Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vražda z afektu? Podle expertů násilníci dobře věděli, co dělají

  9:02aktualizováno  9:02
Za vraždou patnáctileté dívky z Jihlavska stála nejspíš jen pouhá malichernost. Podle odborníků, které redakce iDNES.cz oslovila, to však nebyl zkratkovitý čin, nýbrž zcela chladnokrevný zločin a promyšlená akce. Co trojici mladíků vedlo k tak brutálnímu činu?

Kamarádi zmizelé patnáctileté dívky z Jihlavy uspořádali pietní setkání v prostorách diskotéky Ponorka, odkud dívka naposledy odcházela. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Dívka proti Michalu K. pravděpodobně chtěla svědčit. Naznačuje to ostatně i obvinění, kdy policie viní dva mladíky z vraždy svědka. "Jestli se potvrdí hypotéza, že na něj něco věděla, tak je to zbavení se svědka. Většinou tyto vraždy nejsou impulzivní, zkratkovité jednání, ale naopak je to velice promyšlená akce," myslí si na základě zkušeností psycholog Jiří Jelen.

Co však trojici mladíků vedlo k tak brutálnímu způsobu vraždy? Podle Jelena mohly agresivní jednání spustit drogy nebo alkohol. K tomu se přiklání i bývalý kriminalista a nyní advokát Josef Doucha. "Dělá to na mě dojem, že tam bylo oblouznění buď z alkoholu, nebo nějaké drogy. Policie se zaměří asi i na toto," uvažuje, kudy by se vyšetřování mohlo ubírat.

Případ na něj nicméně rovněž působí dojmem, že pachatelé nejednali v afektu. Vražda však podle něj promyšlená nebyla. "Zaráží mě, že normální běžný kluk je schopný někoho vyhodit z okna, pak jej mordovat, rdousit a nakonec se těla zbavit jako smetí," říká Doucha, který se podílel například na dopadení takzvaného spartakiádního vraha Jiřího Straky nebo vyřešení orlických vražd.

Právě provedení zaskočilo i otrlé vyšetřovatele. Mladíci se totiž přiznali, že poté, co Michal K. patnáctiletou dívku vyhodil z okna v podkroví, ji ještě dalších několik minut škrtili kabelem od počítače a stáli jí na krku. Přitom se zapírali o stropní podpěry, prý aby vyvinuli větší sílu. Ani na moment je nenapadlo, že by dívce poskytli pomoc. Následně její tělo hodili do kontejneru (více se dočtete zde).

Před vyšetřovateli je těžká práce

Oba experti se shodují na tom, že ani jeden ze tří pachatelů nebyl narušená osobnost. "Žádná duševní choroba tam nebude, nebudou to blázni," konstatuje psycholog Jelen. "Určitě tam bude nějaká porucha osobnosti, u některého víc, u některého míň. Navíc mohla být zvýrazněna nějakou další látkou," uvažuje nahlas.

Fotogalerie

Doucha dodává, že policii nyní čeká těžká práce. Vyšetřování by mohlo do podání návrhu na obžalobu trvat čtvrt roku, když vše půjde hladce. "Poměrně náročné je zajišťování znaleckých posudků. Bude tam soudní lékařský posudek, možná toxikologický. Mladíci budou určitě zkoumaní psychiatry a psychology," tuší Doucha. "Takoví jedinci se dost často umí dobře přetvařovat," upozorňuje Jelen.

Nabízí se ještě jedna otázka: proč si dvacetiletý Michal K. přivolal na pomoc své dva kamarády? Podle Jiřího Jelena jedním z možných vysvětlení může být, že chtěl ulevit svému svědomí. "Chrání se tak, že si říká, že on to neudělal, že není ten, který by to spáchal sám, že se na tom podíleli i další." Kromě toho navíc mohl mít pocit, že tím ztíží policii vyšetřování.

Přitom fakt, že pachatelů bylo víc, podle Douchy může kriminalistům hodně pomoci. Můžou totiž porovnat výpovědi mladíků. Policisté budou velmi pravděpodobně vyhodnocovat i to, s kým si trojice před činem telefonovala. "Rozšíří to okruh osob, se kterými bude potřeba mluvit," vysvětluje bývalý vyšetřovatel.

"Na ostatcích oběti se provede soudní pitva, záleží v jakém jsou stavu, jestli tam bude lebka či části tkání. Bude nutné také zjistit okruh lidí, kteří s pachateli byli na diskotéce nebo je mohli vidět později," doplňuje Doucha, čím se budou muset kriminalisté v následujících dnech a týdnech zabývat.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Senior v Telči srazil na přechodu pro chodce ženu a čtyřleté dítě

Taxík ženu nabral na přední část kapoty a na sklo.

Osmdesátiletý řidič osobního vozu ve čtvrtek v Telči na Jihlavsku srazil ženu a čtyřletého chlapce. Oba chodce převezli...

V Budějovicích se srazila dvě auta, jedno vjelo do dětí na přechodu

V Českých Budějovicích se střetla dvě osobní auta. Zraněné byly čtyři děti.

V Českých Budějovicích se srazila dvě osobní auta. V tu chvíli poblíž stála skupinka dětí, do kterých byl jeden z vozů...

Muž na chodbě paneláku postřelil souseda, muži měli dlouhodobé spory

Flobertkový revolver, kterým muž ze Šumperska postřelil souseda, se kterým měl...

Vyhrožováním smrtí a střelbou vygradovaly v paneláku na Šumpersku dlouhodobé spory dvou jeho obyvatel. Agresor na...

Najdete na iDNES.cz