Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za netečnost svědků surového útoku může málo sebevědomí, míní psycholog

  20:07aktualizováno  20:07
Brutální napadení z minulého týdne, kdy útočník v nákupním centru v Jeseníku zkopal sedícího muže, pobouřil lidi po celé zemi. Agresivita byla zarážející, možná ještě více šokující však byl fakt, že nikdo z přihlížejících nezavolal policii. Podle psychologa za to může strach a málo sebevědomí.

Při útoku bylo poblíž několik lidí. Ani jeden z nich nezasáhl ani nezavolal policii. | foto: Policie ČR

"Agresor byl pod vlivem alkoholu. Na policii vypovídal, ale jeho výpověď je předmětem dalšího vyšetřování. Prozatím se tak k ní nemůžeme vyjádřit," řekla mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová.

Proč sedícího muže napadl, je zatím záhadou. "Dotyční se neznají, nikdy se neviděli. Tento čin tak pro nás prozatím zůstává bez objektivního motivu," doplnila.

Na internetu se ve spojitosti s případem začaly šířit informace, že útočníkem je člen ochranné služby jesenického Obchodního centra Alkron, kde se incident stal. Pavel Kunovský, který nyní zastupuje ředitele centra, to však vylučuje.

"Tady ani žádnou bezpečnostní službu nemáme, stoprocentně se to netýká žádného zaměstnance. Ani zde žádní nejsou, Alkron je pouze prostor s pronajatými provozovnami," prohlásil Kunovský.

Svědci nemají informace, proto se bojí zasáhnout

Olomoucký psycholog Lubomír Smékal pak za na první pohled zarážející netečností kolemjdoucích vidí kromě obav z vlastního napadení i strach z převzetí zodpovědnosti za vývoj situace. "Souvisí to i s nedostatkem sebevědomí těch lidí. Necítí se tak dostatečně oprávněni k zásahu," míní Smékal.

Svoji váhu zde však podle něj má i fakt, že svědci takových událostí k nim nemají bližší informace. Také to je může zbrzdit ve snaze jakkoli pomoci.

"Ale ani se o tyto informace na druhou stranu příliš nezajímají, protože být takto netečný je jednodušší," doplnil psycholog.

Sám má za to, že v zahraničí či ve větším městě typu Praha či Brno by se někdo, kdo by napadenému muži jakkoli pomohl, našel spíš. Jednoznačné odsouzení si však lidé, kteří brutálnímu útoku v Jeseníku přihlíželi, podle něj nezaslouží.

"Rozhodující je zde spíše ona souvislost s nízkým sebevědomím a neochotou převzít a hlavně následně přijmout onu zodpovědnost," shrnul Smékal.

Pomoct může i fotka nebo natočení incidentu na telefon

Ve výsledku tak na celou situaci v jesenickém obchodním centru zareagoval až strážník, který napadení viděl přes kamerový systém.

"Určitě po lidech nikdo nemůže chtít, aby šli do přímé konfrontace s takovým útočníkem. Zvláště, když vidí, jak je agresivní," poznamenala mluvčí Neubauerová.

Sama za optimální způsob pomoci považuje právě telefonát na linku 158, ani to však navzdory brutalitě útoku nikdo ze svědků neudělal.

"Je ovšem třeba si uvědomit, aniž by si to kdokoli přál, že kdyby se něco podobného stalo jim, tak to naráz budou oni, kdo toto přivolání pomoci od ostatních budou potřebovat," přemítá mluvčí.

Jako další způsob pomoci pak Neubauerová nevylučuje ani natočení samotného incidentu kamerou v mobilním telefonu či pořízení fotografie. Takové materiály pak později mohou posloužit jako důležitý důkaz.

"Tady bylo skutečně štěstí v tom, že místo útoku kamera zabírala. Ovšem za jiných podmínek by taková nahrávka na mobilu mohla při vyšetřování sehrát velice významnou roli," uzavřela mluvčí.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Najdete na iDNES.cz