něčem svědčí. K politickým schopnostem patří také politický odhad.

Vraťme se k paní Zubové. Ačkoliv byla vybrána poradním orgánem, tak vy jste jí to rozmlouval, že na to nemá manažerské schopnosti. To tedy nevím, jak si vážíte schopností této poslankyně.
Ne, já si Olgy velmi vážím a ona je velmi platnou členkou klubu. Měli jsme spolu rozhovor, který byl velmi vlídný, příjemný, a já jsem jí popsal, jak to na tom ministerstvu vypadá.

Paní Zubová řekla – měla jsem pocit, že mě pan předseda Bursík chce odradit od té funkce, než mně ji nabídnout.
To je pravda.

Takže jste to s ní myslel vlastně dobře. Ona je dobrý nosič vody v poslaneckém klubu, ale na ministryni nemá, ačkoliv se tou tematikou zaobírá.
Jako člověk odpovědný za stranu musíte vědět, které lidi můžete bez většího rizika poslat do frontové linie a které ne.

Kuchtová, Lužný a Tichý vám zaslali otevřený dopis, v němž psali: Stále více jsme přesvědčeni, že předseda nechce, aby strana politicky pracovala. Obvinili vás, že si ze zelených děláte svou podpůrnou značku.
Já to nebudu komentovat. Nemám zájem na téhle úrovni vést vnitrostranickou debatu přes média.

Petr Uhl napsal...
Nebudu reagovat na Petra Uhla...

A co myšlenka, že Stranu zelených považujete za svoji firmu a také se k ní tak chováte. Že vlastně podřízené jenom informujete.
Nesmysl, nesmysl.

Foto
. Video

O návratu Jiřího Čunka do politiky


Šéf republikové rady Dalibor Stráský v e-mailu napsal, že rezignoval i proto, že už nemohl déle snášet tlak autoritativního vedení strany. Jestli vy nejste takový stranický monarcha?
Monarcha, to říkáte vy. A nepřehánějte to, prosím vás. Absolutně rezolutně odmítám a nenechám ze sebe dělat někoho, kdo vede stranu autokraticky, kdo není demokrat a rozhoduje sám. To není pravda. Já nerozhoduji sám, rozhodují orgány strany.

Tak mi vysvětlete, proč ve vaší straně vznikl dojem, že ji vedete autokraticky?
Já si myslím, že prapůvodem toho je, že Dana Kuchtová odešla z ministerstva školství.

Je vám bližší Mirek Topolánek, nebo Dana Kuchtová?
Nesmyslná otázka. To je jako kdybych se vás zeptal, jestli je vám bližší manžel, nebo trafikantka na rohu, ke které chodíte ráno pro noviny.

No, tak asi manžel.
Pro mě je Mirek Topolánek premiér a předseda koaliční strany, se kterou spolupracuji. Dana Kuchtová je místopředsedkyní strany, která teď vede proti mně vnitrostranickou opozici.

Několik členů vaší strany mi řeklo, že váš vztah s Topolánkem je hluboký, že jste si vzájemně sedli. A že jste k němu vstřícnější než ke Kuchtové.
Podívejte, někdy si čtu, že zelení modrají. A Topolánkovi zase jeho straníci vyčítají, že modří zelenají a že on příliš ustupuje menším koaličním partnerům. Když jsem to popisoval rakouskému šéfovi zelených, říkal: To je všude.

Co vám vnitrostranická krize kolem hledání ministra školství dala?
Sypu si popel na hlavu. Komunikace se straníky je špatná a vyžaduje významné zlepšení. Nikoliv proto, že bych nebyl ochoten se bavit. Po regionech jezdím, jak mohu. Ale prostě to fyzicky nestíháme.

S Čunkem mám vážný problém

Řekl jste, že si nedovedete představit, že by řešením náhrady za Jiřího Čunka byl Jiří Čunek. Co budete dělat, když se předseda Čunek do ministerské funkce opravdu vrátí?
Neříkám, že Jiří Čunek nemá právo vrátit se do politiky. Jestliže se skutečně očistí a získá zpět důvěru veřejnosti, tak se vrátit může. Pro mě je nestandardní to, že posouzení, je-li očištěn, nebo ne, nechá KDU-ČSL na něm, a nikoliv na veřejnosti.

Jak poznáte, že Čunka veřejnost očistila?
Politik musí být natolik důvěryhodný, aby jeho návrat zpátky neuškodil vládě.

A jak to poznáte?
Já si myslím, že v takovémhle krátkém časovém horizontu to není možné. Dovedu si představit, že by se Jiří Čunek mohl vrátit zpátky do vlády za půl roku či za rok. Pro mě je problém to, jak nedůvěryhodným způsobem vysvětloval své jednotlivé případy, které se týkají sociálních dávek či ukládání peněz na konto.

Kdyby pan Čunek nastoupil do vlády, můžete vyloučit, že by zelení odešli z vlády?
Já nemohu vyloučit vůbec nic. Já prostě uvidím podle situace.

Nejsou to jen taková planá slova? Že ve vládě zůstanete sedět, i když se pan Čunek vrátí?
Ne. Já s tím mám vážný problém. O tomhle budu jednat s koaličními partnery a nebudu jim vzkazovat něco přes noviny.

Za jakých podmínek byste podpořili Václava Klause? Předseda Topolánek dostal od ODS za úkol začít s vámi jednat na téma Klaus.
Takové podmínky si nedovedu představit. I kdyby Václav Klaus přestal urážet politiky jen proto, že jim leží na srdci ochrana klimatu. I kdyby změnil názor na ochranu klimatu, což on nezmění, protože to je způsob, jak na sebe provokativním způsobem upozorňuje, aby si ho vůbec někdo všiml. Kdyby všechny tyhle kroky udělal, tak by nás to stejně nepřesvědčilo. Udělal by to jen proto, aby dostal hlasy. Prostě on skutečně žije na jiné planetě, má jiný hodnotový systém a v zahraničí nám skutečně odvádí špatnou práci. V jistém smyslu nám dělá ostudu. Vím to od kolegů ministrů životního prostředí.

A co vám o panu prezidentovi v zahraničí říkají?
Třeba jsem jednal v New Yorku asi se čtyřiceti velvyslanci z celého světa, když jsme lobbovali za křeslo v Radě bezpečnosti pro Česko. Musel jsem odstraňovat škody, které vznikly na základě Klausova projevu ke klimatu, ve kterém úplně zpochybnil samu podstatu klimatických změn.

Ale co říkali?
Smáli se tomu.

Takže za žádnou cenu prezidenta Klause nepodpoříte? I kdyby byl jediný ve třetím kole?
Neexistuje situace, která by dovedla Martina Bursíka k tomu, aby vzal hlasovací lístek se jménem Václav Klaus a hodil ho do urny...Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...Najdete na iDNES.cz