Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brutální vrah dostal mírnější trest

  14:59aktualizováno  14:59
Praha - Dvanáct let vězení za vraždu místo původních patnácti. O tři roky snížil trest devatenáctiletému studentovi Václavu Zvonařovi Vrchní soud v Praze za brutální vraždu prostitutky a za pokus o obecné ohrožení. Podle rozsudku Zvonař v únoru ženu ubodal 82 ranami speciálně upraveným nožem v jejím bytě na Žižkově.

Vrchní soud zmírnil trest, který středoškolskému studentovi vyměřil loni v prosinci pražský městský soud. Vrchní soud tak učinil proto, že se nepodařilo prokázat loupežný motiv vraždy. Mladík totiž po vraždě nechal v bytě zavražděné peněženku se 750 korunami. Po úterním výslechu znalce z oboru psychiatrie a psychologie dospěl soud k závěru, že Zvonař byl hnán motivem sexuálním.

Mladík, který se k činu přiznal, se také musí podrobit ochrannému sexuologickému léčení. Znalci u něj totiž zjistili patologickou sexuální deviaci se sadistickými sklony.

Proti verdiktu se nelze odvolat, přípustné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Obhajoba Zvonaře hájila tím, že ubodání člověka osmaosmdesáti ranami nožem není brutální vraždou. Chtěla tak docílit snížení dosavadního trestu.

V případě Zvonaře stavěla obžaloba na tom, že útlý, od pohledu introvertní mladík si zločin do detailu naplánoval a že nedal nebohé ženě šanci se bránit. "Vytváření scénářů je naprosto typické pro tuto sexuální deviaci," prohlásil během úterního jednání znalec s tím, že již při plánování zločinů má deviant snížené ovládací schopnosti. Při samotném útoku jsou pak téměř vymizelé. "Jde o nemocného člověka, kterého je třeba léčit, ne trestat," dodal.

"Pořád nemohu pochopit, jak jsem to mohl udělat. Nikdy mne nenapadlo, že se zrovna já dopustím takové hrůzy," řekl soudu tichým a odevzdaným hlasem pobledlý Zvonař - podle psychiatrů labilní, prchlivý, emočně plochý a egoistický muž se zvýšeným IQ.

Rodiče souzeného muže odvolací soud žádali, aby synovi vysokým trestem zcela nezničil život.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:

Městský soud vraždu potrestal 15 lety
Pražský městský soud mladíkovi, který se k činu přiznal, uložil v prosinci patnástileté vězení a ochrannou ústavní sexuologickou léčbu. Zvonař podle rozsudku zavraždil Ivetu Petřinovou v předsíni jejího bytu v Radhošťské ulici. Návštěvu si s ní dohodl, když v tisku objevil inzerát, v němž třiatřicetiletá žena nabízela erotické služby.

"Nešel jsem ji zabít. Ten nůž jsem nosil na svoji sebeobranu," tvrdil šeptem Zvonař před soudem.

K soudu přišla v pondělí 10. prosince svědčit i jeho matka Dana Zvonařová, která je pedagožka. Po celou dobu jednání se na svého syna ani nepodívala. Až na výzvu předseskyně senátu po skončení líčení se synem krátce promluvila.

Psychologové a kriminalisté útlého mladíka kvůli jeho patologické sexuální deviaci přirovnávají k takzvanému "spartakiádnímu vrahovi" Jiřímu Strakovi.

Výjimečný případ
"Za svou praxi jsem se s takovým případem nesetkal. I pro nás to byla naprostá záhada a velmi těžko jsme zjišťovali motivy jeho jednání," upozornil psycholog Slavomil Hubálek, který na mladíka vypracoval znalecký posudek.

Také městský státní zástupce Martin Omelka připustil, že se jedná o naprosto ojedinělý případ. "Rozhodně se nejedná o běžného násilníka. Jako sexuální sadista pustil při činu ze řetězu svou neomezenou agresivitu. Je jen štěstí, že byl chycen pravděpodobně při svém prvním velkém zločinu," podotkl Omelka.

