Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bublan přemýšlí: pustit Koláře?

  1:00aktualizováno  1:00
Prezident požádal ministra vnitra, aby zvážil Kolářovo odvolání. Důvod k té neobvyklé žádosti je také neobvyklý: policejní prezident Kolář prohlásil, že člověku, který nic neprovedl, nemá odposlouchávání telefonu vadit. Je to výrok z časů spravedlnosti dr. Husáka.

Ve společnosti, která si chce vážit svých svobod, jsou takové výroky z úst vedoucích úředníků neodpustitelné a neobhajitelné.

Právě proto, že u nás stále ještě zákon a svoboda nezapustily dobré kořeny, platí dvojnásob, že kolem svobod a represí musí policie chodit po špičkách. To bychom také měli očekávat od policejního prezidenta.

Kolář by měl být prvním hlasatelem ochrany svobody a bezpečí občanů. Měl by nás před odposlechy chránit, ne je bagatelizovat. Může od podřízených policistů chtít úzkostné dodržování zákona, když jej sám posuzuje s normalizační velkorysostí?

Problém policie zní: málo výsledků, mnoho přešlapů, zbytečná hrubost kombinovaná s nedůtklivostí. Velké množství husákovských zjevů v čele policie to vysvětluje.

Komunistická spravedlnost říkala, že zákon je jen určité vodítko, že směr hlavního postupu určuje politická potřeba. V tomto smyslu je pravdivá i Kolářova úvaha o odposlechu. Policie má vědět vše, a kdo nic neprovedl, nemusí se tím znepokojovat. Strach ať mají darebáci. Dr. Husák k tomu dodával: kádrový posudek si píše každý sám. 

Byli tak zvyklí za Husáka, dělají tak i dnes. Do popředí je vracel ministr Gross. Přinášeli zpět, co už mělo být dávno pryč: zupácké manýry komunistické bezpečnosti. 

Úvahy o odposlechu jsou tou kapkou Kolářova osudu, kterou už asi nepřežije. Čeká ho obvyklý postup: rychle se obětuje menší figura, uchrání se větší. Za poměry v policii není odpovědný jen její prezident, ale je v čele, na jeho bedra všechno padá. Nebo ne. Gross jej třeba udrží pro ještě větší kapky.

Ale o Koláře nejde. Víc než jednu demisi potřebujeme jistotu, že policie je úzkostně držena za plotem zákona, že odposlech jde podle zákona a že ten zákon někdo nenatahuje jak staré normalizační trenýrky. Tuto jistotu jedna výměna nepřinese. Vždyť může být i k horšímu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz