Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Budeme na vás s láskou a úctou vzpomínat

  0:01aktualizováno  0:01
Na několika předem stanovených místech v Brně se tlačí tisíce lidí. Je velká zima, mrzne, ale oni přesto čekají. Přijede totiž nejdůležitější z aktérů listopadové revoluce 1989 - Václav Havel. Píše se 15. leden roku 1990 a občané chtějí vidět hrdinu, ale především nově a demokraticky zvoleného prezidenta někdejšího Československa po čtyřicetileté vládě komunistů.

Asi tak by se dala popsat podle slov pamětníků atmosféra první návštěvy prezidenta Havla v Brně. "Byla to tehdy bouřlivá atmosféra a příjezd Havla byl symbolický," uvedl pamětník a organizátor jeho první návštěvy v Brně v prezidentské funkci Petr Oslzlý, ředitel Divadla Husa na provázku.

Při včerejší cestě na Havla v ulicích nikdo nečekal. Nebyl ani důvod. Jeho poslední návštěva ve funkci prezidenta, třináctá v pořadí za dobu jeho třináctiletého úřadovaní, nebyla věnována obyvatelům města, ale představitelům ústavních institucí a nejvyšších úřadů.

Pozval je na oběd do uzavřené společnosti hotelu International, aby jim poděkoval za jejich práci.

"Chtěl bych vám poděkovat za nezávislost, kterou jste prokazovali, a vyjádřit naději a víru, že nebudete podléhat politickým, veřejným ani mediálním tlakům a že budete rozhodovat podle nejvyšší autority, svého svědomí," řekl prezident v krátkém projevu k soudcům před obědem.

Ani soudci neskrývali svoji vděčnost. "S vaším odchodem z funkce končí jedna kapitola českého ústavního soudnictví," řekl Miloš Holeček, místopředseda Ústavního soudu. "My všichni na vás budeme s úctou a láskou vzpomínat," dodala jeho kolegyně Eliška Wagnerová.

Po oficialitách, při kterých převzal od hejtmana Jihomoravského kraje Stanislava Juránka a primátora Brna Petra Duchoně dary, Havel zamířil krátkou procházkou do jedné z nejstarších částí města.

Prošel kolem kontroverzní stavby multikina Velký Špalíček, jehož stavbu okomentoval slovy, že jeho dojem z ní je rozpačitý.

Cílem prezidentovy procházky bylo Divadlo Husa na provázku, kam jej pozval na pivo ředitel Petr Oslzlý, který byl na začátku 90. let Havlovým poradcem.

V roce 1990 svoji první návštěvu Brna právě před rozestavěným divadlem zahájil a včera v hospůdce téhož divadla poslední návštěvu města v prezidentské funkci symbolicky ukončil.

Po několika hodinách, které prezident strávil mimo jiné ve společnosti herců Bolka Polívky a Jiřího Pechy, se vydal zpět do Prahy.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...Najdete na iDNES.cz