Budiž ti Mars lehký, Phoenixi

  3:02aktualizováno  3:02
Vodu Phoenix našel, to byl průlom. Náznak, že na Marsu mohl být život, však nezískal. I tak ovšem vstoupí tato sonda do dějin, dokázala přepsat učebnice astronomie. V těchto dnech odešla na věčnost – NASA oznámila, že podle očekávání ztratila se sondou kontakt a že to znamená konec její úspěšné mise.

Phoenix na konci svého života

"Po více než pěti měsících se přerušilo spojení," uvedla NASA na svých stránkách. "Další týdny budeme pečlivě naslouchat, zda nezavolá domů. Naši experti to ovšem nepovažují za pravděpodobné."

Byl to konec plánovaný – sonda byla vůbec první, která přistála v polárních oblastech Marsu a kvůli tomu se nyní dostává do pozice, kdy nejsou solární panely schopny vyrábět dostatek elektrické energie pro další fungování jednotlivých komponent. Vše navíc komplikují prachové bouře.

Co skrývají poslaná data? Možná nové objevy

Sonda končí, vědci však opakují, že její objevitelská mise stále nekončí – nyní experty čeká zpracování obrovského množství zaslaných dat.

"Phoenix nám již připravil několik překvapení a jsem si jist, že z dat, která nám poskytl, se nám v příštích letech podaří vydolovat ještě další poklady," citovala NASA Petera Smithe, jednoho z šéfů projektu.

A jaký poklad by to mohl být? Vědci především stále nevzdávají naději, že z interpretací zaslaných dat mohlo přece jen vyplynout, že Mars mohl být místem vhodným pro živé organismy. To se zatím nepodařilo, odborníci dosud nemají důkaz, že by na této planetě existovala vhodná kombinace látek, z nichž by za příhodných okolností mohl život vzniknout.

"Stále ale nemůžeme s určitostí říct, že jsme organické látky nenašli. Data stále zpracováváme, a dokud to nedoděláme, nedá se říct, že nic nemáme," prohlásil Peter Smith. "Nevzdávám se naděje."

"Bylo to vše nádherné dobrodružství"

Potvrzení, že pod povrchem planety skutečně existuje zmrzlá voda, je však samo o sobě naprosto zásadní objev. A nikdo v tom sondě nemůže upřít prvenství, i když již dříve vědci s existencí vody počítali na základě informací pořízených z oběžné dráhy.

Jak uvedli šéfové programu, "bylo to vše nádherné dobrodružství" a i díky tomu se Phoenix stal velkou hvězdou. Stačí na stránkách NASA zběžně pohlédnout na sekci s texty o jednotlivých fázích projektu:

"Phoenix bojuje o život, úspěšně zápolí s prachem a větrem, přečkal prachovou bouři, začal sondovat Mars, sledoval padající sníh, odvalil kámen, aby mohl pod něj, atp., atp."

V jednom detailu však přece neuspěl: technikům se nepodařilo zprovoznit jeho mikrofon, který měl Zemi poskytnout další unikátní zážitek – záznam toho, co je slyšet na povrchu Marsu.

Phoenix a Mars

Phoenix byla už šestou sondou, kterou se NASA podařilo úspěšně dostat na povrch Marsu. Má však dvě prvenství: byla první, která přistála v polární oblasti této planety. A její mise po letech dohadů prokázala existenci vody pod povrchem.

Na Marsu přistála letos v květnu, a ač se původně počítalo, že bude fungovat zhruba tři měsíce, vědcům nakonec poskytovala cenné informace o dva měsíce dále, až do počátku listopadu.

Sonda váží zhruba 350 kilogramů, s roztaženými solárním panely měří přes pět metrů. Vysoká je 2,2 metru. Pro přenos dat je důležitá její komunikace s dalšími sondami kroužícími kolem planety, přes něž míří data na Zemi. Pro napájení Phoenixu byly klíčové dva systémy solárních panelů, každý s plochou kolem 3 m2.

Phoenix byl svébytnou vědeckou laboratoří zkoumající po přistání mnoho parametrů: od složení podloží po počasí na povrchu planety. Kromě toho vyslal k Zemi na 25 000 obrázků. Mnohá data ještě nyní čekají na vyhodnocení.

Ač sonda bývá spojována především s NASA, na celém programu se podílela i řada dalších vědeckých pracovišť v USA, Kanadě, Británii či Německu. Hlavním dodavatelem technologií byla firma Lockheed Martin.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Hněv občanů je oprávněný, uznal francouzský prezident Macron v proslovu

Demonstranti z uskupení žlutých vest sledují proslov francouzského prezidenta...

Francouzský prezident Emmanuel Macron v proslovu k národu odsoudil násilí při demonstracích a vyzval ke klidu. Hněv...

Putin byl dvojí agent, ale spřátelený. Exčlen KGB měl průkaz německé Stasi

Ruský prezident Vladimir Putin na fotografii z 11. 12. 2018

V archivu někdejší východoněmecké tajné policie Stasi se našel identifikační průkaz této nechvalně známé organizace na...

Chášukdží a další nepohodlní novináři jsou osobnostmi roku časopisu Time

Džamal Chášukdží na archivním snímku z března 2018

Osobností roku časopisu Time se letos stali novináři, kteří se podle listu postavili za pravdu a zasadili se o fakta. O...

Najdete na iDNES.cz