Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bulovka nemá peníze na nové přístroje

  10:05aktualizováno  10:05
Praha - Onkologičtí pacienti často musí dlouho čekat na ozařování. Přístrojů je málo, navíc jsou staré, a proto také často rozbité. Přesto, že se lékaři hájí, že akutní případy mají vždy přednost, u každého rakovinového bujení jsou při léčbě mnohdy důležité hodiny. Například nemocnice Na Bulovce má nyní rozbitý takzvaný velký lineární urychlovač, který se používá právě na ozařování rakovinných nádorů. Pacienti tak musí být léčeni na dvou malých ozařovačích. Čekací doby se prodloužily.

"Čekací doby se každou chvíli mění, takže bohužel právě teď nemohu říci jejich přesnou délku, jelikož jsem mimo republiku. Ale onkologičtí pacienti opravdu musí mít občas trpělivost. Kapacita je prostě nedostačující. Je třeba nová technika tam, kde jsou zkušenosti a odborníci," uvedl ředitel nemocnice Na Bulovce Jaroslav Štrof, který tak částečně narážel na již stoletou historii fungování radiační onkologie v této nemocnici.

Nová ministryně zdravotnictví Marie Součková prohlásila, že dotaci na nový urychlovač dá nemocnici snad v příštím roce. Letos chce totiž přispět na ten samý přístroj nemocnici v Plzni.

"Zatím se k tomu nechci vyjadřovat. S novým vedením ministerstva jsem o tom totiž ještě nemluvil," reagoval Štrof.

Podle člena Radiologické společnosti Jana Daneše je v republice obecným problémem nesystematičnost přidělování financí. Výhodu nemá ten, kdo víc potřebuje, ale kdo víc lobuje a křičí.

Ani ostatní přístroje v pražských nemocnicích nezáří zrovna novotou a nesplňují kritéria nového atomového zákona. Tento problém se musí vyřešit do vstupu republiky do Evropské unie.

Součková chce další peníze na nákup nových přístrojů získat z projektu Phare. Na příští rok má prý slíbeno pět milionů eur, což je asi 150 milionů korun.

Ředitel Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí Martin Holcát přitom tvrdí, že jen tato nemocnice by během tří let potřebovala přibližně sto milionů. Náměstek ředitele nemocnice Pavel Horák totiž tvrdí, že některá pracoviště připomínají spíše muzeum. Rentgeny jsou staré třináct let a například gama kamery na klinice nukleární medicíny pocházejí dokonce z let sedmdesátých. I ony jsou určeny převážně pro léčení pacientů se zhoubnými nádory.

Podle Holcáta je jedinou možností, jak naplnit požadavky atomového zákona, skromnost nemocnic a případné získávání financí od ministerstva ze zvláštní kapitoly. "My si letos pořizujeme počítačový tomograf a dva angiografy za sto milionů z dotace," přiblížil Holcát potřeby rentgenových přístrojů v nemocnici.

Před nedávnem přitom byla předpokládaná částka nutná k obnově přístrojů podle atomového zákona vyčíslena na 900 milionů. "Je ale jasné, že na to teď náš stát nemá," podotkl Holcát.

Lubomír Frencl, vedoucí radiofyzikálního oddělení v Nemocnici Na Bulovce, ukazuje rozbitý lineární urychlovač. (31. července 2002)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...Najdete na iDNES.cz