Jiří Rusnok završil pondělním jmenováním nového ministra financí obsazování...

Jiří Rusnok završil pondělním jmenováním nového ministra financí obsazování dočasných ministerských pozic po nedávném pádu Nečasovy vlády. Většina ze čtrnácti jmen je veřejnosti téměř neznámá, najdou se však i takoví, kteří se na předních politických postech objevili i dříve. Jaká je minulost těch, které Rusnok na ministerské posty dosadil? | foto: koláž iDNES.cz

KOMENTÁŘ: Přátelé u lizu aneb Zemanova partaj přisátá k tokům peněz

  • 163
A pak se říká, že nejsou lidi. Stačily dva týdny a Jiří Rusnok má pohromadě vládu odborníků. Asi jich máme, že bychom je mohli vyvážet, píše ve svém komentáři Pavel Páral, šéfredaktor týdeníku Euro. Současně se zamýšlí nad kompetencemi jednotlivých nově vybraných ministrů a budoucím vývojem ve vládě.

Diskuse o tom, zda jde o vládu kamarádů Miloše Zemana, nebo o volební předvoj strany, které propůjčil jméno a křeslo hradního kancléře, jsou přitom fakticky nepodstatné. Pokud se střízlivě zamyslíme, zjistíme, že Rusnokovi kandidáti jsou pro výkon své budoucí funkce kompetentní.

Otázkou, kterou si musíme klást, je to, k čemu bude ta kompetence použita, když už jsme museli rezignovat na trapný demokratický zvyk, že vláda vládne z vůle svých voličů. Prostřednictvím svých zástupců v parlamentu. Ta otázka je natolik zásadní, že je na místě podívat se, kdo sedí na těch podstatných místech, kterými z hlediska plnosti našich žaludků jsou ekonomická ministerstva.

Včerejší nominace expremiéra Fischera na post ministra financí je málo překvapivá. Horký post, který je v současnosti pro každého politika zásadní záležitostí, může vzít jenom ten, kdo sáhne po čemkoli. Zde nejde jen o sestavení státního rozpočtu, který vzniká vždy fakticky mimo politické struktury a je až dodatečně upravován podle politických priorit. Ten je jen jednou z mnoha méně výbušných agend resortu. Daleko podstatnější je výkon vlastnických práv ve státních firmách, jako je ČEZ či Český aeroholding.

A také vláda nad Finančně analytickým útvarem ministerstva financí, které má přístup k nejdůvěrnějším údajům o přesunech peněz mnoha mocných až nejmocnějších lidí v zemi. Problém je, že Fischer je člověkem slabým a poddajným, který může být a nejspíše bude přinejmenším po čas svého mandátu ovlivňován někým, o kom nebudeme vědět a jehož cíle a zájmy nebudeme znát. Což, ať se to komu líbí nebo ne, v případě Miroslava Kalouska bylo poměrně čitelné a pod jasnou politickou kontrolou. Naprosto klíčové nyní bude sledovat personální změny na ministerstvu financí.

To bude zajímavé i na dalších resortech. Například na dopravě to byl nastupující ministr Žák, který se proti vůli ministra i premiéra rozhodl, zřejmě na čísi objednávku, před pár lety zbavit funkce generálního ředitele Českých drah Petra Žaludu.

O tom, že se o to pokusí znovu, není třeba moc pochybovat. Podle prvních výroků to vypadá, že to zkusí přes nevalné výsledky ČD Cargo. "Za Dalibora Zeleného vydělávalo dvě miliardy a nyní dvě prodělává," tvrdil již v České televizi a jaksi opomněl podotknout, že za Dalibora Zeleného žádné Cargo neexistovalo, protože ten šéfoval ČD do roku 2003, zatímco společnost ČD Cargo vznikla 1. prosince 2007. A porovnávat nějaká čísla z nákladní divize ČD před deseti lety a pak samostatné společnosti s přesně přiřazenými náklady, fungující ve zcela jiné ekonomické realitě, je naprostý ekonomický nesmysl.

Vyvracet domněnky, že jde jen o to, jak by se Zemanova partaj přisála před volbami na toky erárních peněz, proto bude dosti obtížné a možná i proto řada respektovaných osobností na Rusnokovy nabídky nekývla. S tímhle chce být spojován jen málokdo.

A pro naši zemi by bylo dobře, aby tahle nejistota trvala opravdu jen co nejkratší dobu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video