Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brutální útočník vylamoval dveře bytů osamělých důchodkyň

  17:59aktualizováno  17:59
Nočním městem prochází muž v černých rukavicích, vybírá si byty osamělých žen, páčidlem vylamuje dveře a nic netušící obyvatelky surově bije a okrádá. Na první pohled je to příběh mírně řečeno přitažený za vlasy. Přesto se přesně takový případ odehrál minulý týden v Olomouci.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - zloděj, baterka, lupič | foto: Profimedia.cz

Maskovaný útočník se během jediné noci dobýval do šesti bytů, u tří se mu dveře vypáčit nepovedlo. Na oběti podle policistů útočil mimořádně brutálně, jedna z přepadených žen je s vážnými zraněními v nemocnici.

Několikahodinové řádění násilníka, který například jednu z napadených penzistek téměř ubil její francouzskou holí kvůli necelé tisícikoruně, ukončili policisté ve středu ráno. V ulicích města předtím lupiče hledali celou noc, nakonec je na stopu přivedla žena, k níž se snažil vloupat naposledy. Muže s páčidlem sledovala před dům a poslala za ním policisty.

První dveře od bytu muž s šátkem přes obličej vyrazil v úterý kolem desáté večer. "Po jednaosmdesátileté ženě požadoval peníze. Když mu řekla, že žádné nemá, bil ji pěstí do hlavy a pak ji donutil odejít do obývacího pokoje, který prohledal. Nakonec mu žena ve strachu o život dala z peněženky pět set korun a muž odešel," řekli kriminalisté, kteří případ vyšetřovali.

Když následující události popisují, sami se neubrání přirovnaní k zápletce laciné detektivky. "Ve chvíli, kdy jsme ještě stále byli na místě první loupeže, dostali jsme zprávu, že se to samé stalo na jiném místě znovu. Bylo to jako ze špatného filmu. A když dorazila informace o třetím přepadení, byli už na nohou úplně všichni," řekl detektiv Jiří Musil.

Podruhé totiž lupič zaútočil už asi hodinu a půl po prvním činu. Osmasedmdesátiletá důchodkyně se před ním marně snažila uniknout ven, muž ji vtáhl zpět do bytu, pěstí srazil k zemi a bezbrannou ženu její vlastní francouzskou holí ji brutálně zbil. Oběť vážně zranil na hlavě, žena je dosud v péči lékařů v nemocnici. To vše kvůli osmi stokorunám. "Násilí bylo velmi intenzivní. On ve všech případech prostě vyrazil dveře a hned útočil. Nebyl tam ani náznak nějakého váhání," řekli kriminalisté.

O dvě hodiny později přišel třetí útok. Tentokrát lupič pětasedmdesátiletou ženu mlátil kovovou tyčí do hlavy. Když se oběti podařilo vysmeknout a zavřít se ve vedlejším pokoji, útočník znovu vyrazil dveře. Důchodkyni se nakonec povedlo vyběhnout z bytu a volat o pomoc. Lupič mezi tím vylomil zásuvku sekretáře, vzal sedm tisíc korun a utekl.

Muž se pokusil vypáčit dveře od dalších bytů

V té době už bylo policistům jasné, že útočník je stále v ulicích a možná se chystá k další loupeži. Pátraly po něm posílené hlídky, kriminalisté i psovodi se psy. Obavy byly oprávněné, muž se totiž postupně pokusil vypáčit dveře od dalších tří bytů.

Klíčovou stopu policistům nakonec dala obyvatelka posledního, šestého bytu, kam se lupič snažil dostat kolem sedmé ráno. "Slyšela za dveřmi šramot, podívala se kukátkem a viděla muže s páčidlem, který zrovna odcházel pryč. Zjistila, že má poškozené dveře, tak vyšla za mužem ven a poté zavolala na linku 158 a policistovi popsala pachatele i směr, kterým odešel," řekl kriminalista Vlastimil Hruška.

Do oblasti okamžitě vyjely hlídky a jeden z policistů po chvíli podezřelého muže zahlédl. "Zavolal posily a muže zadržel. Zatčený u sebe měl páčidlo, kovovou trubku, nůž a rukavice," uvedl detektiv.

Útočníkem je osmačtyřicetiletý několikrát trestaný muž, který naposledy opustil vězení teprve loni. "Jde o zvlášť nebezpečného recidivistu, takže mu místo deseti roků hrozí maximálně až třináct let a čtyři měsíce. Soud akceptoval náš návrh a poslal obviněného do vazby," uvedli policisté.

Během vyšetřování se navíc ukázalo, že přepadení s úplně stejným průběhem muž provedl už 11. března, kdy v noci vypáčil dveře od bytu dvaatřicetileté ženy, napadl ji a ukradl 23 tisíc korun. Byty si podle detektivů pokaždé vytipoval už během dne, jako cíle si vybíral výhradně ženy, až na výjimky šlo vždy o důchodkyně ve věku přes sedmdesát let, u kterých nehrozilo, že se dokážou bránit.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Seniorka si na poště odložila obálku s penězi, někdo ji sebral

O obálku s penězi přišla devadesátiletá žena, která si ji na poště v Sokolově...

O dvacet tisíc korun přišla devadesátiletá žena, která si na poště v Sokolově odložila obálku s penězi na psací pult,...

Policie obvinila pět lidí z dotačního podvodu při stavbě centra v Hluboké

Relaxační a regenerační centrum v Hluboké nad Vltavou zahájilo provoz v roce...

Policisté obvinili pět lidí z dotačního podvodu při stavbě Relaxačního a regeneračního centra v Hluboké nad Vltavou....

Obžalovaný z útoků na 162 dívek netrpí deviací, shodují se znalci

Obžalovaný Jaroslav Pulpán v soudní síni.

Jaroslav Pulpán, který čelí obžalobě za rozsáhlé sexuální útoky na mladé dívky a školačky, netrpí žádnou duševní...

Najdete na iDNES.cz