Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Budiž ti Mars lehký, Phoenixi

  3:02aktualizováno  3:02
Vodu Phoenix našel, to byl průlom. Náznak, že na Marsu mohl být život, však nezískal. I tak ovšem vstoupí tato sonda do dějin, dokázala přepsat učebnice astronomie. V těchto dnech odešla na věčnost – NASA oznámila, že podle očekávání ztratila se sondou kontakt a že to znamená konec její úspěšné mise.

Phoenix na konci svého života

"Po více než pěti měsících se přerušilo spojení," uvedla NASA na svých stránkách. "Další týdny budeme pečlivě naslouchat, zda nezavolá domů. Naši experti to ovšem nepovažují za pravděpodobné."

Byl to konec plánovaný – sonda byla vůbec první, která přistála v polárních oblastech Marsu a kvůli tomu se nyní dostává do pozice, kdy nejsou solární panely schopny vyrábět dostatek elektrické energie pro další fungování jednotlivých komponent. Vše navíc komplikují prachové bouře.

Co skrývají poslaná data? Možná nové objevy

Sonda končí, vědci však opakují, že její objevitelská mise stále nekončí – nyní experty čeká zpracování obrovského množství zaslaných dat.

"Phoenix nám již připravil několik překvapení a jsem si jist, že z dat, která nám poskytl, se nám v příštích letech podaří vydolovat ještě další poklady," citovala NASA Petera Smithe, jednoho z šéfů projektu.

A jaký poklad by to mohl být? Vědci především stále nevzdávají naději, že z interpretací zaslaných dat mohlo přece jen vyplynout, že Mars mohl být místem vhodným pro živé organismy. To se zatím nepodařilo, odborníci dosud nemají důkaz, že by na této planetě existovala vhodná kombinace látek, z nichž by za příhodných okolností mohl život vzniknout.

"Stále ale nemůžeme s určitostí říct, že jsme organické látky nenašli. Data stále zpracováváme, a dokud to nedoděláme, nedá se říct, že nic nemáme," prohlásil Peter Smith. "Nevzdávám se naděje."

"Bylo to vše nádherné dobrodružství"

Potvrzení, že pod povrchem planety skutečně existuje zmrzlá voda, je však samo o sobě naprosto zásadní objev. A nikdo v tom sondě nemůže upřít prvenství, i když již dříve vědci s existencí vody počítali na základě informací pořízených z oběžné dráhy.

Jak uvedli šéfové programu, "bylo to vše nádherné dobrodružství" a i díky tomu se Phoenix stal velkou hvězdou. Stačí na stránkách NASA zběžně pohlédnout na sekci s texty o jednotlivých fázích projektu:

"Phoenix bojuje o život, úspěšně zápolí s prachem a větrem, přečkal prachovou bouři, začal sondovat Mars, sledoval padající sníh, odvalil kámen, aby mohl pod něj, atp., atp."

V jednom detailu však přece neuspěl: technikům se nepodařilo zprovoznit jeho mikrofon, který měl Zemi poskytnout další unikátní zážitek – záznam toho, co je slyšet na povrchu Marsu.

Phoenix a Mars

Phoenix byla už šestou sondou, kterou se NASA podařilo úspěšně dostat na povrch Marsu. Má však dvě prvenství: byla první, která přistála v polární oblasti této planety. A její mise po letech dohadů prokázala existenci vody pod povrchem.

Na Marsu přistála letos v květnu, a ač se původně počítalo, že bude fungovat zhruba tři měsíce, vědcům nakonec poskytovala cenné informace o dva měsíce dále, až do počátku listopadu.

Sonda váží zhruba 350 kilogramů, s roztaženými solárním panely měří přes pět metrů. Vysoká je 2,2 metru. Pro přenos dat je důležitá její komunikace s dalšími sondami kroužícími kolem planety, přes něž míří data na Zemi. Pro napájení Phoenixu byly klíčové dva systémy solárních panelů, každý s plochou kolem 3 m2.

Phoenix byl svébytnou vědeckou laboratoří zkoumající po přistání mnoho parametrů: od složení podloží po počasí na povrchu planety. Kromě toho vyslal k Zemi na 25 000 obrázků. Mnohá data ještě nyní čekají na vyhodnocení.

Ač sonda bývá spojována především s NASA, na celém programu se podílela i řada dalších vědeckých pracovišť v USA, Kanadě, Británii či Německu. Hlavním dodavatelem technologií byla firma Lockheed Martin.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

Česko zasáhla vichřice. Nejezdily vlaky, výpadky jsou v dodávkách elektřiny

Kvůli vichřici vyjížděli hasiči v Karlovarském kraji hlavně k popadaným...

Česko v neděli večer a v noci na pondělí zasáhla bouře Fabienne. Na desítkách míst kvůli popadaným stromům nejezdily...All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...Další z rubriky

Švédsko oživilo případ emotivních turistů z Číny satirou, Peking se bouří

Ze satirického pořadu Švédské zprávy (Svenska Nyheter).

Případ čínských turistů, které museli doslova vynést policisté z hostelu ve Stockholmu, kam se snažili dostat, i když...

Švédsko je po volbách ve slepé uličce, nacionalisté cítí šanci

Švédský premiér Stefan Löfven nezískal důvěru nového parlamentu. (25. září 2018)

Velká koalice, přeběhlíci či vláda podporovaná krajní pravicí. Jen tato řešení má povolební pat ve Švédsku. První kolo...

Dal Rus do norského parlamentu štěnici? Obvinění je provokace, říká Moskva

Norský parlament v Oslu.

Norská policie na letišti v Oslu zadržela jednapadesátiletého Rusa podezřelého ze špionáže. Policie muže zatkla poté,...Najdete na iDNES.cz