Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bude Česko hledat svého superpolitika?

  0:01aktualizováno  0:01
Soutěž pěveckých superstar přitáhla zájem lidí ve všech zemích, kde už ji vysílali nebo právě vysílají. Naproti tomu politika připadá lidem vesměs nudná, plná okoukaných tváří. V Británii se proto rozhodli použít model televizní soutěže i na politiky.

Čeká to i Českou republiku? Na první poslech to zní jako aprílový žert, ale není.

"Největší komerční televize v Británii, ITV, oznámila, že nechá televizní diváky rozhodovat o tom, kdo by měl získat právo kandidovat do parlamentu. Nový pořad se bude jmenovat Hlasujte pro mě a jeho princip je stejný jako u soutěže SuperStar," uvádí zpráva z agentury BBC.

Zuna: Budeme o tom uvažovat
Pořad by mohl nakonec přestoupit i na české televizní obrazovky. "Až skončíme první, případně i druhou sérii hledání SuperStar, tak o takovém pořadu budeme možná uvažovat. Ale všechno chce svůj čas," říká programový ředitel Novy Pavel Zuna.

Teoreticky to znamená, že by Češi mohli vybírat politickou superhvězdu už před příštími parlamentními volbami v roce 2006. Sociolog Jan Hartl, který politické názory veřejnosti zkoumá jako ředitel Střediska empirických výzkumů už řadu let, takovou soutěž předem nezatracuje:

"Pokud by to byl dobře dělaný pořad, mohl by to být nakonec dobrý počin. Mohl by konečně přitáhnout k politice i mladé lidi, které dnešní prezentace politiky absolutně nebere."

V televizní soutěži, která by byla stejně jako pěvecká SuperStar rozdělena do mnoha kol a postupně by vypadávali neúspěšní kandidáti, by museli účastníci prokázat jistý politický talent: být schopni jasně formulovat názor, mluvit a vystupovat tak, aby publikum - v tomto případě zároveň voliče - zaujali. Podmínkou soutěže je, že uchazeč nemá žádné vazby na existující politické strany.

Dobře mluvit a vypadat
Producentka Jane Rodgersonová si od pořadu slibuje, že v něm televizní diváci nakonec vyberou skutečnou osobnost, která oživí politickou scénu:

"Doufám, že najdeme lidi typu ředitelka školy nebo zdravotní sestra, kteří cítí nespokojenost s politickým procesem a chtějí s tím něco udělat. Cítí, že jsou tak trochu neobjevenými talenty."

V českých poměrech by ze soutěže mohl vzejít lídr nové politické strany. Do Poslanecké sněmovny může kandidovat každý, kdo si nějakou politickou stranu založí, nicméně vítěz "Politické superstar" by měl obrovskou výhodu - širokou mediální známost.

Kdo by v takové soutěži mohl uspět? Na to má sociolog Hartl jasnou odpověď, která vychází ze znalosti mnoha průzkumů. "Zaprvé: musí to být profesionál, a je jedno, v jakém oboru. Zadruhé: musí zvládnout, jak já říkám, žánr patnácti vteřin, tedy krátkého televizního vystoupení, které musí obsahovat jasné konstatování. To tady umí například Stanislav Gross, hůře to naopak zvládá Vladimír Špidla. A teprve zatřetí je konkrétní obsah sdělení, konkrétní názor na určitý problém."

Že by televizní výběr nového politika mohl vzbudit velký zájem a hlavně velká očekávání diváků, je zřejmé. Už v minulosti totiž voliči několikrát dali - když měli tu příležitost - hlasy nováčkům.

Ať už to bylo ve volbách do sněmovny v roce 1998 tehdy nově vzniklé Unii svobody, anebo o rok později v senátních volbách podnikateli Václavu Fischerovi. Jakmile však očekávání voličů nenaplnili, jejich politická hvězda rychle zhasla.

Známé tváře Železného a Bobošíkové oživily slávu Nezávislých

Hledání českého superpolitika po vzoru superstar sice ještě nezačalo, ale šéf politického hnutí Nezávislí František Zwyrtek se už cestou mediálně známých tváří vydal.

A zatím slaví úspěch. Když byl na konci loňského roku zvolen předsedou Nezávislých, téměř nikdo je neznal. Na úterní tiskové konferenci se bývalému živnostníkovi z Českého Těšína Zwyrtekovi splnil velký sen.

Za jedním stolem seděl s Vladimírem Železným a Janou Bobošíkovou, všichni mluvili optimisticky o kandidatuře do Evropského parlamentu a kolem nich pobíhali fotografové.

"Bylo nám ve vedení Nezávislých jasné, že pokud chceme zaujmout média, musíme oslovit známé osobnosti typu pana Železného, tedy někoho, o kom se hodně mluví," prozradil v zákulisí Zwyrtek recept na úspěch a upřímně dodal: "Kdyby za nás pan Železný nekandidoval, do eurovoleb bychom vůbec nešli."

Když exředitele nejsledovanější české televize získali, přemýšleli Nezávislí o dalších jménech - a napadla je novinářka Jana Bobošíková. "Vzpomněli jsme si právě na ni, protože je také velmi známá," podotkl Zwyrtek.

Známá tvář Železného už však zcela zastiňuje i samotného šéfa strany. Zatímco viditelně nervózní Zwyrtek pouze přečetl na papíře napsaný program Nezávislých, senátor Železný úterní představování kandidátky moderoval a zároveň podrobně a sebevědomě odpovídal na otázky novinářů.

Po úterku už je také jasné, s čím Železný a Bobošíková budou lidi přesvědčovat, aby je volili. Základem bude kritika vlády za to, že nevyjednala při vstupu do Evropské unie pro Česko dobré podmínky a že kraje nemají dostatek pravomocí a peněz.

"Je zřejmé, že podmínky pro vstup České republiky do EU patří k nejhorším. Naši vyjednavači věděli, že si současně s vyjednáváním podmínek pro republiku připravují velmi dobré vlastní bydlo v Bruselu. Proto jim byly lhostejné zájmy naší země," četl z programu Nezávislých jejich šéf.

Z vyjádřeních dvojice Železný Bobošíková ovšem vyplývá, že Zwyrtek je sice na kandidátku získal, ale oni si ponechají dosti velkou samostatnost. Nebudou totiž při svém vystupování a případném hlasování vázáni stranickou disciplínou a navíc nepůjdou do voleb - na rozdíl od jiných stran - s jedním heslem.

"Váš hlas bude konečně slyšet," zní Železného heslo. A Bobošíková? "Do EU s rovnými zády".

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...



USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...



Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...



Najdete na iDNES.cz