Bublan tvrdí, že rychlost nesledoval. | foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Bublan: Řidič zrychlil, protože nás mohli sledovat

  • 346
Ministr vnitra František Bublan odmítl jakékoli osobní pochybení v souvislosti s nedělní jízdou jeho limuzíny. Prý nesledoval, jak rychle jel řidič. Podle něj se policista za volantem mohl obávat, že je někdo sleduje, a proto přidal. Řidič, který jel za nimi, naměřil přes 170 km/h.

Vládní limuzína vezla ministra vnitra Františka Bublana v neděli po brněnské dálnici bez zapnutého majáčku rychlostí nejméně 170 kilometrů za hodinu. Uvedla to televize Nova, která odvysílala důkaz natočený náhodným řidičem. - více zde

"Osobně nevím, jak jsme jeli rychle, nesledoval jsem to. Určuje ochranka, jak rychle se pojede," řekl Bublan, který již požádal ředitele ochranné služby Lubomíra Kvíčalu o vyhodnocení celé situace.

"Je možné, že řidič zrychlil poté, kdy si všiml cizího vozidla, které náš vůz nějakou dobu sledovalo. Zřejmě situaci vyhodnotil jako určité riziko a musel nějak reagovat. Jeho úkolem je starat se o ochranu svěřené osoby, nikoli o rychlost," uvedl ministr.

Svědek prý viděl zapnutý maják
Kvíčala, jenž je přímým nadřízeným řidiče ministrova vozu, nyní připravuje o nedělní jízdě záznam - pošle ho na úřad vlády a také Bublanovi.

"Řidič auta pana ministra mi řekl, že měl po dobu jízdy zapnutý maják, navíc nezávisle na něm se objevil i svědek, který rovněž viděl ministerské vozidlo v těch místech se zapnutým majákem," nesouhlasil Kvíčala s informacemi svědka televize Nova, podle něhož jela Bublanova limuzína s vypnutým majákem.

Později ministerstvo upřesnilo, že blikající limuzínu viděl jiný policista, který byl v tu dobu náhodou na dálnici. "To, že na vozidle byl maják v činnosti, nezávisle potvrdil i jiný příslušník útvaru, který je náhodně při jízdě po dálnici D1 spatřil," sdělila iDNES mluvčí vlády Lucie Orgoníková.

Řidič ochranné služby navíc podle jejího ředitele nemusí mít kvůli překročení rychlosti zapnutý maják.

Limuzína ujela 190 kilometrů za 133 minut
Bublan však podle Kvíčaly ani nemohl způsob jízdy a rychlost vozidla nějak ovlivnit. "To je v rukou toho policisty, který vůz řídil. Zákon povoluje překročit povolenou rychlost při plnění úkolu, což přeprava ústavního činitele je," podotkl Kvíčala.

Upřesnil i dobu, za kterou ministerské vozidlo urazilo vzdálenost zhruba 190 kilometrů mezi Bublanovým domovem a Prahou. "Ten čas je delší než dvě hodiny, přesně dvě hodiny, 13 minut, což svědčí o tom, že řidič pravděpodobně nemohl často maximální povolenou rychlost překračovat," dodal ředitel ochranné služby.

Řidič prý unikal pronásledovateli
O plnění úkolu ze strany řidiče dnes hovořil i Bublan. Podle něj měl obavu, že limuzínu někdo sleduje. "Veřejnost musí pochopit, že jde o bezpečnost té chráněné osoby, řidiči z ochranné služby takto rychle normálně nejezdí a ani v tomto případě to určitě nebyla žádná šílená rychlost," konstatoval Bublan.

Občas se podle něj stává, že ministerský vůz je někým určitou dobu sledován a řidič tedy musí reagovat, například prý i několikrát s autem zastavil či odbočil na čerpací stanici nebo na vedlejší silnici.

O tom, že řidič vládní limuzíny musel jet rychle z obavy z pronásledování, hovořil před dvěma roky i Bublanův předchůdce a pozdější premiér Stanislav Gross. Řidič vezoucí Grosse po Praze tehdy podle zjištění MF DNES třikrát překročil povolenou rychlost. - více zde

Jen před pár dny MF DNES přistihla Bublanova podřízeného, policejního prezidenta Vladislava Husáka, jak jede silnicí mezi Lány a Prahou 190 kilometrů v hodině. Policejní prezident se k rychlé jízdě přiznal a vzápětí se rozhodl vzdát na tři měsíce řidičského oprávnění. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video