Budou pacienti platit jídlo?

  • 118
Nemocnice je dnes nejlevnější hotel, říkají jejich ředitelé. Jídlo a bydlení je zdarma. Překvapení: pro ČSSD přestaly být poplatky tabu. Visí to ve vzduchu už léta: zaveďme poplatky za takzvané hotelové služby v nemocnicích. Po dlouhé době se o tom znovu začalo mluvit i na ministerstvu zdravotnictví.

Debaty, ač z velké části zapovězené programovým prohlášením vládní koalice, ožily v ČSSD poté, co se k razantním změnám v zadluženém zdravotnictví odhodlali slovenští politici: od dubna tam mají lidé začít platit za pobyt v nemocnici, návštěvu lékaře i za recept.

Podobné volání sílí i v Česku, kolínská nemocnice tento týden přiznala, že přestává dávat pacientům svačiny. "Zrovna včera jsme o platbě za jídlo s paní ministryní mluvili. Vedly nás k tomu zprávy ze Slovenska a zajímá nás, co si o tom myslí krajští zdravotní radové," potvrdil šéf zdravotní komise ČSSD Milan Šilhan. "Ale nedošli jsme zatím k jasnému závěru, vláda to nemá v programovém prohlášení," dodal.

Tiskový mluvčí ministryně Součkové Mario Böhme připustil, že ministryně o platbě uvažuje a že by se na ni lidé mohli připojistit. Posléze svá slova zmírnil sdělením, že "v návrzích zákonů to teď není".

Přijedou jen pro důchod
Šéf Sdružení fakultních nemocnic Jan Burian řekl: "Mělo to být zavedeno už dávno, není to nic nemravného a násilného." Podle ředitele Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Holcáta by to byl pro nemocnice zajímavý zdroj peněz i úspor - pacienti by se podle něj více starali o to, zda neleží v nemocnici zbytečně. "A taky by tlačili na to, aby jídlo bylo kvalitnější," myslí si. Optimální částka je podle něj sto korun denně.

Nepopulární opatření navrhují mnohdy i sami lidé: "Nejsou peníze na pohotovosti a kdeco, přitom přepych hotelu se zdravotními službami si nedovolí ani mnohem bohatší země," říká Milan Jindrák z Vojnice.

Podle něj je absurdní, když "důchodce leží měsíc v nemocnici a v den důchodu si pro peníze přijedou luxusním vozem potomci, kteří se zbavili starosti s ošetřováním". I ty země, kde byly poplatky zavedeny, však myslí na sociální dopady.

Sto korun denně může být pro leckoho moc. Na Slovensku nebudou platit například děti, lidé v bezvědomí a v hmotné nouzi, ostatně 57 procent Slováků si myslí, že lékařská péče by měla být zcela zdarma. Ve většině zemí se navíc poplatek platí jen dva až tři týdny v roce, aby nebyli diskriminováni ti, kteří stonají dlouhodobě.

"Je otázka, jaký mají poplatky vůbec efekt," říká Milan Šilhan. "Dokud nemám na stole analýzu, neumím říct, zda je to takové či makové." 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video