Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bude válka

  22:06aktualizováno  22:06
Ministři přihazují. Návrh rozpočtu překročili už o desítky miliard. Ale ani ten návrh nestál při zdi. Schodkový rozpočet sněmovna neschválí. Václav Klaus tvrdí, že vláda na sestavení rozumného rozpočtu již rezignovala. A proč by ne. Rozpočtové provizorium je pro ni výhodné. Nevýhody provizoria slízne její povolební nástupce. To Klaus ví a v případě hrozby provizoria bude jednat o prosazení realistického rozpočtu.

Neříká ovšem s kým. Partnerů k debatě mnoho nemá. Nesmluvní opozice nebude mít pražádnou chuť opozici smluvní pomáhat - menšinovou vládu socialistů si vymyslela ODS, ať si tu svou misku vyjí sama.

Nebudeme hasičem, hlásí Cyril Svoboda. S rozkoší bude přihlížet, jak obtížně ODS setřásá okovy opoziční smlouvy. Jistě ho však musí napadnout, jak velký požár nechá rozhořet - aniž by si přižehl čtyřkoaliční kabát. Aby mu nevmetli: vy jste spustili vládní krizi.

Říká tedy: S Klausem jsme se dohodli, že nebudeme vyvolávat vládní krizi kvůli rozpočtu. Ale pozor na druhé koleji: kdo pustí Zemana k rozpočtovému hýření, odpyká to.

Před volbami chce každý oslnit a získat. Vláda varuje, že zmrazený rozpočet způsobí příští rok úpadek země v mnoha směrech. Takové varování lze otočit: nabubřelý rozpočet nafoukne předvolební bublinu úspěchu. Ta po volbách splaskne, ale vítěz bude mít čtyři roky, aby nepříznivý dojem zahladil.

Být před volbami štědrým plýtvalem publikum jistě ocení. Ale možná také ocení strohého šetřílka. Udělat dojem bude asi žádanější než udělat rozpočet. Ten počká - strany jdou do války o všechno.

Přesněji o to nepatrné několikaprocentní vítězstvíčko. Kdo bude ve volbách první, ten povede jednání o vládě s druhým a třetím. Pak teprve začne politika.
Začít by však mohla i dříve.

Možná, že dobré body od publika dostane i ten, kdo se aktivně chopí rozpočtu, vrátí jej do reality, naplní jej skutečnými čísly, zkrotí hýřily a nelekne se temných věšteb. To je požadavek pro českou politiku příliš opovážlivý.

Vyžaduje vzdát se obvyklé pomstychtivosti a věřit, že volič prokoukne předvolební hluk a ocení hlavně realistickou, byť méně zvučnou politiku.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Najdete na iDNES.cz