Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

BSE ovlivňuje život řezníků i zemědělců

  10:14aktualizováno  10:14
Olomoucký kraj - Jedna kráva z Dušejova na Jihlavsku, u které veterináři prokázali nákazu BSE, už zasahuje i do života lidí v Olomouckém kraji. Více počítat musí nejen lidé v řeznictvích, kteří kupují výrobky z jiného než hovězího masa, ale i zemědělci. Bouře kolem nemoci šílených krav je určitě bude něco stát, takže uvažují, zda má vůbec smysl skot chovat dále.

Také veterináři budou mít více práce, protože se má rozšířit testování dobytka, a Státní veterinární správa navíc uvažuje o tom, že vyšetření na BSE se budou provádět i v Olomouci.

Například v řeznictví na olomouckém Horním náměstí byla včera vepřová plec jen o šest korun levnější než hovězí zadní kýta. "Něco takového nepamatuji, kroutila hlavou nad těmito cenami jedna zákaznice. Pracovníci Hanáckého masokombinátu potvrdili, že poptávka po hovězím klesá i v obchodních řetězcích. Odhadují to na zhruba třicetiprocentní propad.

Na nedůvěře k hovězímu vydělávají producenti vepřového a drůbežího masa. Větší zájem zákazníků pociťují již od počátku roku a teď nevylučují, že se situace pro ně vyvine ještě příznivěji.

"Z obchodního hlediska nám pochopitelně tento stav vyhovuje. Řekl bych, že zájem o vepřové už mírně převyšuje nabídku," připustil Josef Chalánek, ředitel společnosti Vepaspol Paseka, která patří k největším chovatelům vepřů v zemi.

Upozornil však, že příznivá doba pro chovatele prasat nesouvisí jen s výskytem BSE, ale je důsledkem i přebytku vepřového na evropských trzích, který nastal na podzim roku 1998. "To byla i pro nás katastrofa," uvedl Chalánek.

Některé evropské státy na to zareagovaly omezením chovů a cena vepřového se i kvůli tomu od té doby zhoupla jako na houpačce. Z jednadvaceti korun za kilogram živé váhy se u nás v posledních dnech vyšplhala až na osmačtyřicet korun.

Zemědělci, kteří mají ve stájích vepře i krávy, ztráty z hovězího alespoň trochu vyrovnají. Stav, kdy je vepřové předražené a hovězí podhodnocené, se jim však nelíbí. "Ty ceny jsou na obou stranách hrozně nevyvážené. Chtělo by to srovnat krok," říká například zootechnik ZD Doubrava v Haňovicích František Hodina.

Situace je pro zemědělce o to horší, že na ni v podstatě  nemohou ani rychle reagovat. "Býk roste půldruhého roku. Co tedy chcete den ze dne dělat? Když se teď rozhodneme, že už nebudeme chovat hovězí dobytek, tak máme ještě rok a půl co zabíjet," uvedl Hodina.

Okresní veterinární správy čekají bližší pokyny o dalších opatřeních k BSE ve středu. Patrně se rozšíří skupina testovaných zvířat, vyšetřením na BSE by měl projít všechen hovězí dobytek starší než třicet měsíců.

"Dosud se povinně vyšetřoval jen dobytek ze zahraničí, uhynulá zvířata, nebo ta, u nichž se objevily nějaké příznaky nervového onemocnění," uvedl vrchní inspektor okresní veterinární správy v Olomouci Jiří Zubal.

Rozbory vzorků testovaných zvířat se zatím provádějí pouze v Jihlavě a v Praze. V pondělí se začalo jednat o tom, že by se v případě potřeby zřídila další laboratoř ve Státním veterinárním ústavu v Olomouci. "Uvažuje se o tom, dělají se nějaké přípravy, ale ještě to není definitivně rozhodnuté," uvedl jeho ředitel Jan Bardoň.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Vysoká politická hra KSČM. Jak je důležité míti Filipa

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany, ve druhém kole volby porazil...

Žádné marxleninské brožurky, teď chceme vládnout, vzkázal sjezd KSČM. Zpět do politických salonů má komunisty dovést...

VIDEO: Testují se náramky pro domácí vězně, ochrání i jejich oběti

Náramek na nohu pro osoby v domácím vězení - zatím ještě nejsou používány....

V Ústí nad Labem se nyní testují elektronické náramky na hlídání odsouzených v domácím vězení. Na nohy se lidem...

Brutálně napadený číšník, mrtví v Kábulu a bitva u Liberce

Útočníci na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se podrobnosti o brutálním napadení číšníka v centru Prahy skupinkou sedmi cizinců....

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz