Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Budu za vás bojovat, slíbil Gore

  9:47aktualizováno  9:47
Za bouřlivých ovací, v moři barevných balónků a míhajících se konfet se Demokratický konvent v Los Angeles ve čtvrtek večer chýlil ke konci. A demokraté nepochybně měli co oslavovat, jejich kandidát Al Gore je totiž svým prozatím nejdůležitějším projevem své kariéry nezklamal. Současný viceprezident ve své řeči, která rozhodně nebyla chudá na specifické politické plány, slavnostně přislíbil, že bude bojovat za všechny Američany bez rozdílu.

Jak Bill Clinton podřídil svůj projev na sjezdu televiznímu vysílání se dočtete ZDE.
"Dnes večer tady stojím sám za sebe a chci, abyste mě poznali takového, jaký skutečně jsem," pronesl Gore za mohutného potlesku a radostného povzbuzování přítomných delegátů v projevu, kterým přijal svoji středeční nominaci na prezidenta Spojených států.

"Jednu věc vím o práci prezidenta naprosto jistě. Je to jediná práce podle ústavy, která s sebou nese zodpovědnost boje pro všechny lidi bez rozdílu – nejen boje za příslušníky jednoho státu či distriktu, nejen za bohaté nebo chudé – ale prostě pro všechny, " řekl. "Takže, to vám dnes večer slibuji, že jestli mi dáte tu důvěru stát se příštím prezidentem, budu za vás bojovat," slavnostně pronesl Gore.  

Goreovy politické vize
U slibů plných emocí Gore dlouho nezůstal a pustil se do nastiňování svého programu a svých vizí. "Tyto volby zdaleka nejsou o mém osobním boji s mým protivníkem, ale především o milionech bezejmenných Američanů, kteří si zasluhují vědět, co jim nabízíme," zdůraznil.

Gore hovořil o otázkách jako zavedení cíleného snížení daní, finanční injekci pro předepisované léky pro Medicare (systém lékařské péče pro sociálně slabé vrstvy), o rodinných hodnotách, o modernizaci škol, o rozšíření přístupu k systému zdravotní péče, zvýšení platů učitelům, podpoře národních důchodů.

Stranou nezůstaly ani legislativní aspekty – Gore dal jasně najevo, že podporuje právo na potrat, že chce zavést legislativu ohledně  kriminálních činů spáchaných z nenávisti (myšleno zejména rasové), dále prohlubovat občanská práva a celkově dohlédnout na dodržování a prosazování zákonů. Pokud se stane prezidentem, prvním dokumentem, který podepíše, bude právní reforma.

"Všechny tyto změny chceme v Americe uskutečnit. Ale jedno vám řeknu – rozhodně nedopustím nějaké ohromné snižování daní na úkor někoho jiného, které by narušilo vývoj našeho hospodářství."

"Daňový program, jak ho zamýšlejí naši oponenti, by přinesl rodinám střední vrstvy nějakých deset centů, možná by to nakonec dalo dohromady 62 centů, ale to rozhodně není ta změna, kterou já  považuju za správnou," prohlásil Gore za souhlasných povyků publika. "Stačí jenom otevřít oči, abychom si všimli, že americký horizont se hodně, hodně, rozšířil."

Joe Lieberman přijal nominaci na viceprezidenta
Před Gorem vystoupil i zářící Joe Lieberman, který dojatě prohlásil: “Cítím nesmírnou pokoru a vděčnost za důvěru, kterou jste mě vyjádřili a přijímám vaši nominaci stát se příštím viceprezidentem Spojených států.”

Amerika potřebuje jet dopředu
Mezi dalšími řečníky vystoupil i senátor Tom Harkin z Iowy, který na adresu tzv.soucitného konzervatismu propagovaného Georgem W.Bushem, řekl: "Soucitný konzervatismus je to samé, jako kdybyste se pokoušeli zahřát starý dům krásnými myšlenkami. Možná vás to na chvíli zahřeje u srdce, ale rozhodně se nepřestanete klepat zimou."

"Vše, co potřebujete vědět o těchto o volbách už umíte z řízení automobilu. Když potřebujete couvat, dáte tam R (Reverse=zpátečku neboli také republikáni), když potřebujete jet dopředu, dáte tam D (Drive = jet, neboli také demokraté). A my chceme, aby tato země pohybovala směrem dopředu, takže volme D - Ala Gorea a Joe Liebermana, " uzavřel svůj výstup Harkin.

Al Gore promluvil v klíčovém momeně volební kampaně
Al Gore byl oficiálně jmenován na prezidenta ve středu večer. Svůj projev, dychtivě očekávaný a bedlivě sledovaný celou Amerikou,  pronesl v klíčovém momentu prezidentské kampaně, kdy podle některých průzkumů veřejného mínění má téměř dvoucifernou ztrátu za svým republikánským protikandidátem Bushem a kdy čelí dalším nepříznivým zprávám ohledně dalšího možného vyšetřování kauzy Clinton-Lewinská.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

V ruských městech žijí miliony bezdomovců, přesná čísla ale nikdo nezná

V Moskvě žije podle odhadů asi 100 000 bezdomovců. Ilustrační foto

Tvrdou ruskou zimu každý rok nepřežijí stovky bezdomovců. Kolik jich přesně v největší zemi světa je, nikdo netuší....

Medvěd na Sibiři ukradl lovci dvě pušky, muž teď musí zaplatit pokutu

Chalupa uprostřed sibiřské tajgy, z které nezbedný medvěd ukradl 57letému lovci...

Pokutu v neznámé výši musí zaplatit sibiřský lovec, kterého ruské úřady potrestaly za ztrátu dvou střelných zbraní....

Rohingové se smějí vrátit do Barmy. Mělo by to ukončit vlnu represí

Hranice Bangladéše a Barmy přešly od srpna desetitisíce Rohingů. (3. září 2017)

Barma a Bangladéš podepsaly memorandum o repatriaci příslušníků menšiny Rohingů do Barmy. Bangladéšské úřady uvedly, že...Najdete na iDNES.cz