Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Budoucí premiér odmítl mluvit s ETA

  8:25aktualizováno  8:25
Nastupující španělský premiér José Luis Zapatero odmítl návrh separatistického hnutí Baskicko a jeho svoboda (ETA) na mírová jednání. Novinářům řekl, že je ochoten přijmout jen jediné řešení a to, že se ETA zřekne násilí.

ETA v neděli naznačila, že se bude snažit dosáhnout nezávislosti Baskicka buď cestou dialogu s budoucí socialistickou vládou, nebo obnovením útoků. Komuniké zveřejnil nezávislý list Gara, jenž obvykle tlumočí stanoviska ETA.

"ETA nadále zůstává rozhodnuta pokračovat ve svém boji," stálo v prohlášení organizace Baskicko a jeho svoboda, které zveřejnil baskický deník Gara.

"Zároveň však budeme pokračovat ve snaze dosáhnout našeho cíle dialogem," tvrdí v další části prohlášení ETA.

ETA v krátkém prohlášení vítá plán pravděpodobného příštího španělského premiéra Zapatera stáhnout španělské vojáky z Iráku. Označuje ho za statečné a chrabré gesto.
 
Dodává, že podobně chrabrá gesta jsou třeba i pro Baskicko. "Je možné dosáhnout míru hlavou a zdravým rozumem," uvádí ETA.

Designovaný španělský premiér Zapatero ale v rozhovoru pro list El País připustil, že stažení španělských jednotek z Iráku není nevyhnutelné. Jako hlavní prioritu svého budoucího kabinetu označil přemožení terorismu.

Zapatero tak zmírnil své původní prohlášení, že v létě Španělé z Iráku odejdou. Šéf socialistů to řekl po vítězství ve volbách. - podrobnosti zde 

Prohlášení nebereme vážně, říkají politici
ETA, která je na seznamu teroristických organizací ve Spojených státech i Evropské unii, už v minulosti použila deník Gara ke zveřejnění svých prohlášení.

Španělští socialisté, kteří po vítězství v nedávných volbách sestavují vládu, tvrdí, že slovům v prohlášení ETA nevěří.

"Nepřikládáme tomuto prohlášení žádnou velkou váhu. ETA je teroristická organizace," uvedl v první reakci mluvčí strany.

Předchozí vláda premiéra Aznara obvinila organizaci ETA ze spáchání krvavých útoků na madridské vlaky. Při nich několik dní před parlamentními volbami zahynuly dvě stovky lidí. Vyšetřování však zatím připisuje útoky islámským radikálům a Al-Kajdě. - více zde

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Najdete na iDNES.cz