Bůh mě poslal, abych ji chránil, říká Američan, který vnikl do domu Su Ťij

  9:49aktualizováno  16:14
V soudním procesu s barmskou disidentkou Su Ťij včera vypovídal Američan John Yettaw. Tedy muž, který počátkem května přeplaval jezero a pronikl do jejího domu. "Bůh mě poslal, abych ji chránil," prohlásil 53letý bývalý voják z Missouri během asi tříhodinového výslechu. "Měl jsem sen, že se ji teroristé chystají zavraždit," řekl.

John Yettaw na fotografiích, které se našly na fotoaparátu mezi jeho osobními věcmi | foto: Profimedia.cz

Právě návštěva Johna Yettawa dala juntě záminku postavit opoziční vůdkyni před soud. Režim tvrdí, že Su Ťij porušila podmínky domácího vězení, a chce ji až na pět let vsadit za mříže. V domácím žaláři strávila Su Ťij třináct z uplynulých devatenácti let.

Třiašedesátiletá disidentka se ale brání, že Yettawa o návštěvu nežádala a že se o ní dozvěděla až poté, co už byl muž v domě.

Yettaw včera řekl, že když plaval přes jezero k domu, vidělo ho asi pět policistů. Nikdo z nich ale nevystřelil, jen házeli kamení. Přiznal také, že se už jednou o návštěvu pokusil, ale policie ho lapila a vyslechla. A propustila.

Barmská disidentka Su Ťij

Barmská opozice i západní svět jsou procesem pobouřeny a vyzývají k okamžitému propuštění političky.

Před soudem v barmském Rangúnu směl dnes také vypovídat jediný svědek obhajoby disidentky Su Ťij. Nyan Win, mluvčí Národní ligy pro demokracii - tedy strany, v jejímž čele Su Ťij stojí, prohlásil, že neporušila žádný zákon, když přijala ve svém domácím vězení Američana, jenž k ní nezván připlaval přes jezero.

Rovněž zdůraznil, že pro obvinění političky neexistuje právní základ. Po odchodu ze soudní síně řekl agentuře AP, že prokuratura jeho svědectvím rozhodně nadšená nebyla.

Nyan Win se domnívá, že soud porušil disidentčina práva. Zamítl totiž tři ze čtyř svědků, které si povolala obhajoba. Naopak obžalobě nepovolil pouhých devět z 23 svědků.

Po výpovědi jediného povoleného svědka obhajoby - disidentčina právníka - předseda tribunálu odročil proces na pondělí s tím, že obě strany mají do té doby předložit souhrny svých argumentů.

Je nám líto, ale musíme ji soudit

Včera vypršel Su Ťij zatím poslední, pětiletý trest domácího vězení. Tedy alespoň podle jejích stoupenců doma i v zahraničí. Junta je ale přesvědčená, že zbývá ještě půl roku. A přestože prý vláda zvažovala její propuštění, po incidentu s Yettawem "nemá jinou možnost než Su Ťij soudit".

Jsem nevinná, řekla Su Ťij

přečtěte si o výslechu disidentky

"Su Ťij je dcerou generála Aun Schana, vůdce naší země. Proto jsme hluboce zvažovali, zda jí prodloužit domácí vězení, či nikoli," řekl včera brigádní generál Myint Thein.

"Naneštěstí do domu pronikl americký občan. Na dva dny. Ona mu to umožnila. Konverzovala s ním a dala mu jídlo. A takové akce jsou porušením zákona. Právě proto nebyla jiná možnost než zahájit proces. Je nám z toho velice smutno."

64 pro Su Ťij

Globální "víření bubnů" proti věznění a souzení Su Ťij včera ještě zesílilo. Na internetu totiž začala fungovat nová stránka nazvaná "64 pro Su Ťij". Kdokoliv na ní může zanechat zprávu pro souzenou barmskou političku.

Cílem kampaně je nashromáždit co možná nejvíc vzkazů do 19. června, kdy nositelka Nobelovy ceny míru "oslaví" 64. narozeniny. Dnes brzy ráno už byly na stránkách skoro tři tisíce vzkazů včetně mnoha od světových politiků a celebrit.

Svou zprávu tu nechal třeba britský premiér Gordon Brown. Svět podle něj už moc dlouho nečinně přihlíží této "nepřípustné nespravedlnosti". "Musíme udělat všechno, aby tyto narozeniny byly poslední, které trávíte v nesvobodě," řekl.

Ve stejný den jako Su Ťij má narozeniny i britský spisovatel Salman Rushdie. I on zanechal vzkaz. "Tiše jsem vám tleskal," napsal. "Ale tentokrát už ticho být nesmí. Není to žádný z vašich činů, nýbrž vaše věznění, co symbolizuje zločinné potlačování demokracie v Barmě. Je to soudní proces, nikoli váš boj, co je nespravedlivé. Dnes, stejně jako každý jiný den, jsem s vámi," napsal.

64 pro Su Ťij není první kampaní, na internetu kolují petice za její propuštění a skupiny, které političku podporují, vznikly na sociálních serverech typu Facebook nebo Twitter.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Unijní soud pozastavil polský zákon o Nejvyšším soudu, porušuje smlouvy EU

Polský premiér Mateusz Morawiecki na summitu EU s asijskými zeměmi v Bruselu...

Polsko musí okamžitě zastavit uplatňování opatření snižujícího věk odchodu do důchodu pro soudce Nejvyššího soudu....

Maďaři poslali před soud prvního bezdomovce, který spal na ulici

Bezdomovci v Budapešti (14.10.2018)

Soud v Maďarsku poprvé potrestal člověka za porušení zákazu spát na ulici v blízkosti kulturních a dalších význačných...

Turecko má důkazy v kauze saúdského novináře, nahrávku nikomu nedá

Turecká policie prohledala saúdskoarabský konzulát i v rezidenci konzula (19....

Turecko má důkazy v kauze zmizení novináře Džamála Chášukdžího ze saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu, uvedl v pátek...Najdete na iDNES.cz