Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Budova v pražských Hájích má být nejvyšší v zemi, radní o projektu nic neví

  22:06aktualizováno  22:06
Budova s 31 podlažími na konečné stanici metra Háje má být nejvyšší v republice. Společnost Melit 120 metrů vysokou budovu už prezentuje jako hotovou věc, ale představitelé Prahy neměli ještě včera o tomto záměru nejmenší tušení.
Porto Háje

Porto Háje | foto: Vizualizace Porto Háje

"Slyším to od vás poprvé, že by se tam mělo stavět něco podobného," řekl MF DNES radní pro územní rozvoj hlavního města Martin Langmajer (ODS).

Zdůraznil, že nic takového se na magistrátu neprojednávalo ani při jednání příslušného výboru, ani samotných radních.

Co je
Porto Háje

Na projektu Porto Háje se podílela architektonická společnost Helika, konkrétně akademický architekt Vladimír Kružík. Novou výstavbu lze rozčlenit do tří skupin - administrativa, obchod a služby a bydlení. Nejvíce místa (58 %, 65 500 m2) má náležet kancelářím ve dvou budovách.
Obchodní plochy zabírají celkem 42 500 m2 (38 %). Do centra budou lidé chodit za běžnými nákupy, ale najdou zde i značkové prodejny. Kromě obchodů zde mají být také restaurace, kavárny a fitness-centra. Součástí projektu je i jakési náměstí vyhrazené pro volný čas a pořádání kulturních akcí. Zhruba 4 000 m2 bude určeno jen pro bydlení. Představuje to téměř 60 bytů standardní velikosti. Návrh počítá i s parkovišti v podzemí.
Zdroj: www.portohaje.cz

Podobně reagovali odborníci z Útvaru rozvoje hlavního města Prahy, který musí být o podobných záměrech informován. Bez jeho svolení nelze v Praze podobné budovy stavět.

"O tomto projektu nevíme, ještě nám rukama neprošel, proto se nemůžeme blíže vyjádřit," uvedla architektka Kateřina Szentesiová, vedoucí odboru urbanistické koncepce útvaru.

Přitom na webu projektu Porto Háje, jehož má být mrakodrap součástí, už je uveden i harmonogram prací. Podle něj by zastupitelstvo Prahy 11 mělo čtyřmiliardový projekt schvalovat už letos, příští rok očekává investor stavební povolení, v roce 2013 by se mělo začít s demolicí překážejících budov a opravami těch, co zůstanou stát.

A o rok později už by se začalo stavět. Administrativní a obchodní centrum, do kterého patří i mrakodrap s kancelářemi, má být dokončeno v roce 2015.

Záměr ale už vloni narazil na silný odpor místních obyvatel, kterým se nelíbila přílišná výška nových budov. Přitom tehdy byly v plánech jen poloviční domy ve srovnání se současným návrhem.

Nyní navrhovaný mrakodrap se má stát s 31 podlažími nejvyšší budovou v republice. Pro srovnání: má být zhruba dvakrát tak vysoký jako nynější nejvyšší paneláky v okolí stanice Háje.

Porto Háje

Místní lidé, jejichž názor MF DNES včera na místě zjišťovala, jsou tímto záměrem popuzeni a drtivá většina z nich nešetří peprnými slovy na adresu starosty Prahy 11 Dalibora Mlejnského (ODS). Žádný z tvrdých kritiků starosty však nechtěl uvést své jméno, a tak je MF DNES necituje.

Rozhodně ale nejsou sami, kdo tak vysokou budovu na Jižním Městě odmítá. Zelenou zřejmě nedají rekordnímu mrakodrapu s kancelářemi ani architekti z útvaru rozvoje hlavního města. Ať už by stál kdekoliv.

Porto Háje

"Město nemá zájem na tom, aby se stavěly další administrativní budovy a kanceláře a ty pak zůstaly nevyužité a prázdné. Praha má kanceláří dostatek, což potvrzují i analýzy trhu nemovitostí," uvedla architektka Szentesiová.

Poukázala na to, že každá nová budova takové výšky je podle požadavku UNESCO prověřována v třírozměrném modelu hlavního města, aby se ukázalo, jak zasáhne do pražského panoramatu. "Nesmí narušit významné hodnotné pohledy," zdůraznila vedoucí odboru urbanistické koncepce.

Porto Háje

Starosta: Lidé požadují vybudování městského centra

Praha 11 už vloni na podzim na svých webových stránkách napsala, že místní lidé naléhají na radnici, aby zajistila vybudování obchodního a kulturního centra v okolí metra Háje. Z plánů ze 70. let minulého století na vybudování městského centra se totiž podařilo realizovat jen torzo.

Starosta Dalibor Mlejnský tehdy vysvětlil, že veškeré snahy vždycky selhávaly na tom, že pozemky jsou majetkem mnoha vlastníků. A zmínil přitom novou studii, podle níž mělo nové centrum vyrůst do čtyř let.

"Investorem budou soukromé subjekty. Praha 11 nebude investovat do regenerace této lokality ze svých prostředků. Ale budeme dohlížet, aby tam vzniklo moderní městské centrum," uvedl vloni v říjnu. Včera ale nebral mobilní telefon, a tak se k rekordnímu mrakodrapu nevyjádřil.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...

Oprava stájí v hořické „zemědělce“ má skluz kvůli diskuzím o slučování

Střední škola a gymnázium v Hořicích začala s opravou školního statku...

Téměř 100 milionů korun bude stát rekonstrukce cvičné stáje na školním statku v Hořicích na Jičínsku. Vše má být kvůli...Najdete na iDNES.cz