Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Budeme mít zastánce, věří odboráři Zavadilovi, který míří do Sněmovny

  11:43aktualizováno  11:43
Odboroví předáci podpořili rozhodnutí Jaroslava Zavadila vzdát se pozice šéfa odborové centrály ČMKOS poté, co přijal nabídku ČSSD vést její kandidátku v Praze. "Pevně věříme, že bude prosazovat zájmy odborů a zájmy našich členů," řekla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Prohlásila, že politika je s odbory neoddělitelně spjata. To, že Zavadil odejde do vrcholné politiky, je podle ní vyústěním toho, "jak bychom si představovali, aby se v této zemi žilo," uvedla Žitníková doslova. "To, že si vybral stranu, ke které má nejblíž a která hájí sociální program, je jedině dobře," řekla na brífinku ČMKOS.

KOMENTÁŘ: Zavadilova cesta z Domu odborů do podhradí

Podle šéfa Odborového svazu státních orgánů a organizací Jana Rovenského může Zavadil ve Sněmovně podporovat zájmy zaměstnanců. Šéf největšího odborového svazu Kovo Josef Středula ocenil, že Zavadil dal svým rozhodnutím jasně najevo, že nejde spojit post poslance a odborového předáka.

Zavadil už dříve iDNES.cz řekl, že se pozice šéfa ČMKOS vzdá v listopadu a jeho nástupce zvolí odborový sněm příští rok na jaře. Do té doby povede odbory Zavadilův zástupce Václav Pícl, mimo jiné bývalý poslanec ČSSD. Vydal se tedy dříve opačným směrem než Zavadil. Jedním z vážných kandidátů na příštího předsedu ČMKOS je podle informací iDNES.cz Středula. On sám to ještě potvrdit nechtěl, ale Zavadil ho ve čtvrtek podpořil.

Zavadil nechtěl spekulovat o tom, jakého by chtěl v Praze dosáhnout volebního výsledku. "Všichni víme, že Praha je pravicová bašta. Pro mě je to výzva," řekl odstupující předseda odborů. Bude se snažit oslovit ty skupiny občanů, od nichž očekává, že by mu mohly dát hlas. Výslovně zmínil seniory, lidi, kteří mají problémy s bydlením, či zdravotně postižené.

Za uspokojivý výsledek by považoval, kdyby ČSSD dopadla lépe než v minulých volbách, po nichž v Praze získala jen čtyři mandáty. To kandidátku strany v hlavním městě vedl současný ministr vnitra Martin Pecina, který bude letos kandidovat za SPOZ. Podle předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky by strana byla spokojena s výsledkem v Praze přes 25 procent. To se povedlo jediné Petře Buzkové při volbách v roce 2002.

Středula řekl, že odbory připraví před volbami doporučení pro voliče, jak mají postupovat. Už ve čtvrtek řekl, že by lidé v každém případě měli jít volit. A sám za sebe prohlásil, že by neměli volit TOP 09, která podle něj způsobila škody české ekonomice tím, jak Miroslav Kalousek řídil ministerstvo financí.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO ale nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Najdete na iDNES.cz