Podle detektivů bylo velké štěstí, že štíhlého studenta střední školy s instiktem lovce, polapili nedlouho po činu. Nepovedlo se mu totiž dostatečně zahladit stopy. "Přinesl si s sebou do bytu oběti sice svíčku, zapálil ji a pustil plyn. Naštěstí k výbuchu v obytném domu jen náhodou nedošlo a nikomu dalšímu se nic nestalo," popsal policista obeznámený s případem to, jak se obžalovaný snažil zničit místo činu.

Vraždil pro mobil a klíče
Při výsleších krátce po zatčení se mladík z Prahy 10 k činu doznal. Plánoval ho prý několik dní. V dalších dnech už výpovědi měnil a na vlastní čin se nepamatoval.

Se svou budoucí obětí se Zvonař seznámil přes časopis Intimkontakt a Inspirace. Za třiatřicetiletou ženou, která v časopisech nabízela sexuální služby, se dvanáctého února odpoledne vydal už vyzbrojen speciálně upraveným nožem a se svíčkou v kapse.

Ženu napadl ihned ve dveřích. "Srazil jí na zem a poté jí po celém těle včetně hlavy zasadil desítky ran obrovskou silou. Jeho krvavé běsnění již nemohl nikdo zastavit," popisovali jeho řádění kriminalisté.

Po činu prohledal byt. Když nenašel peníze, vzal si alespoň mobil a klíčky od automobilu renault. Křik o pomoc zaslechli sousedé, kteří přivolali policii. Hlídka mladíka zatkla přímo ve sklepě domu, když se snažil uprchnout. "Proto nedošlo k výbuchu. Policie byt vyvětrala," stojí v obžalobě.

Různé pohledy na ženy
Obžalovaný Zvonař na své okolí vždy působil jako normální chlapec. Ve škole byl příjemný a jen málokdo by v něm viděl agresivní sklony bestiálního vraha.

Také k dívkám měl velmi zvláštní dvojpolární vztah. "Chodil často do tanečních a měl přítelkyni, která navštěvovala katolické gymnázium. Podle svých výpovědí v ní shledával čistotu a nedovolil si jí ani políbit. Viděl v ní téměř světici," nastínil první z mladíkových světů detektiv.

Vysoce společensky situovaní rodiče se o něj velmi dobře starali a nic nenasvědčovalo tomu, že by syn trpěl patologickou sexuální deviací. Přesto už v útlém mládí nepotěšil rodiče telefonáty na erotické linky, za které museli později zaplatit horentní sumu.

Druhým pólem jeho sexuálních představ byl svět nečistých žen, prostitutek. Právě k nim upíral svou zvrácenou nenávist. Podle výpisu z telefonu volal Zvonař i do erotických salónů. "Samozřejmě, že jsme si nebyli jisti, že se z jeho strany jednalo o první podobný útok. Málokterý z takových lidí hned napoprvé spáchá přímo vraždu. To je velmi ojedinělé. Žádný další čin se mu ale nepodařilo prokázat," dodal policista.

Osmnáctiletý Václav Zvonař, který bestiálně zavraždil pražskou prostitutku letos v únoru v jejím žižkovském bytě. Mladík ženě zasadil speciálně upraveným nožem více než osmdesát ran. (11. prosince 2001)

Osmnáctiletý Václav Zvonař, který bestiálně zavraždil pražskou prostitutku letos v únoru v jejím žižkovském bytě. Mladík ženě zasadil speciálně upraveným nožem více než osmdesát ran. (11. prosince 2001)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...



Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...



Další z rubriky

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Obyvatelé Litic vidí šanci uplatnit výhrady k obřím průmyslovým halám

Vizualizace průmyslových hal, které se mají stavět na okraji plzeňské části...

Sporný projekt společnosti Accolade na výstavbu průmyslových hal v Plzni-Liticích narazil na překážku. Ministerstvo...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.



Najdete na iDNES.cz