Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bublan se kvůli karikaturám sejde s českými muslimy

  14:48aktualizováno  14:48
Ministr vnitra František Bublan se chce za týden sejít se zástupci šesti muslimských organizací v Česku. Předmětem debaty mají být útoky islámských radikálů na skandinávská velvyslanectví na Blízkém východě, které vyprovokovalo otištění karikatury Mohameda v evropských novinách.

Plánovaná schůzka Bublana s českými vyznavači islámu by byla první v historii. Ilustrační foto | foto: Václav PancerMF DNES

"Jde o vzájemnou výměnu názorů na aktuální problémy," řekla Bublanova mluvčí Radka Kovářová. Záměrem ministra je podle ní zamezit podobné radikalizaci mezi českými muslimy. "Nyní ale české úřady v tomto směru nemají žádné signály," uvedla.

V Česku žije několik tisíc zahraničních muslimů a stovky Čechů, kteří vyznávají islám. Jejich spolky na Bublanovu nabídku zatím nereagovaly.

Plánovaná schůzka Bublana s českými vyznavači islámu by byla první v historii a podle Kovářové by pomohla navázat bližší kontakty. "O jejím uskutečnění vnitro uvažovalo už před současným výbuchem násilí," dodala mluvčí.

Čeští muslimové: Jde o nenávist
Muslimové žijící v Česku ve svém společném prohlášení pouze uvedli, že otištění karikatur proroka Mohameda v evropském tisku považují za projev nenávisti a islámofobie.

"Svoboda projevu je lidskou hodnotou, která má být zajištěna a respektována, ale tato hodnota ztrácí svou morální povahu, pokud není provázena zodpovědností, a je nebezpečné, když se svobodou slova zaštiťují projevy nesnášenlivosti," napsaly ve společném prohlášení Islámská nadace v Brně a Praze, Ústředí muslimských obcí a Svaz muslimských studentů.

"Vyzýváme proto všechny rozumné, moudré a spravedlivé osoby z politické, náboženské a kulturní sféry, aby se proti těmto projevům postavily a naopak podpořily porozumění a dialog," píše se v prohlášení.

Podle českých muslimů není pochyb o tom, že burcování proti islámu je porušením zásad uznání kulturní odlišnosti a vzájemného respektu mezi náboženstvími a kulturami.

Islámská nadace vznikla v České republice v roce 1994 za účelem zřízení a provozu mešity v Brně a šíření informací o islámu.

Prohlášení ministerstva zahraničních věcí

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky důrazně odsuzuje útoky proti velvyslanectvím a dalším objektům Dánska, Švédska, Norska, Německa a Evropské komise a proti občanům evropských zemí, stejně jako rozdmýchávání nenávisti pod záminkou obrany náboženství.

Rozdílné pohledy na kterékoli téma nesmí být v žádném případě omluvou pro násilí. Ministerstvo proto vyzývá ke zdrženlivosti a dialogu.

V souvislosti s přetištěním zahraničních karikatur, které mají zobrazovat proroka Mohameda, ministerstvo zdůrazňuje, že společenské a právní uspořádání České republiky spočívá na hodnotách demokracie, tolerance, svobody slova a respektu k jakémukoli vyznání.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Najdete na iDNES.cz