Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Budou žít líp, věří etiopské rodiny. Děti přitom prodávají do otroctví

  1:03aktualizováno  1:03
Etiopie (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Děti v Etiopii pracují prakticky od chvíle, kdy začnou chodit. Klidně už od tří let pasou dobytek, chodí pro vodu nebo dříví na otop. Navíc se s nimi v zemi čile obchoduje. Rodiče je často v dobré víře lepšího života posílají z vesnic do měst, kde ale nakonec malí Etiopané většinou v nelidských podmínkách otročí.

Etiopské dívky na policejní stanici v Awasse, kde nacházejí dočasný azyl obchodované či týrané děti. U stolu sedí dvanáctiletá Jordanos (9. listopadu 2011) | foto: Iveta Polochová, iDNES.cz

Dvanáctiletá Jordanos svou rodinu neviděla asi tři roky. Jak dlouho přesně, už ani sama neví. Poslední léta strávila prací v cizí rodině, která ji koupila od překupníka s dětmi. Tomu ji prodal dívčin příbuzný.

"Starala jsem se o jejich děti, přebalovala je," líčí dívka, která pochází z regionu Harari. K útěku se odhodlala teprve nedávno, nesnesla už bití a konflikty v nové "rodině". Potulovala se pak po ulicích, kde ji objevili sousedé. Ti ji přivedli na policejní stanici v Awasse, kde dívka našla dočasný azyl. V domku určeném pro obchodované děti čeká na to, až policie najde její pravou rodinu.

Interiér domku na policejní stanici v Awasse, kde nacházejí dočasný azyl

Interiér domku na policejní stanici v Awasse, kde nacházejí dočasný azyl etiopské děti, které byly před tím prodány na práci. Policisté se snaží najít skutečné rodiny (9. listopadu 2011)

Její případ není v Etiopii vůbec výjimečný a nepatří ani mezi ty nejhorší. Každý rok v kolotoči obchodu s dětmi uvázne až dvacet tisíc malých Etiopanů. Často končí třeba v tkalcovských dílnách, kde dřou i čtrnáct hodin denně. Dívky se také stávají domácími služkami a některé pracují jako prostitutky.

Bití a mučení je běžné

"Bývají bity, pauzu mívají jen několik minut," přibližuje utrpení dětí v tkalcovských dílnách Gizachew Benti z etiopské mise Člověka v tísni. Jeho kolega Yitagesu Hailu ze sesterské organizace Shiny Day dodává, že se objevují i případy, kdy věznitelé děti mučí - pálí je třeba rozžhavenými lžícemi či noži.

Jedním z hlavních center pro obchod s dětmi je jižní část Etiopie. Může za to hlavně tamní chudoba, opakující se sucha a neúroda, kvůli nimž se lidé z vesnic často snaží utéct do měst. Nebo tam alespoň poslat děti. Rodiny navíc většinou vlastně ani neví, co potomky čeká. A tak je s překupníky posílají kolikrát dobrovolně.

Klipem proti obchodu s dětmi

Obchodování s dětmi je v Etiopii vnímáno jako okrajová záležitost. Společnost dětskou práci bere jako něco běžného, proto tam obchod s dětmi tolik "kvete". Na druhou stranu je tam tabu mluvit o tom, kolik prodaných dětí skončí jako prostitutky či služky. Člověk v tísni, který se skrze místní nevládní organizaci Shiny Day, snaží těmto dětem pomáhat, najal zpěváka a připravuje píseň, která má na problém upozornit. "Pro formu písně a klipu jsme se rozhodli, protože jsme v Etiopii velice limitovaní při práci s tak citlivým tématem. Dětská práce je v Etiopii přijímána jako něco naprosto normálního a není jednoduché změnit přístup společnosti," říká Petra Antošová z etiopské mise Člověka v tísni s tím, že píseň by měla zaujmout více lidí než třeba obyčejné přednášky.

