Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Budoucnost klubu Roxy on-line

  14:06aktualizováno  14:06
Praha - Obě strany sporu o hudební klub Roxy - radnice Prahy 1 a Linhartova nadace - se střetly při on-line rozhovoru pražského webu iDNES. Spoluzakladatel Linhratovy nadace, která klub provozuje, Jan Mayer odmítl, že by klub výrazněji narušoval noční klid v centru Prahy. Místostarostka Prahy 1 Jana Příhodová, která z titulu své funkce stála na straně nespokojených občanů, naopak hájila rozhodnutí úřadu, aby byl v Roxy a okolí po 22. hodině klid. Oba se však shodují - důležitá je vzájemná komunikace.Odpovědi Jana Mayera z Linhartovy nadace a místostarostky Prahy 1 Jany Příhodové naleznete ZDE.Podívejte se na fotografie z rozhovoru a z klubu Roxy.

Striktní dodržení ukončení hudebních produkcí do dvaadvacáté hodiny by podle Mayera pro klub, stejně jako pro přidruženou Galerii Universal NoD o jedno patro výš a Komunikační centrum ve Školské ulici, znamenalo zánik. "Programová i ekonomická náplň v prostorech Roxy, NoD a Školská je stanovena tak, aby zaručovala soběstačnost, nezávislost a svobodu mladé kultury. Zákaz hudebních produkcí by znamenal pravděpodobně konec naší soběstačnosti i smyslu našeho konání. Tedy všeho, co jsme 10 let budovali," uvedl Mayer. 

Místostarostka Příhodová reagovala například na otázku, proč nespokojení obyvatelé nepodali na Roxy Žalobu. Podle čtenáře to svědčí o tom, že problém není nijak "horký". "Já myslím, že nájemníci do této chvíle jednají velmi korektně, byť situace s Roxy trvá již delší dobu a pokud se svobodně rozhodnou žalobu podat, nemůže jim v tom nikdo bránit," uvedla Příhodová.

Jak dodala, porušuje klub v současnosti kolaudační rozhodnutí z r. 1999 a zákon o ochraně veřejného zdraví a nařízení vlády o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací.

Zástupce Roxy se brání, že od kolaudace v roce 1999 udělali některé akustické úpravy. Zatím však od městské části nedostala rozhodnutí o změně užívání.

Asi největší spory panují v otázce porušování hygienických předpisů, což rozhovor potvrdil. Zatímco si Mayer posteskl nad příliš přísnými předpisy, domnívá se místostarostka, že se zákony musí dodržovat bez ohledu na jejich přísnost.

"Je paradoxní, že dodržení hodnoty pětadvaceti decibel je uplatňováno na experimentální prostor Roxy v centru Prahy, kde hlukové pozadí způsobené dopravou a životem města neklesne nikdy pod 28 decibel," uvedl Mayer. Podle Příhodové je to matení veřejnosti. Oba přitom argumentují protichůdnými výsledky měření.

Jeden z dotazů mířil pouze na Jana Mayera. Čtnář se ptal, zda by byl ochoten bydlet v blízkosti klubu podobných parametrů, jakým je Roxy. "Vzhledem k tomu, že jsem posledních 12 let svého života zasvětil budování infrastruktury pro kulturní rozvoj Prahy, určitě bych se nebránil tomu, aby podobné zařízení vzniklo v bezprostřední blízkosti mého bydliště," odppověděl Mayer.

Ročně se v Roxy koná přibližně čtyři sta padesát kulturních akcí, z nichž většina končí až po dvaadvacáté hodině. Petici proti rušení nočního klidu podepsalo pětadvaceti rodin z okolí klubu. Městská část Praha 1 zasalal provozovatelům dopis, ve kterémpožaduje zastavení jakékoli hudební produkce v klubu po dvaadvacáté hodině. Roxy to odmítá respektovat s tím, že pracuje na odhlučnění..

V klubu Roxy, který za poslední týdny výrazně změnil svou tvář, se dokončují poslední úpravy. (12. června 2001)

V klubu Roxy, který za poslední týdny výrazně změnil svou tvář, se dokončují poslední úpravy. (12. června 2001)

Vchod do klubu Roxy v Dlouhé ulici. Na provoz klubu si stěžují někteří lidé v okolí. (6. listopadu 2001)

Jan Mayer z Linhartovy nadace a místostarostka Prahy 1 Jana Příhodová během on-line rozhovoru se čtenáři iDNES. (21. listopadu 2001)

Jan Mayer z Linhartovy nadace a místostarostka Prahy 1 Jana Příhodová během on-line rozhovoru se čtenáři iDNES. (21. listopadu 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

KVÍZ: Znáte okolnosti pražské defenestrace z roku 1618?

Pražská defenestrace na obrazu Karla Svobody z roku 1844.

Před čtyřmi sty lety se odehrála jedna z klíčových historických událostí, při které se v Praze psaly světové dějiny....

Udělal to bratr, tvrdí muž obžalovaný z požáru barrandovských skladů

Obžalovaný Lukáš Kocur (vlevo) a předseda senátu Městského soudu v Praze Tomáš...

Lukáš Kocur, který se policistům dříve přiznal k loňskému založení požáru skladu v barrandovských ateliérech, ve středu...

Starostové poslali vládě otevřený dopis, nechtějí lodě na Berounce

Okolí soutoku Vltavy a Berounky se změní na zelenou zónu pro odpočinek Pražanů

Starostové obcí kolem Berounky požadují po vládě vyškrtnutí toku známého z knih Oty Pavla ze seznamu vodních cest....

Najdete na iDNES.cz