Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bursík chce kontrolovat, čím domácnosti topí

  16:44aktualizováno  16:44
Ministerstvo životního prostředí přitvrzuje v boji se znečišťovateli ovzduší. Obce by měly v budoucnu získat právo vstoupit do obydlí a zkontrolovat, čím domácnosti topí. Opatření se dotknou i automobilistů. Na dnešním zasedání je jednomyslně schválila vláda.

Za pár let nebude možné pálit odpad v kotli bez trestu. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Rozhodla se tak reagovat na negativní trend posledních pěti let, kdy se opět zvyšují podíly emisí v ovzduší a téměř 70 procent populace je vystaveno nadlimitním hodnotám znečištění.

"Jde hlavně o jemný polétavý prach, aromatické uhlovodíky a troposférický ozon," řekl ministr životního prostředí Martin Bursík, který chce do roku 2008 připravit komplexní novelu zákona o ovzduší.

Domácnosti se na znečištění podílejí až 40 procenty, a to hlavně kvůli spalování odpadů a jiných zakázaných látek. "Dosud byly ve stínu lampy, neexistují pro ně emisní limity. Ze zákona je sice zakázáno topit odpady, neexistuje ale možnost kontroly. Vedle práva na domovní svobodu postavíme právo na zdravé životní prostředí," vysvětlil Bursík.

Za spalování odpadu budou padat pokuty
Vyhláška dosud umožňovala takovou kontrolu pouze u podnikatelů, a to jednou za dva roky. "Podobné mechanismy zřejmě nejdříve použijeme i u domácností. Samozřejmě je nutné striktně definovat podmínky, za nichž je možné vstoupit do domu," řekl náměstek Aleš Kuta.

"Zelené" ministerstvo připraví do konce roku 2008 návrh na omezení spalování tuhých paliv ve vybraných zdrojích a domácnostech k 1. lednu 2014. Spolu s tím určí i pravidla pro kontrolu provozu kotlů v domácnostech.

Uhlím by se mohlo topit i po roce 2014, pouze však v případě, že kotel splní potřebné parametry. Domácnosti by v budoucnu měly dostávat pokuty, pokud by kontroly zjistily, že například spalují odpad.

Za vjezd do centra se bude platit víc
Ministerstvo připravuje i další opatření. Do roku 2008 chce například zvýšit horní hranici poplatku za vjezd do centra a jiných částí měst. "Dnes je to jen 20 korun, v případě Prahy je to těžko motivující," vysvětlil ministr Bursík, který si v případě metropole dokáže představit částku mezi 50 a 100 korunami.

Ekologicky by se ale v prvé řadě měla chovat sama státní správa. Ministerstvo chce proto změnit pravidla pro obměňování vozového parku tak, aby v roce 2014 tvořily alespoň čtvrtinu aut veřejné správy "čistá vozidla".

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...Najdete na iDNES.cz