Člověk v tísni působí v Etiopii od roku 2003 a kromě pomoci sirotkům či obchodovaným dětem se tam věnuje stavění škol, školení učitelů v moderních vyučovacích metodách, pomáhá zemědělcům či zlepšuje přístup k pitné vodě.

"Často si myslí, že se děti budou mít ve městě lépe a jsou překvapeni, že tomu tak není," říká Yitagesu Hailu z organizace Shiny Day, kterou pomohl založit Člověk v tísni, a která pomáhá sirotkům a obchodovaným dětem. Od roku 2008 dopomohla k návratu k vlastním rodinám skoro třem stovkám prodaných dětí.

S dětmi obchodují většinou příbuzní

Samotný prodej dětí většinou vypadá tak, že rodiče osloví nejčastěji příbuzný nebo soused a slíbí jim, že pokud s ním pošlou do města dítě pracovat, bude o něj dobře postaráno, dostane se mu vzdělání a z jeho výdělku pak část poputuje i rodičům.

Nutno podotknout, že na etiopském venkově je poměrně normální, že děti pracují a pomáhají rodičům od útlého věku. V chudých zemědělských oblastech většinou pasou dobytek, chodí pro vodu nebo pro dříví. To, že by mělo dítě ve městě pracovat, jeho rodiče proto nijak nezaráží.

"No a protože je tady obrovská chudoba a rodiče ty obchodníky znají a věří jim, často souhlasí. Myslí si, že město bude pro dítě lepší," říká Gizachew Benti. Překupníci v těchto případech často za děti rodičům zaplatí třicet až sto birrů, v přepočtu zhruba třicet až sto korun (venkovské rodiny na jihu Etiopie musí často vyžít s částkou zhruba 300 birrů měsíčně).

Děti vydělají jen desítky birrů

Jsou ale i případy, kdy rodinu osloví cizí člověk nebo kdy se dítě samo rozhodne odejít a jeho rodina se o tom ani dopředu nedozví. "Přímo oslovují spíše dívky, které chtějí k prostituci, s těmi pak navazují kontakt většinou ve škole," dodává Benti.

Překupníci po příjezdu do měst děti dál prodají, inkasují za ně obvykle jednu měsíční mzdu přímo od dítěte a jeden plat od kupce. Prodané děti měsíčně přitom vydělají jen několik desítek birrů. O vzdělání nebo slušném zacházení nemůže být řeč.

Někdy se stane, že děti mají to štěstí a objeví je policie nebo je na policejní stanici dovedou všímaví Etiopané. Pak to většinou trvá týden až dva, než se úřadům podaří najít jejich skutečné rodiny a děti vrátit domů. Fakt je, že obchod s dětmi se odehrává vesměs v samotné Etiopii, existují ale i případy, kdy dospívající dívky skončily na Blízkém východě.

MAPA: Etiopie


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

AfD navrhuje vracet Syřany do vlasti, v parlamentu to vyvolalo pozdvižení

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Třetí nejsilnější strana v německém parlamentu Alternativa pro Německo (AfD) ve středu vyvolala ve Spolkovém sněmu vlnu...

Zeman: Ruský článek o roku 1968 napsal šílenec. Medveděv text odmítl

Prezident ČR Miloš Zeman (vpravo) se 22. listopadu setkal v Gorkách u Moskvy s...

Český prezident Miloš Zeman označil článek na ruském armádním webu za čin novinářského šílence. Od článku se po výzvě...

Zeman se setkal s Gorbačovem, dostal od něj knihu „Zůstávám optimistou“

Miloš Zeman se v Moskvě setkal s bývalým sovětským prezidentem Michailem...

Prezident Miloš Zeman, který je nyní na státní návštěvě v Rusku, se ve středu v Moskvě setkal s bývalým sovětským...

Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka

O metodě BLW si přečtěte v rozhovoru s Ditou PtáčkovouNajdete na iDNES.cz