Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bumerang se vrací

  20:21aktualizováno  20:21
Když carští důstojníci cítili, že jejich život ztrácí napětí, slávu i čest, vynalezli neopakovatelnou hru. Bubínkový revolver, pět prázdných komor, jedna plná. Přiložit k hlavě, zmáčknout spoušť. Ticho, nebo PRÁSK. Zdálo by se, že podobný rituál zavádí jeden vysoký úředník. Jsi-li přesycen mocí a rychlou kariérou, vypij pár skleniček a vyraž do ulic. Rozsvítit majáček, sešlápnout pedál. Ticho, nebo PRÁSK.

Prásk se ozval při nárazu služební octavie náměstka policejního prezidenta do modrého renaultu. Řešení incidentu je průzračně jednoduché a Miroslav Antl je se zpožděním čtyřiadvaceti hodin (a po konzultacích s nadřízenými) pochopil.

Odstoupil, a zachoval si šanci jít dál s relativně čistým štítem. Stále ho bude provázet pověst muže, jenž tvrdí, že zabití Romky Heleny Biháriové bylo jen vydíráním a výtržnictvím.

Pan Antl provedl běžný přestupek, který by kohokoli jiného stál zhruba patnáct tisíc a rok bez řidičské licence. V jeho případě je však toto selhání zcela neslučitelné s funkcí, kterou zastává. Není v zemi mnoho osob, u nichž je řízení vozu po vypití dvou piv neprominutelným a zásadním selháním. Vysocí představitelé spravedlnosti a silových resortů patří mezi ně.

Policie dbá na dodržování zákonů a vyhlášek. Přestupek, nad kterým bychom u někoho jiného snad mohli přimhouřit oko (nikdo nezraněn, škoda zaplatitelná), je u jednoho z nejvyšších policajtů v zemi neomluvitelný.

Být to za starých dobrých časů, měl by pan Antl jedinou možnost: obléci si uniformu a ve své kanceláři se služební pistolí zastřelit. To dnes, naštěstí, nemusí. Čeká jej normální kariéra v privátním sektoru a pravděpodobně si na něj političtí přátelé za nějaký čas opět vzpomenou.

V podstatě banální přestupek úředníka však ukazuje na vážnější otázku, byť s řešením Antlova případu přímo nesouvisí: Je okázalá a nekompromisní represe, kterou se Miroslav Antl snažil ztělesňovat, tou ideální cestou pro řešení společenských problémů?

Buď jak buď, bojovníci "za absolutní čistotu" veřejného života ztratili jednu ze svých oblíbených tváří. Pochopí Miroslav Antl, Pavel Severa či Pavel Tollner, že nekompromisní kategorické maximy při střetu s reálným životem málokdy obstojí?

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

Okamura varoval před novými pravidly pro azyl. Nestrašte lidi, řekl Babiš

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Hnutí SPD Tomia Okamury si vynutilo, aby Sněmovna přednostně řešila návrh nových azylových pravidel v Evropě. „Máme...

V nemocnicích kraje už nouzový režim nehrozí, lékaři stáhnou výpovědi

Nemocnice v Pardubicích.

Spor odborů a vedení Nemocnice Pardubického kraje při vyjednávání o nové kolektivní smlouvě skončil v úterý...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz