Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Budoucí vládce KLDR studoval pod falešným jménem a měl rád Terminátora

  16:42aktualizováno  16:42
O šestadvacetiletém Kim Čong-wuovi, kterého severokorejský vůdce Kim Čong-il zvolil za svého nástupce, se toho ví málo. Nyní promluvil spolužák, který s ním navštěvoval mezinárodní školu v Bernu. Mladý Kim prý studoval pod falešným jménem a ve třídě s ním stále byl jeho tajný osobní strážce.

Podoba budoucího vládce Kim Čong-wua je tajná, známá je jen jeho fotka z dětství. | foto: Reuters

"Kim velitel", jak ho překřitili severokorejští předáci, navštěvoval mezinárodní školu v Bernu mezi lety 1993 a 1998.

"Měl smysl pro humor a s každým vycházel dobře. A to i se žáky, kteří pocházeli ze zemí, jež neměly s KLDR právě ideální vztahy," řekl pod podmínkou anonymity Kimův spolužák německému listu Welt am Sonntag.

Kim Čong-Il si vybral NÁSTUPCE

Slibte věrnost synovi, vyzval severokorejský vůdce

"Politika byla ve škole tabu, bavili jsme se o fotbale, a ne o politice," vzpomínal s tím, že Kim byl bystrý a společenský. Budoucí vůdce KLDR byl ve škole zapsaný pod falešným jménem Chol Pak.

Do hodin ho každý den vozil osobní řidič, což ale ve škole, kde byli jen žáci rodičů z diplomatických kruhů a bohatých švýcarských rodin, nebylo nic neobvyklého.

Kim Čong-wu se nejvíce kamarádil s Jihokorejci

Nikdo prý tehdy netušil, zda je synem šoféra, nebo severokorejského velvyslance, se kterým prý často obědval ve městě. Po dobu studií Kim bydlel na severokorejské ambasádě.

NÁSTUP KIMA POTVRDIL I STARŠÍ BRATR

Minulé úterý požádal "drahý vůdce" Kim Čong-il, aby severokorejské zastupitelské úřady v zahraničí slíbily věrnost Kim Čong-wuovi. Stejnou informaci dostaly i orgány armády a komunistické strany.

Včera jeho zvolení potvrdil v ojedinělém rozhovoru projaponskou televizi NTV i nejstarčí Kimův syn Kim Čong-nam. Na rozhovor se můžete podívat zde.

Spolužáků se ale nestranil. I když byl poměrně malý, učil se hrát basketbal. Základy hry ho naučil spolužák z Izraele.

"Nejvíce času ale trávil s Jihokorejci, protože uměli kreslit komiksy a Chol Pak byl fanouškem mangy," uvedl Kimův spolužák.

Ve stejnou dobu jako Kim Čong-wu navštěvoval prominentní švýcarskou školu i jiný Severokorejec Kwang Chung. Ten prý mohl být Kimovým osobním strážcem.

"Jednou vykopl jednomu spolužákovi tužku z pusy," vypráví Kimův kamarád. "Normální dítě nic takového nedokáže, musel být trénovaný v bojových uměních. Možná to byl jen mladě vypadající voják," dodal.

Kwang prý byl populárnější než Chol, protože byl dobrý ve sportech. "Ti dva se spolu stále bavili o filmech s Arnoldem Schwarzeneggerem," vzpomíná spolužák s tím, že nejraději měli Terminátora. Chol byl podle něj dobrý v matematice a často se zapojoval do charitativních projektů.

Poslední fotka Kima je z dětství

Po škole se Kim Čong-wu vrátil do KLDR, kde začal navštěvovat vojenskou akademii. Od dubna sedí ve všemocné Komisi národní obrany, ve které se seznamuje s nástroji moci.

Brzy by mohl stanout v čele tajnůstkářského stalinistického režimu, který má milionovou armádu, rakety dlouhého doletu a dvakrát provedl jadernou zkoušku. Dodnes ale nikdo ani netuší, jak vypadá. Jeho poslední známá fotografie pochází z dětství.

Kim Čong-il se svým otcem Kir Ir-senem na nedatovaném snímku.

Lídří KLDR - Kim Čong-il se svým otcem Kim Ir-senem. Třetím Kimem vůdcem bude Kim Čong-wu.

V souvislosti s nástupnictvím se Kim Čong-wu dostal do hledáčku tajných služeb. Zajímá je každý detail z jeho minulosti. Dá se z něj totiž usuzovat, jestli režim otevře nebo jaký je jeho vztah k Američanům. - přečtěte si Co všechno by se mohlo stát, kdyby Kim Čong-il náhle zemřel

"Možná je Severokorejec v něm silnější než léta strávená na mezinárodní škole, ale myslím, ale alespoň okusil západní kulturu v její nejlepší formě," říká jeho spolužák v Bernu.

KIM čONG-WU, 26 let

Nejmladší syn a prý také otcův nejoblíbenější. Bez ohledu na nízký věk a malou zkušenost ho otec zvolil za nástupce. Podle tajných služeb je z trojice synů nejschopnější. Studoval angličtinu, francouzštinu a němčinu ve švýcarském Bernu. Údajně je fanouškem americké basketbalové profiligy NBA a rád lyžuje. Je synem bývalé tanečnice Ke Jong-i, která údajně zemřela na rakovinu v roce 2004.

Zdroj: MF DNES

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Libanonu hoří hory odpadků. Míří i do vašich plic, varují aktivisté

Libanon se potýká s čím dál vyššími horami odpadu, který někdo navíc tajně...

V Libanonu už roky nekontrolovaně rostou hory odpadků, které po nocích někdo zapaluje. Hořící plasty nebezpečně...

Finanční pat v USA končí. Kongres schválil rozpočet vlády do 8. února

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpořili návrh na další financování vlády. Zákon, který...

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz