Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bude se ve škole učit jóga?

  17:54aktualizováno  17:54
Do konce srpna se rozhodne jestli se děti na Slovensku budou učit jógu. Oznámil to ministr školství Ľubomír Ftáčnik. Ministr, který se sám józe už roky věnuje, se jí snaží zavést do škol jako recept na chatrné zdraví školní mládeže. Slovenským biskupům se to však nezamlouvá. Podle nich totiž tato cvičení mohou vyústit až do psychické manipulace a poslušnosti k příslušnému guru.

"Čekáme ještě na rozhodnutí několika institucí, které jsme v této souvislosti požádali o stanovisko," uvedl ministr. Mezi nimi jsou například ministerstvo zdravotnictví, Fakulta tělesné výchovy a sportu, Slovenská asociace jógy a někteří nezávislí odborníci.

"Stanoviska, které již máme v rukou, se přiklání spíše k tomu, že půjdeme do revize tohoto projektu," konstatoval Ftáčnik.

"Myšlenky nabídnout našim dětem další alternativu z hlediska cvičení jógy se ale i po negativním stanovisku definitivně nevzdáváme" uvedl ministr. "Chtěli bychom však, aby příští projekt měl co nejvyšší kvalitu," dodal.

Pondělní vyhlášení církevních hodnostářů, kteří ministrův projekt Jóga v denním životě nazvali náboženským kultem, označil ministr za snahu vidět něco, co neexistuje.

Jóga je ve slovenských školách už od poloviny 90. let
Ačkoli se slovenští preláti proti plánu ministra školství silně bouří, podle mluvčí ministerstva školství Magdalény Sedláčkové se cviky jógy ve školním tělocviku uplatňují už od poloviny 90. let.

"V povinné tělesné výchově je jóga už dnes, protože od let 1995 a 1997, nejprve na základních a pak i na středních školách, se v rámci osnov hovoří o možnosti využívat relaxační, dechová a další cvičení jógy. To v osnovách je," řekla mluvčí v reakci na pondělní tiskovou konferenci katolických a protestantských biskupů. poti józe jsou i pravoslavní preláti.

Jóga však podle mluvčí do škol pronikla ještě za Ftáčnikovy předchůdkyně v Mečiarově vládě, Evy Slavkovské, která je nyní poslankyní opoziční Slovenské národní strany.

"Biskupové jsou zásadně proti tomu, aby se jóga objevila, ale ministr to pokládá za prospěšnou věc. Proto dal projekt posoudit Státnímu pedagogickému ústavu a vznikl úmysl jej zavést do škol. V metodických centrech jsme začali školit učitele, hlavně tělesné výchovy i dalších předmětů, kteří se dobrovolně přihlásili a chtěli se připravit, aby cviky jógy mohli aplikovat. Teď jsme měli okolo tří set absolventů," konstatovala Sedláčková.

"Jestli jóga bude, tak určitě nepovinná, jen na základě dobrovolnosti, pokud projeví zájem děti, respektive rodiče."

Jóga přitom podle mluvčí nebude alternativou k výuce náboženství či jiných předmětů. Ve slovenských školách si žactvo nyní může vybrat mezi dvěma povinnými, ale volitelnými předměty - náboženstvím a etikou. Katecheti mohou být římští či řečtí katolíci, evangelíci, reformisté či pravoslavní anebo představitelé dalších registrovaných církví, pokud se podaří vytvořit samostatnou třídu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANALÝZA: Dny hněvu? Zatím ani náhodou, Palestinci jsou apatičtí

Palestinci se bouří proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat...

Měla to být třetí intifáda, ale kdyby takhle vypadaly ty dvě předchozí, všichni by dávno zapomněli, že vůbec byly....

Čína se připravuje na kolaps KLDR, chystá tábory pro korejské běžence

Hraniční přechod mezi KLDR a Čínou ve městě Rason

Čínská vláda se chystá na humanitární krizi v souvislosti s případným konfliktem na Korejském poloostrově. U hranic...

OBRAZEM: V Mexiko City se tísní miliony poutníků. Míří za Pannou Marií

K bazilice Panny Marie Guadalupské v mexické metropoli se vydaly miliony...

Na šest milionů lidí se sjelo do mexické metropole na tradiční pouť k bazilice Panny Marie Guadalupské. Informoval o...Najdete na iDNES.cz