Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Buďte hrdí na Havla, říká Albrightová

  17:51aktualizováno  17:51
- V rámci oslav 150. výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka v Hodoníně vyzdvihla americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová Václava Havla jako jeho nástupce. Ministryně ve svém projevu připomněla, že první československý prezident vytvořil humánní a demokratickou tradici v době, když se ostatní snažili zničit Evropu svou nenávistí.
Podívejte se na fotografie.

"Stejně myslí a jedná prezident Václav Havel a mnoho dalších lidí nejenom v této zemi, ale na celém světa," zdůraznila Albrightová.

"Dívám se na jeho sochu a vím, že její historie obráží opravdové dary, které Masaryk dal nám všem. Nejsou to dary z kovu nebo kamene, ale dary svědomí, srdce a mysli," podtrhla ministryně u Masarykova památníku. Havel má podle ní pravdu, když o Masarykovi říká, že byl učitel, který se dovedl za pravdu také postavit, a to i v době plné předsudků.

"Můžete být hrdi, že máte Masaryka a teď takového fantastického prezidenta, jako je Václav Havel," uzavřela Albrightová.

Občané Hodonínska přišli k Masarykovu památníku v průvodu, v jehož čele šli skauti a skupiny Sokolů s historickými prapory a krojovaná mládež. Mezi shromážděnými byli senátoři, poslanci i zástupci pražské a brněnské univerzity, Masarykových společností a Konfederace politických vězňů. Masarykův památník byl v Hodoníně třikrát zbourán a čtyřikrát postaven. "Poprvé jej odhalili v roce 1931," řekl ČTK místopředseda hodonínské Masarykovy společnosti Jaroslav Pospíšil.

Havel s Albrightovou navštívili muzeum
Havel s Albrightovou v rodném Masarykově městě navštívili jeho muzeum, v němž jsou originální předměty vztahující se k Masarykově rodině a dokreslující jeho dobu. K unikátům v muzeu patří Masarykův klobouk, v němž docházel do Říšského sněmu, písemnosti a fotodokumentace.

Vajíčka po Albrightové házeli anarchisté
Z výslechu dvou mladíků, kteří házeli v Brně po americké ministryni zahraničí Madeleine Albrightové vajíčka, vyplynulo, že jde o anarchisty. Chtěli tak vyjádřit odpor k americkému imperialismu. Za výtržnictví jim hrozí až dva roky vězení. Žádné z vajec Albrightovou nezasáhlo, pouze jedno jí mírně potřísnilo šaty.

Mladíci Albrightovou napadli ve chvíli, kdy se proti původnímu plánu rozhodla, že v předsálí auly krátce promluví s některými z přítomných. Podle dostupných zpráv útočníci
doprovodili házení vajec vulgárními nadávkami.

Oběma útočníkům je 22 let, první z nich Jindřich L. pochází z Roudnice nad Labem a pracuje v pražské psychiatrické léčebně. Druhý mladík je nezaměstnaný Milan N. z Brna.

"Studenti Masarykovy univerzity v Brně vyjadřují politování nad událostí, která se přihodila na půdě Právnické fakulty v Brně při návštěvě ministryně zahraničí USA paní M. Albrightové, kdy výtržníci úkrývající se v hloučku studentů házením vajíček paní ministryni napadli," uvedl Petr Jäger v prohlášení Evropské asociace studentů práva.

"Domníváme se, že názor prezentovaný výtržníky není v žádném případě na naší univerzitě názorem většinovým," pokračoval Petr Jäger z Evropské asociace studentů práva, která působí na Právnické fakultě. Dodal, že své politování vyjádřili studenti americké ministryni hned po incidentu.

Albrightová hovořila o nebezpečení jaderných zbraní
V projevu na právnické fakultě, předneseném v angličtině, ministryně varovala před nebezpečím rozšiřování jaderných zbraní. "Musíme zajistit, aby se nebezpečná technika nedostala do špatných rukou. Řada amerických firem se musí vzdát lukrativních obchodů," připomněla Albrightová.

Česká vláda krátce před příjezdem šéfky americké diplomacie schválila návrh zákona, který má zabránit dodávce vzduchotechniky od společnosti ZVVZ Milevsko do íránské jaderné elektrárny v Búšehru.

V Brně ministryně otevřela centrum právních informací
Na Nejvyšším soudu Albrightová zahájila provoz Mezinárodního centra právních informací. Brněnské centrum vzniklo jako společný projekt českých a amerických právníků a má poskytnout snadný přístup k informacím o americkém právním řádu i o evropském právu.

Při odchodu ze soudu Albrightovou zdravila potleskem a máváním asi stovka shromážděných občanů.

Rodačka z Prahy promluvila v Hodoníně anglicky

Lidé v Hodoníně, kterých se u Masarykovy sochy sešlo několik tisíc, americkou ministryni s českými předky přivítali největším aplausem ze všech hostů. "Děkuji mnohokrát. Těší mne to být tady s vámi. Je pro mne důležité být na takovém výročí. Protože jsem ale občanka Spojených států, budu mluvit anglicky," zahájila svůj projev češtinou se silným přízvukem Madeleine Albrightová. "To nevadí, my vám rozumíme," ozvalo se z davu.

Mohutného potlesku se Albrightová dočkala také po americké hymně a při svém odjezdu.

"Jsem ráda, že jsem Mařenku viděla na vlastní oči. To čekání stálo za to," svěřila se Anna Kozumplíková, která přijela z Hroznové Lhoty. Na slavnost se připravil svérázně jeden z hodonínských prodejců masa. Na počest příjezdu Albrightové zlevnil maso o pár korun.

"To je dobře, už jsem si nechala odložit celou tašku," říkala maminka s kočárkem.

Americké ministryni zahraničí Madeleine Albrightové byla udělena pamětní medaile brněnské Masarykovy univerzity

Šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová odchází z budovy brněnské Masarykovy univerzity, před níž skupina mladíků zaútočila na ministryni vajíčky

Madeleine Albrightová s Václavem Havlem, 5. března 2000.

Madeleine Albrightová s Václavem Havlem, 5. března 2000.

Madeleine Albrightová s Václavem Havlem, 5. března 2000.

Madeleine Albrightová s Václavem Havlem, 5. března 2000.

Madeleine Albrightová s Václavem Havlem, 5. března 2000.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Zavírejte dveře migraci, řekl Wilders v Praze. Stovky lidí demonstrovaly

Na tiskové konferenci evropských protiimigračních stran vystoupili Marine Le...

Nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders doufá, že Česko bude nadále zavírat dveře masové migraci. Podle francouzské...

Mosty v Česku padají, kontroly a údržba se podceňují, zlobí se experti

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

České stavebnictví je plné systémových chyb. Je téměř 70 let zanedbávané a podfinancované. Ve svém prohlášení to tvrdí...

Pelikán o jmenování vlády bez důvěry: Vrátili jsme se ke kořenům ústavy

Rozhovor s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem - 2.

Česká ústava předpokládá, že prezident nejprve vybere premiéra a ten si až potom jde hledat do parlamentu potřebnou...Najdete na iDNES.cz