Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Budu pro něj žádat milost, říká příbuzná mstitele z Číčovic

  20:36aktualizováno  20:36
Jsou to vlastně dvě tragédie dohromady. Před dvěma lety v Čičovicích u Prahy zavraždil tehdy 19letý Tomáš Beran o tři roky mladší spolužačku Terezu Malíkovou. Tělo rozčtvrtil a zakopal. Brutální vražda měla včera dohru. Vrchní soud poslal na pět let do vězení také bratra zavražděné.

Pomník Terezy Malíkové | foto: Radek CihlaMF DNES

Pavel Malík letos na jaře napadl se sekyrou v ruce muže, o kterém si myslel, že Beranovi pomáhal tělo dívky likvidovat. - více zde

Mlčte, neříkejte nic!
Sobotní odpoledne na čičovické návsi je klidné. Ale brutální vražda u mnoha lidí stále vyvolává otázky: Neměl vrah komplice? A jestli ano, nebyl z jejich obce?

Místní si totiž myslí, že komplic existoval. Policie v této souvislosti vyšetřovala Radka T. z Čičovic, podezření se však nikdy neprokázalo. S pochybnostmi v lidech přetrvává i strach nebo aspoň nejistota.

Není proto divu, že o smrti dívky se v Čičovicích nikomu mluvit nechce. Dnes jako před dvěma lety. "Nezlobte se, ale na nic se mě neptejte, já stejně nic nevím," odvrací tvář asi dvacetiletý mladík.

Po mostě se blíží starý muž. "Špatně slyším a o nic se nestarám, ale Terezka má támhle pomník. Dva roky tam hoří svíčky," ukazuje k aleji. Míjí nás žena s kočárkem, a když zaslechne, že mluvíme o zavražděné dívce, radši přidá do kroku.

Temná předsíň se svítícími hracími automaty nepůsobí zrovna příjemně. A příjemně nereagují ani lidé uvnitř, když padnou první slova o smrti Terezy a o Radkovi T., který byl kvůli vraždě dříve vyšetřován.

Radka T. zde znají všichni. "Viděli jsme ho naposledy před rokem," říká jeden z hostů. Ale tím rozhovor končí. "Nebudeme vám říkat vůbec nic! Rozumíte?" vykřikne od stolu muž středního věku. "A vy taky mlčte," nařizuje servírce, a dokonce i majitelce hospody.

Terezka M., 16 let, + 2005
Uprostřed stromořadí, v místě, kde Tomáš Beran před dvěma lety 27. října zavraždil Terezu Malíkovou, plápolají svíčky. Pomníček s dřevěným křížem, na kterém je vyrytý nápis Terezka M., 16 let a letopočet její smrti, zde udělal jeden z Terezčiných bratrů. Už dva roky sem lidé z vesnice nosí květiny, plyšáky a zapalují svíčky. Stejně jako na hřbitově.

Po cestě od hřbitova se k pomníčku blíží Růžena Malíková. Matka Terezky už k hrobu nechodí denně jako dřív. "Manžel mi to zakázal, má strach, že bych se zbláznila," říká a narovnává hořící svíčku. "Nikdy se nesmířím s tím, že jsem tady po louce chodila venčit psa, když Terezka dva dny ležela támhle v potoce a já chodila kolem ní," vzlyká matka pěti dětí.

Terezčin pokoj v bytě Malíkových zůstal. Její matka v něm denně zapaluje nové svíčky. Za pár dní se tam rozzáří i vánoční stromeček. Druhý pak ještě u křížku v aleji a další na hřbitově. "Od smrti dcery žádné Vánoce neděláme. Jen na těch místech rozsvítím vánoční stromečky pro ni," říká matka.

Vrah, který se přiznal
Beranovi bylo v roce 2005 devatenáct a jeho spolužačce Tereze o tři roky méně. Oba chodili na zahradnickou školu. Čtyři dny před koncem října Beran dívku zavraždil, když ji doprovázel domů.

