Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bůh s námi všemi

  23:07aktualizováno  23:07
Tisíce, možná desetitisíce zabitých v USA je jistě lidská tragédie. Ale co ty statisíce a miliony v Africe? Mrtvých, vyvražděných, vyhlazených? Kdo si jich všimne? Kdo jim dá minutu ticha? Tato otázka se vynořit musela. Každý citlivější člověk musí si povšimnout nepoměru mezi miliony mrtvol, jimž je dopřána leda první cena za drastické foto na výstavě, a proti tomu miliony slov i obrazů věnovaných tisícům zabitých v Americe. Na vstupence do 21. století bude vytištěn hroutící se mrakodrap, nikoliv savana posetá statisíci mrtvol Afričanů.

Můžeme přijmout podivné vysvětlení, že Američané mají zas přednost? Že zas arogance atd.? Už to na veřejnosti padlo. Co znamená ta výtka? Že jedny z těch vražd jsou jaksi méně, jiné více? Vytváří se kontext, jenž jedny nějak ospravedlňuje?

Ale kdo umí říci, že tato vražda je víc, jiná méně? Že jedni mrtví mají právo být víc vpředu, druzí v pozadí? Taková dvojice připomíná klasickou komunistickou odpověď, když jim byly vyčítány jejich zločiny: vy zas vraždíte černochy.

Chceš-li odpoutat pozornost od stop k sobě, rozpoutej vedlejší spor. Dobrá rada. Odpověď zní: Ano, smrt statisíců Afričanů je alarmující. Její zobrazení patří před všechny oči světa. Zařiďme to tak. To je jedna debata. Druhá právě běží.
K čemu ji vysvětlovat - milion lidí byl u toho, kamery to viděly, půl světa v přímém přenosu. Naprostá novost atentátu.

Neznámý fanatický nepřítel z nebes. Hrůza na vlastní oči. Takoví jsou lidé. Před drastickými obrázky umučených dětí z Afriky uhnou očima. Newyorský zločin přitahuje moderností.

Špatně se ptáme. Lepší otázka je - kdo vraždil v USA a kdo v Africe? Přece titíž vrazi. Stejná soustava hodnot. Za prvé: lidský život je nic, idea je víc. Za druhé: nacionalizmus, rasizmus, nesnášenlivost. Za třetí: fanatické ideologie. Za čtvrté: zuřivost náboženství. Za páté: genocida z nejrůznějších důvodů. A tak dál. Až po to poslední odporně lidské: krev, krev a krev.

V Americe i v Africe vraždí totéž lidské přesvědčení: musí se vraždit. Americké krveprolití je děsivější jen o milimetr. Technika obludně násobí chabé síly hrstky vrahů. V Africe zas málo techniky přivolá hodně ochotných paží. Bůh s námi všemi.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Vzniká první polokomunistická vláda po roce 1989, kritizuje Fiala

Vzniká první polokomunistická vláda po roce 1989 kritizoval na programové...

Stále více lidí nás vnímá jako hlavní politickou alternativu, prohlásil šéf ODS Petr Fiala v moderní dřevěné sportovní...

Zubař blízký Martinu Romanovi vlastnil miliardový podíl v Unipetrolu

Šéf ČEZ Martin Roman

René Foltán je úspěšný zubař, proděkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Podle zjištění MF DNES ovšem zároveň až do...

Útočník na tenistku Kvitovou pobýval mezi bezdomovci a bral drogy

Petra Kvitová prožívá v roce 2018 výbornou sezónu. Vyhrála už čtyři turnaje a...

Pachatel útoku na tenistku Petru Kvitovou čeká ve vazbě na soud. Kriminalisté o jeho identitě zatím mlčí. MF DNES...

Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?
Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?

Svého biologického otce vídá syn jednou měsíčně, ale myslí si, že to je jen kamarád, který si s ním hraje a dává mu dárky k narozeninám. Jak co nejlépe vysvětlit synovi situaci?

Najdete na iDNES.cz