Bůh mě poslal, abych ji chránil, říká Američan, který vnikl do domu Su Ťij

  9:49aktualizováno  16:14
V soudním procesu s barmskou disidentkou Su Ťij včera vypovídal Američan John Yettaw. Tedy muž, který počátkem května přeplaval jezero a pronikl do jejího domu. "Bůh mě poslal, abych ji chránil," prohlásil 53letý bývalý voják z Missouri během asi tříhodinového výslechu. "Měl jsem sen, že se ji teroristé chystají zavraždit," řekl.

John Yettaw na fotografiích, které se našly na fotoaparátu mezi jeho osobními věcmi | foto: Profimedia.cz

Právě návštěva Johna Yettawa dala juntě záminku postavit opoziční vůdkyni před soud. Režim tvrdí, že Su Ťij porušila podmínky domácího vězení, a chce ji až na pět let vsadit za mříže. V domácím žaláři strávila Su Ťij třináct z uplynulých devatenácti let.

Třiašedesátiletá disidentka se ale brání, že Yettawa o návštěvu nežádala a že se o ní dozvěděla až poté, co už byl muž v domě.

Yettaw včera řekl, že když plaval přes jezero k domu, vidělo ho asi pět policistů. Nikdo z nich ale nevystřelil, jen házeli kamení. Přiznal také, že se už jednou o návštěvu pokusil, ale policie ho lapila a vyslechla. A propustila.

Barmská disidentka Su Ťij

Barmská opozice i západní svět jsou procesem pobouřeny a vyzývají k okamžitému propuštění političky.

Před soudem v barmském Rangúnu směl dnes také vypovídat jediný svědek obhajoby disidentky Su Ťij. Nyan Win, mluvčí Národní ligy pro demokracii - tedy strany, v jejímž čele Su Ťij stojí, prohlásil, že neporušila žádný zákon, když přijala ve svém domácím vězení Američana, jenž k ní nezván připlaval přes jezero.

Rovněž zdůraznil, že pro obvinění političky neexistuje právní základ. Po odchodu ze soudní síně řekl agentuře AP, že prokuratura jeho svědectvím rozhodně nadšená nebyla.

Nyan Win se domnívá, že soud porušil disidentčina práva. Zamítl totiž tři ze čtyř svědků, které si povolala obhajoba. Naopak obžalobě nepovolil pouhých devět z 23 svědků.

Po výpovědi jediného povoleného svědka obhajoby - disidentčina právníka - předseda tribunálu odročil proces na pondělí s tím, že obě strany mají do té doby předložit souhrny svých argumentů.

Je nám líto, ale musíme ji soudit

Včera vypršel Su Ťij zatím poslední, pětiletý trest domácího vězení. Tedy alespoň podle jejích stoupenců doma i v zahraničí. Junta je ale přesvědčená, že zbývá ještě půl roku. A přestože prý vláda zvažovala její propuštění, po incidentu s Yettawem "nemá jinou možnost než Su Ťij soudit".

Jsem nevinná, řekla Su Ťij

přečtěte si o výslechu disidentky

"Su Ťij je dcerou generála Aun Schana, vůdce naší země. Proto jsme hluboce zvažovali, zda jí prodloužit domácí vězení, či nikoli," řekl včera brigádní generál Myint Thein.

"Naneštěstí do domu pronikl americký občan. Na dva dny. Ona mu to umožnila. Konverzovala s ním a dala mu jídlo. A takové akce jsou porušením zákona. Právě proto nebyla jiná možnost než zahájit proces. Je nám z toho velice smutno."

64 pro Su Ťij

Globální "víření bubnů" proti věznění a souzení Su Ťij včera ještě zesílilo. Na internetu totiž začala fungovat nová stránka nazvaná "64 pro Su Ťij". Kdokoliv na ní může zanechat zprávu pro souzenou barmskou političku.

Cílem kampaně je nashromáždit co možná nejvíc vzkazů do 19. června, kdy nositelka Nobelovy ceny míru "oslaví" 64. narozeniny. Dnes brzy ráno už byly na stránkách skoro tři tisíce vzkazů včetně mnoha od světových politiků a celebrit.

Svou zprávu tu nechal třeba britský premiér Gordon Brown. Svět podle něj už moc dlouho nečinně přihlíží této "nepřípustné nespravedlnosti". "Musíme udělat všechno, aby tyto narozeniny byly poslední, které trávíte v nesvobodě," řekl.

Ve stejný den jako Su Ťij má narozeniny i britský spisovatel Salman Rushdie. I on zanechal vzkaz. "Tiše jsem vám tleskal," napsal. "Ale tentokrát už ticho být nesmí. Není to žádný z vašich činů, nýbrž vaše věznění, co symbolizuje zločinné potlačování demokracie v Barmě. Je to soudní proces, nikoli váš boj, co je nespravedlivé. Dnes, stejně jako každý jiný den, jsem s vámi," napsal.

64 pro Su Ťij není první kampaní, na internetu kolují petice za její propuštění a skupiny, které političku podporují, vznikly na sociálních serverech typu Facebook nebo Twitter.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Doživotí a 419 let ve vězení žádá porota pro radikála z Charlottesvillu

Doživotí a navíc 419 let vězení žádá americká porota pro bělošského radikála...

Doživotí a navíc 419 let vězení žádá americká porota pro bělošského radikála, který loni ve Virginii najel autem do...

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

V centru francouzského Štrasburku se střílelo. (11. prosince 2018)

Úterní večerní střelba v centru Štrasburku si vyžádala nejméně tři mrtvé, uvedl francouzský ministr vnitra. Dalších 12...

Vyhněte se zábavní pyrotechnice z Polska a Česka, varuje Němce úřad

Ilustrační snímek

Zábavní pyrotechniku na Silvestra by Němci měli raději kupovat na území spolkové republiky, než v Polsku nebo Česku....

Najdete na iDNES.cz