Podle žalobce ji bodl nožem do hrudníku a začal ji rdousit. Nejdřív rukama, pak páskem od kalhot. A bodal znovu - podle pitvy šestnáctkrát. Odvlekl ji k potoku a začal ji topit. Když byla mrtvá, vytáhl ji z vody, svlékl a znásilnil.

Tělo mrtvé dívky leželo v potoce dva dny. Beran ho pak rozčtvrtil a části v igelitových taškách zakopal na nedalekém poli. Teprve deset dnů poté, co rodiče dívky nahlásili zmizení dcery, policejní pes objevil její ruku. Některé části dívčina těla policisté nenašli nikdy.

Při prvním výslechu se Beran policii přiznal. Při dalším, to už byl ve vazbě, vinu popíral a svaloval ji na svého známého Radka T. "Ve vazbě zřejmě svou situaci probíral se spoluvězni, kteří mu asi poradili, co má říkat, jak se z toho dostat. Jeho další výpověď už byla kolektivním dílem spoluvězňů," říká kriminalista Michal Mazánek.

Růžena Malíková u pomníčku, který připomíná její zavražděnou dceru Terezu

Pervitin a lysohlávky
Tomáš Beran byl podle místních vždycky trochu zvláštní. Chodil po vesnici s hlavou schovanou v kapuci. I když každého řádně pozdravil, lidé z něj měli divný pocit. "Nikdo nevěděl, co od něj může čekat. Od pasu mu visely krysí ocasy," vzpomíná na Berana Růžena Malíková.

Podle policistů patřil do skupiny mladých lidí, která užívala drogy. "Někdo jen kouřil ‚trávu‘, Beran přiznal, že experimentoval i s lysohlávkami," říká Mazánek. Při výslechu Beran tvrdil, že jich v den vraždy zkonzumoval asi dvacet.

Drogy vlastně nebyly v Čičovicích příčinou tragédie poprvé. Pár měsíců před vraždou Terezy zemřela za divných okolností její devatenáctiletá kamarádka Žaneta. Údajně se předávkovala.

Místní lidé to ale považují za náhodu. "Nejsme žádné drogové doupě," upozorňují. Podle policistů mají pravdu. "Obec se nevymyká, jen se o tom v souvislosti s oběma průšvihy víc mluví," řekl Mazánek.

Beran, který byl s konečnou platností odsouzen v červnu, si už odpykává 13,5 roku vězení. Podle závěru znalců má sadomasochistické sklony. Místní však trápí jiná otázka: Vraždil sám? Jak verze o komplicovi vůbec vznikla?

Posudky znalců totiž naznačily, že tělo bylo rozřezáno dvěma různými způsoby. "Osoba, která tělo rozřezala, s tím má zkušenosti. Mohl to udělat někdo, kdo třeba umí porcovat zvířata na zabijačkách," říká soudní znalec Zdeněk Šňupárek. A právě Radek T. tohle uměl.

"Než ho jeho otec v patnácti vyhodil z domova, bral ho na zabijačky," říkají shodně Růžena Malíková i kriminalista Michal Mazánek.

"Radek T. mojí starší dceři řekl, že Terezka je rozsekaná v igelitových taškách. Bylo to ještě předtím, než ji policie našla. Jak by to mohl vědět, kdyby na její smrti neměl podíl?" ptá se Malíková. "Mám z něj strach. Bojí se ho tu každý. Teď zmizel, prý v Praze vykládá vagony," dodává.

Matka Terezy Malíkové

Žádné důkazy, jen indicie
Není divu, že se místní stále snaží získat co nejvíc informací a definitivně zjistit pravdu. "Ulevilo by se všem. Je nepříjemné vědět, že nějaký komplic tady mezi námi může pořád běhat, místo aby byl za mřížemi," říká jedna z obyvatelek Čičovic.

Možný spolupachatel, to byla jedna z policejních vyšetřovacích verzí. Ale nikdo nebyl obviněn. "Žádné důkazy nebyly, pouze indicie. A od indicií k důkazům a obvinění je dlouhá cesta," vysvětluje Mazánek.

