Sestry Mirabalovy na poštovní známce Dominikánské republiky.

Sestry Mirabalovy na poštovní známce Dominikánské republiky. | foto: Wikimedia Commons - Rolf Thum

Brutální smrt tří sester Mirabalových připomíná den proti násilí na ženách

  • 35
Půl století uplynulo od zavraždění sester Mirabalových, odpůrkyň diktátorského režimu Rafaela Trujilla, který v minulém století roky ovládal Dominikánskou republiku. Výročí brutálního ubití "motýlků" Patrie, Minervy a Maríe Teresy se později stalo mezinárodně uznávaným dnem proti násilí na ženách.

"Seňore, úkol je splněn," oznámil v podvečer 25. listopadu 1960 četař de la Rosa poručíku Peňovi Riverovi, pravé ruce diktátora Rafaela Leonidase Trujilla Moliny, který už třicet let ovládal Dominikánskou republiku. Peňa Rivera se pousmál a vyrazil podat zprávu do Trujillova paláce.

Šel mu říct o "té ošklivé autonehodě", při které zahynuly tři hlasité odpůrkyně diktátorova krvavého režimu - sestry Mirabalovy. Ve skutečnosti je ale Trujillo nechal zavraždit svými nohsledy.

Ostré kritičky generalissima Trujilla

Mirabalovy sestry byly celkem čtyři. Nejstarší Patria se narodila v polovině 20. let minulého století, následovaly Bélgica zvaná Dedé a Minerva. V druhé polovině 30. let do rodiny přibyl ještě benjamínek María Teresa.

Sestry Mirabalovy

Sestry Mirabalovy

Až na Dedé se všechny aktivně zapojily do boje proti autoritativnímu režimu generála Trujilla. Ten byl zvolen prezidentem na jaře 1930 necelé dva měsíce po vojenském puči, při kterém armáda sesadila tehdejší hlavu státu Horacia Vasquéze.

Trujillo záhy nastolil jednu z nejkrvavějších diktatur 20. století. Trvala přes třicet let a vyznačovala se násilnými represemi, vyvražďováním Haiťanů, kteří do země přišli z chudého sousedního státu, a také vytvořením silného kultu osobnosti. El Jefe po sobě pojmenovával města, provincie i kostely; z hlavního města Santo Domingo se kupříkladu stalo Ciudad Trujillo.

MASAKR HAIŤANŮ 1937

I když sám Trujillo měl ze strany matky haiťanskou krev, proti chudým obyvatelům sousedního státu brojil.

V roce 1937 je nařkl, že chrání jeho oponenty a nařídil u hranic útok. V průběhu několika měsíců vojáci zavraždili na 30 tisíc Haiťanů. Chtěl válku, aby získal moc na celém ostrově Hispaniola.

Sestry Mirabalovy se s Trujillem potýkaly od roku 1949, kdy se s ním poprvé setkaly na letní zahradní slavnosti. Rozpršelo se a ony oslavu opustily, což diktátora rozlítilo. Nikdo nesměl odejít z party dřív než on. (El Jefe, proslulý svou slabostí pro ženy, ten večer chtěl údajně údajně svést Minervu a její odchod ho rozčílil o to víc).

Motýlci v revolučním naladění

Další den skončila Minerva ve vězení, stejně tak i její otec. V následujících letech sestry viděly vězeňskou celu ještě mnohokrát. Staly se ostrými kritičkami režimu, obdivovaly kubánského revolucionáře Fidela Castra a podporovaly dominikánský odboj. Důvody pro jejich zatýkání byly leckdy absurdní. Jednou skončily za mřížemi proto, že si nekoupily novou knihu o El Jefovi.

Všechny tři se provdaly za bojovníky proti režimu a přidaly se ke skupině Agrupación política de 14 junio (Politické uskupení 14. června - podle krvavě potlačeného pokusu o puč, o který se roku 1959 pokusili členové Hnutí za osvobození Dominikánské republiky). Mirabalovy sestry ve skupině prosluly jako Las Mariposas (Motýlci).

Dominkánský diktátor Rafael Leónidas Trujillo.Čím víc je režim stíhal, tím aktivněji proti němu bojovaly. "Nemůžeme nechat naše děti, aby vyrůstaly ve zkorumpovaném a tyranském režimu, musíme proti němu bojovat a já jsem ochotná dát tomu všechno, i vlastní život, bude-li třeba," tvrdila odhodlaně nejstarší ze sester Patria. Tehdy ještě netušila, že nepotrvá dlouho a její slova se naplní.

Děti nechte doma, vzkázaly úřady

Čtveřice zabijáků, které vybral Trujillův pobočník Peňa Rivera, si na sestry počíhala nedaleko mostu Marapica. Ženy se vracely z návštěvy svých manželů, kteří byli zavření v káznici u Puerto Plata. Jely samy, jen s řidičem. Děti tentokrát nechte doma, jinak vás k mužům nepustíme, vzkázaly jim tehdy úřady.

Dodnes se vedou dohady o tom, kde ženy opravdu zemřely. Někdo říká, že je vrazi utloukli v třtinovém poli. Podle jiných je nejprve převezli do nedalekého domku a ubili je tam. Po zavraždění je ale každopádně naložili zpět do auta, a to svrhli ze srázu, aby vše vypadalo jako nehoda. Tomu ale nikdo ani na chvíli nevěřil.

Trujillo sestry nepřežil o mnoho déle. Brutální vražda Mirabalových se stala začátkem jeho konce. Diktátor navíc nařídil atentát na svého odpůrce, venezuelského prezidenta Rómula Betancourta. Ten se nepodařil a nad Trujillem zlomily hůl i USA, které ho do té doby víceméně podporovaly. V květnu 1961 byl zastřelen.

MEZINÁRODNÍ DEN PROTI NÁSILÍ NA ŽENÁCH

Ideu vyhlásit 25. listopad coby mezinárodní den proti náslií na ženách přinesly v roce 1981 charitativní organizace latinsko-amerických žen.

Návrh podaly u OSN, která ho roku 1999 na Světové konferenci OSN o lidských právech vyhlásila oficiálně.

Právní úprava na ochranu osob před domácím násilím v České republice: v roce 2007 vstoupil v účinnost zákon č. 135/2006 Sb, v roce 2009 nabyl účinnosti nový Zákon o policii ČR č. 273/2008 Sb.

Na základě těchto právních úprav může policie ČR vykázat násilnou osobu ze společného obydlí rodiny, a to na 10 dnů.

V roce 2009 došlo k vykázání 778 osob.

V roce 2009 se do azylových domů neziskových organizací uchýlilo přes 540 žen s více než 660 dětmi.

Zdroj: www.rosa-os.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video