Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brutální výslech špionů měl zůstat utajen, vědělo však o něm celé Brno

  11:48aktualizováno  11:48
Brutální výslech, který se loni v prosinci odehrál na krajském policejním ředitelství v Brně, byl podle výsledků vyšetřování výcvikem špionů tajné služby. Zásadně však selhalo utajení akce, kterou provedl speciální tým tajné služby, jež shromažďuje informace důležité pro bezpečnost státu.

Ve výslechové místnosti na Jihomoravském krajském policejním ředitelství v Brně se 13. 12. 2011 konala akce připomínající praktiky komunistické Státní bezpečnosti. Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Po několika měsících nekonkrétních informací je jasno v tom, co se v polovině loňského prosince odehrálo na krajském policejním ředitelství v Brně. Výslech plný nadávek a ponižování, na který jako první upozornila MF DNES, byl podle nedávno uzavřeného vyšetřování akcí speciálních tajných služeb.

Ty mají v zahraničí inkognito shromažďovat informace důležité pro bezpečnost České republiky. Akci se však nepodařilo utajit, což je podle bezpečnostních expertů velkým selháním rozvědky.

Brutální výslech

Konal se 13. prosince 2011 na krajském policejním ředitelství v Brně. Ve speciální výslechové místnosti padaly nadávky a urážky. Přihlížející policisté z okolních kanceláří netušili, co se děje.

Podle výsledků vyšetřování to byl prozrazený výcvik rozvědky, která v zahraničí v utajení sbírá informace důležité pro bezpečnost České republiky. Ponižování mělo zvýšit odolnost špionů proti psychickému nátlaku.

Nechtěnými svědky výslechu se totiž stali řadoví policisté, kteří v době tajné akce ještě úřadovali v kancelářích. Křik a sprosté nadávky ozývající se ze speciální výslechové místnosti je překvapily a požadovali vysvětlení.

Když ho od svých nadřízených s odvoláním na utajení akce nedostali, podali trestní oznámení. Z jeho vyšetřování nyní vyplynulo, kdo přesně je za kontroverzní akci v budově policejního ředitelství v brněnské Kounicově ulici odpovědný.

"Šlo o plánovaný kurz příslušníků Úřadu pro zahraniční styk a informace (UZSI). Nedošlo však k žádnému protiprávnímu jednání, spis byl proto založen ad acta," konstatovala Šárka Pokorná z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, které na vyšetřování dohlíželo.

Zákon nikdo neporušil, ale výslech je selháním rozvědky

Jenže i když podle státního zastupitelství nikdo neporušil zákon, chyba se podle bezpečnostních expertů stala. Výcvik špionů se totiž nepodařilo utajit, přestože práce rozvědky je právě na důsledném utajení založená.

"Je zcela zjevné, že bylo špatně vybráno místo konání akce a že byla mizerně zabezpečená. Tajná služba musí dbát na to, aby její lidé zůstali v tajnosti. Není tedy možné uspořádat výcvik v místnosti, kolem které prochází například řadoví policisté a veškerému dění přihlíží," zhodnotil zpackanou akci poslanec František Bublan (ČSSD).

S tím, jak se takové akce připravují, má vlastní zkušenosti, protože v čele Úřadu pro zahraniční styk a informace, který prozrazený výcvik organizoval, Bublan v letech 2004 až 2006 sám stál. "Nepamatuju si, že by se podobné prozrazení za mého působení v křesle ředitele řešilo," konstatoval exšéf rozvědky.

O selhání tajných služeb mluví i bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor. "Cokoliv se na UZSI děje, by mělo být v zájmu státu a nemělo by se dostat na veřejnost. Pokud se tedy nějaká akce rozvědky prozradí, svědčí to o jejím špatném zabezpečení," upozornil Šándor.

O tom, kdo a jak by měl být za selhání potrestán, se však podle něho špatně mluví. "Záleží na tom, jak moc byly poškozeny zájmy tajné služby. A to není bez znalosti interních informací možné vůbec odhadnout," vysvětlil Šándor.

Žádné další podrobnosti přitom není možné kvůli utajené činnosti rozvědky získat. Prozrazenou akci nyní nechce komentovat ani samotný Úřad pro zahraniční styk a informace, který akci organizoval, ani ministerstvo vnitra, které je za tuto rozvědku odpovědné.

"Konkrétnější informace bohužel nemůžeme poskytnout, protože celé šetření podléhá ochraně utajovaných informací," vzkázal pouze mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...Najdete na iDNES.cz