A Radkovi T. policie opravdu nikdy nic nedokázala. I když podezření byla: kromě odborného rozsekání těla, které by zřejmě Radek T. zvládl, to byla i skutečnost, že tělo bylo rozčtvrceno dvěma způsoby. Horní části těla byly odděleny jinak než dolní. Kdyby to udělal jeden člověk, proč by způsob měnil? "Pro nás to byla indicie, která nemohla zůstat bez prošetření.

Ale důkazy, že Radek T. se na tom podílel, jsme nezjistili. Pro nás bylo klíčové, že se podařilo prokázat, že na smrti té dívky má stoprocentní podíl Tomáš Beran," říká Mazánek. Podle něj není vyloučeno, že se vrah mohl rozhodnout další část těla rozčtvrtit jiným způsobem nebo jiným nástrojem.

Promluví jednou někdo?
Mazánek nevyloučil, že se případ jednou znovu otevře. "Nikdy nelze vyloučit, že se po čase vyskytnou nové informace," říká.

Jenže když policie případ uzavřela, byl to impulz pro bratra zavražděné Terezy, Pavla. Od počátku byl přesvědčen, že Radek T. má na smrti jeho sestry podíl. V dubnu ho tedy napadl sekyrou.

Předtím spolu popíjeli. "Pavel říkal, že ho chtěl opít, aby se mu přiznal. Prý mu Radek řekl něco, co ho vyprovokovalo tak, že si došel pro sekyru," líčí Malíkova příbuzná Lucie.

A upozorňuje, že útok na svého bývalého kamaráda neplánoval. Původně chtěl totiž jen upozornit policii. Aby už začala konat. "Kdyby konala, nemuselo to takhle dopadnout," vzkázal nedávno z věznice po Lucii.

Jenže byla jeho kritika policie oprávněná? Podle státního zástupce policie nepochybila. Trvají na tom i kriminalisté.

Radek T. je "podle zákona" nevinen. "Kdybychom proti němu postupovali bez důkazů, pouze na základě ničím nepodloženého podezření, bylo by to protiprávní," řekl kriminalista Milan Dvořák, který vraždu dívky vyšetřoval.

Radek T. je podle něj "univerzální pachatel". "V patnácti letech ho rodiče vyhodili z domova. Přespává v prádelně bytovky, v létě venku. Svým způsobem života se vymyká společnosti, vybočuje a lidé mají tendenci na něj všechno svalovat," vysvětluje Dvořák. "Verze, že může být spoluviníkem, byla jen jednou z těch, které jsme vyšetřovali," dodal.

I když zraněný muž pobyl v nemocnici jen den a půl, Malík byl odsouzen pro pokus o vraždu. Ve vězení stráví pět let. "Budu pro něj žádat o prezidentskou milost," řekla Malíkova příbuzná Lucie. Právě kvůli okolnostem, které ho k napadení Radka T. vedly.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Řidička nezvládla zatáčku, vyjela ze silnice a přerazila strom

Řidička vyjela ze silnice a auto skončilo mezi stromy. Nehoda se stala mezi...

Na Prachaticku utrpěla v pondělí odpoledne vážná zranění řidička, která nezvládla průjezd zatáčkou a narazila do...

Holčička v lese spadla do studny. Ve školce si hrála na schovávanou

Pohled do staré šestimetrové studny v lese, kam spadla čtyřletá dívenka.

Hra v lesní školce na Frýdecko-Místecku dopoledne málem skončila tragédií. Čtyřletá dívka tam totiž při hře na...

Řidič ujel na dálnici v protisměru 13 kilometrů, skončil na psychiatrii

Řidič ujel po dálnici D35 a silnici I/44 celkem 16 kilometrů v protisměru, při...

Policisté ze Šumperska v neděli pronásledovali řidiče, který jel po dálnici v protisměru. Po D35 takto urazil třináct...Najdete na iDNES.cz