Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Budoucnost pražské zoo: na lodičkách, u počítače, či při tréninku zvířat

  12:15aktualizováno  12:15
Lidé se projíždějí na lodičkách po kanále vedoucím mezi nosorožci a plameňáky. Opodál sledují trénink slonů, velbloudů nebo lam. Ti zvídavější zase sedí v moderním infocentru vybaveném počítači, kde se o každém zvířeti v zahradě dozvědí úplně všechno.

O šéfa pražské zoo se ucházejí tři muži, radní rozhodnout v prosinci. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Tak nějak by mohla vypadat trojská zoo za několik let. Každý ze tří uchazečů o místo ředitele zahrady má ve svých plánech zajímavé nápady. Kdo z tria Bobek, Vávra, Zámečník nakonec křeslo po Petru Fejkovi získá, pražští radní rozhodnou až v prosinci.

Už dnes je však jasné, že se lidé mohou těšit na některé novinky. Návrhy opticky nejvýraznějších změn má ve své koncepci budoucnosti zahrady zřejmě ekonom Miroslav Zámečník. Jednou z možností je podle něj vybudování kanálu pro prohlídky na lodičkách, který by mohl vzniknout v prostoru u současného pavilonu slonů.

Ten se po výstavbě nového slonince v horní části zahrady stane nepotřebným. "Uvnitř plavebního kanálu by vznikl velký ostrovní areál, díky dostatku navážky by mohl být i výrazně vertikálně členěný se skalními masívy, vodopády a porostlý vegetací včetně plně vzrostlých stromů zachovaných v areálu bývalé bažantnice," plánuje Zámečník ve svém projektu. Hlavním zvířetem expozice by podle něj byl nosorožec.

Bývalý šéf televizního zpravodajství Jan Vávra zase uvažuje o tom, že by se návštěvníci mohli zúčastnit tréninku zvířat, jako jsou sloni, velbloudi, lamy a další.

"Nejde o to, dělat v zoo cirkus, ale spíše využít přirozených instinktů a chování divokých zvířat k jejich popularizaci a zajímavému představení lidem," zdůvodňuje plány Vávra.

Autor známého projektu gorilí reality show Odhalení Miroslav Bobek chce zase přiblížit zvířata návštěvníkům v kontextu jejich prostředí. Chystá také využití moderních technologií k prezentaci příběhů zvířat. "Všichni, kdo by chtěli dělat podobné projekty, budou mít dveře otevřené." Připouští, že na sondy do života gorily by mohla navázat další zvířata.

Africký camp: noc blízko zvířat

Zámečník ve své koncepci dále uvažuje například o vybudování nového vchodu pro pěší a cyklisty s parkovištěm kol poblíž dnešní cyklostezky. Ten by vedl k piknikové zóně, která by mohla vzniknout po přesunu Gočárových domků.

Inspiraci safari ve Dvoře Králové pak neskrývá při plánech na rozvoj afrického panorámatu v horní části zahrady.

"Areál dosud leží ladem, přitom je z komerčního a marketingového hlediska vynikající," tvrdí Zámečník v projektu. Navrhuje v něm možnost vybudovat na nevyužitém území African Safari Camp, kde by návštěvníci mohli nedaleko afrických zvířat nocovat.

Lepší parkoviště i restaurace

Vávra ve svých plánech staví na vytváření větších a souvislejších expozic. "Moderní vývoj směřuje od pouhého ukazování jednotlivých zvířat v klecích a ohradách k umožnění komplexního zážitku," zdůvodňuje v projektu, proč uvažuje například o vytvoření expozice východoasijské stepi, evropských řek nebo dokončení expozice africké stepi.

Bobek chce kromě moderních přístupů v prezentaci zvířat lákat návštěvníky do zoo i tím, že by zlepšil dopravní dostupnost zahrady. "Například možnosti parkování jsou dnes zcela nevyhovující," naznačil jednu z oblastí, na kterou by se jako ředitel také soustředil.

Všichni tři kandidáti se ve svých plánech shodují, že areálu zahrady by slušela kvalitnější restaurace. Párky s hořčicí by podle nich měly mít alternativu. "Nabízí se možnost exotické restaurace, která doplní poznání návštěvníků o kulinářský zážitek," vyjadřuje společnou myšlenku Vávra.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Z Motola na letiště a z Letňan do Čakovic. Praha zkoumá prodloužení metra

Praha dál prověřuje možnosti rozšíření dopravy na Letiště Václava Havla v Ruzyni. Tentokrát místo ze stanice metra A...

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...Najdete na iDNES.cz