Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bude ministryně Součková ředitelkou VFN?

  14:53aktualizováno  14:53
Je známo,že křeslo ministryně zdravotnictví Součkové je povážlivě nakloněno. O jejím osudu má být rozhodnuto ještě tento měsíc.Sama podmínila své setrvání ve vládě schválením své koncepce zdravotnictví.Dne 1.3.2004 byl oficiálně vyhlášen konkurs na místo ředitele Všeobecné fakultní nemocnice (VFN).

Konkurs v souladu s platnými předpisy vyhlásila sama ministryně. Nebylo by na tom nic divného, kdyby se mezi dobře informovanými zdroji, pocházejícími z okruhu právě VFN neproslýchalo, že neoficiálně se o tomto konkursu vědělo už týden před jeho vyhlášením a že první přihlášenou osobou na tento post je sama paní ministryně.

Z příslušných předpisů vyplývá, že posouzení uchazečů o místo, na které byl vyhlášen konkurs, provádí výběrová komise. Tu zřizuje vyhlašovatel – tedy v tomto případě ministryně zdravotnictví. Členy komise nemohou být osoby blízké.

Okruh těchto osob určuje občanský zákoník. Do tohoto okruhu ovšem nepatří například podřízení. Kritéria konkursu, podle kterých má komise vybírat vítězného uchazeče, stanoví vyhlašovatel výběrového řízení, jímž je opět ministryně.

V pravomoci ministryně zdravotnictví je také jmenování a odvolávání přednostů klinik, spadajících pod fakultní nemocnice. Znamená to, že současný systém umožňuje, aby zákonnou cestou proběhlo výběrové řízení podle následujícího scénáře: ministryně zdravotnictví vyhlásí konkurs na ředitele VFN.

Ministryně zdravotnictví jmenuje členy výběrové komise. Ministryně se přihlásí do konkursu a vyhraje ho. Protože nejlépe splňovala kritéria, které sama stanovila. Ministryně, pokud tak dosud neučinila, odvolá některé stávající přednosty klinik, spadajících pod VFN, a jmenuje takové, které bude považovat za vhodné podřízené v budoucí funkci ředitelky VFN.

Poté přestane být ministryní zdravotnictví, protože v této funkci se neosvědčila, a stane se ředitelkou VFN. Má neúspěšná ministryně ty nejlepší předpoklady stát se úspěšnou ředitelkou VFN?

To ale ještě není vše. Mezi odbornou lékařskou veřejností existuje názor, že současná ministryně má ve funkci ředitelky vykonat to, co se jí jako ministryni zdravotnictví nepodařilo. Soudí se, že dojde ke zrušení a následné privatizaci některých pracovišť. VFN má totiž „smůlu“, že leží v lukrativním centru Prahy.

Naše zdravotnictví má smůlu, že mu chybějí peníze a koncepce. Na prodloužení agonie našeho zdravotnictví se použijí peníze získané privatizací. Proběhne-li ovšem privatizace způsobem, jak bývá v této zemi v posledních letech zvykem, nebude takto získaných peněz pro zdravotnictví právě mnoho.

O to více se možná naplní něčí konto či jistá stranická pokladna. Důležité volby se blíží a peněz bude potřeba. Největší smůlu ale budou mít pacienti, prodlouží-li se v důsledku těchto opatření doba jejich cestování za odborným vyšetřením, včetně již tak dost dlouhých čekacích dob v samotných čekárnách.

Namísto nemocničních prostor mohou vzniknout kosmetické salony nebo kanceláře. Co z toho ale bude mít řadový pacient – daňový poplatník? Ostatně v nejbližší době uvidíme, jaký scénář se v souvislosti s VFN naplní.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...Najdete na iDNES.cz