Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Burešův 'chartista' byl komunista

  11:07aktualizováno  11:07
Burešův "chartista" se už našel. Má to jednu vadu. Není to chartista, ale komunista. Někdejší soudce a současný kandidát na prezidenta za ČSSD Jaroslav Bureš loni v prosinci tvrdil: "Soudil jsem pracovněprávní spor redaktora Československého rozhlasu. V podtextu toho sporu bylo, že podepsal Chartu 77. Já jsem to rozhodl ve prospěch toho redaktora."

Jiří Heger, jehož pracovněprávní spor Bureš začátkem osmdesátých let soudil, však byl až do roku 1989 členem KSČ, kdy z ní vystoupil.  A Chartu, samozřejmě, nikdy nepodepsal. Sám to MF DNES potvrdil.

Ve skutečnosti působil na vysokém postu v komunistickém nakladatelství Orbis - v přísně kontrolované redakci, na kterou dohlíželo ideologické oddělení ÚV KSČ. Tam se dostal do problémů, které skončily jeho výpovědí. "Dostal jsem důtku, že včas nevyšla kniha o výročí srpnové okupace, na které měl Fojtík (tehdejší obávaný hlavní komunistický ideolog) zájem," popisuje své pracovněprávní problémy, které později skončily odchodem ze zaměstnání.

Heger vyvrátil i Burešovo tvrzení, že o podpisu Charty se mluvilo v soudní síni. "Tam se mluvilo o pracovněprávních věcech. Nemohli říct, že jsem podepsal Chartu, protože by mi to museli dokázat," uvedl Heger.

Jeho vyjádření je v rozporu i s dalším Burešovým tvrzením, že případ později dostal jiný, vůči režimu zřejmě poslušnější soudce, který pak rozhodl v neprospěch "chartisty". Žádný další verdikt nepadl. Heger se s vydavatelstvím domluvil a odešel s bohatým odstupným 80 000 tehdejších korun. Bureš se k novým informacím nevyjádřil - nezvedal telefon.

Burešovy nepravdivé výroky o tom, že se jako soudce na začátku osmdesátých let zastal chartisty v pracovněprávním soudním sporu, mu možná způsobí komplikace při prezidentské volbě. Současný náměstek ministra spravedlnosti Bureš je kandidátem vládní ČSSD.

Ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) už řekl, že se o to bude zajímat. "Samozřejmě mne ta informace zarazila a samozřejmě se pana Bureše na jednání vlády ve středu, kde on bude určitě přítomný, na tuto skutečnost musím zeptat. Pokud je pravdivý údaj o tom, že pan doktor Bureš toto řekl, tak je to lež, myslím si ze strany pana Bureše. Já pak budu zvažovat jeho podporu," řekl Dostál ve vysílání rozhlasu Frekvence 1.

Bureš totiž může nyní ztratit některé hlasy ve sněmovně od sociálních demokratů. Přitom jich potřebuje získat co nejvíc ze sedmdesátičlenného klubu ČSSD. Už teď je jasné, že nedostane hlasy všech. Hodně sociálních demokratů chce totiž první volbu ignorovat a ve druhé chce prosadit Miloše Zemana. Oslabení pozice Bureše ve sněmovně přitom nahrává kandidátovi ODS Václavu Klausovi. Ten má za sebou 58 hlasů od poslanců ODS.

Bureš ještě mezitím bude muset celou záležitost vysvětlit poslaneckému klubu ČSSD: "Příští týden bude zasedat náš poslanecký klub a já chci požádat pana Bureše, aby se dostavil a celou věc nám vysvětlil. Do té doby to nechci komentovat," řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Milan Urban. Uvedl však, že Burešovu kandidaturu to nijak neovlivní.

Bureš sám své původní výroky o tom, že jako soudce zasáhl ve prospěch redaktora rozhlasu, který přišel o místo za to, že podepsal Chartu 77, několikrát změnil. Nejdřív se opravil, že nešlo o redaktora rozhlasu, ale nakladatelství Orbis, později tvrdil, že se o jeho podpisu Charty hovořilo v soudní síni.

Naposled korigoval své tvrzení pro Lidové noviny a tam už připouštěl, že o chartistu jít nemuselo: "Jestli ten člověk Chartu nepodepsal, stejně byl nepohodlný," prohlásil těsně předtím, než Hegra našel redaktor České televize.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz