Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brusel zkoumá, zda zveřejnit data rozšíření

aktualizováno 
B r u s e l (Od našeho zpravodaje) - Nespokojené výkřiky členských států EU, jimž se nelíbí zveřejňování jakýchkoli přesných údajů k rozšíření Evropské unie, zastrašily Evropskou komisi jen nakrátko. V době, kdy na veřejnosti nejvíce ustupovala jejich tlaku, připravovala i zprávu, jež rozebírá klíčové problémy rozšíření. Tedy právě to, co od ní už delší dobu chce řada uchazečů včetně České republiky.
"Je to interní zpráva, která byla základem pro diskusi v komisi. Je v ní identifikována řada možností, které se týkají strategických otázek rozšíření," popsal mluvčí komise Gunnar Wiegand šestistránkovou důvěrnou zprávu od komisaře pro rozšíření Güntera Verheugena.
O dokumentu, o jehož existenci včera informoval britský list Financial Times, však odmítl uvést jakékoli bližší podrobnosti.
"Je to pro nás dosti ožehavá situace. Pokud bychom formálně zveřejnili důvěrný dokument jen proto, že došlo k úniku informací, měli bychom problémy," vysvětlil novinářům jeho kolega Peter Guilford.
Jasné však je, že dokument Evropské komise se zabýval otázkou dat ukončení rozhovorů, což v poslední době požadovali nejpokročilejší uchazeči včetně České republiky.
"Princip cílových dat znamená cílová data pro ukončení jednání, ne pro přijetí do Evropské unie.
V dokumentu ale není uveden určitý přesný rok," uvedl Wiegand.
Verheugenův dokument pouze uvádí, že by se měla zvážit myšlenka na uvedení "konkrétních návrhů dat", které by měl schválit prosincový summit v Nice.
To je obrat v postoji komisaře, který ještě před pár dny takovou myšlenku odmítal jako nerealistickou.
Pro Českou republiku, Polsko, Maďarsko či Slovinsko to má klíčový význam. Tyto země by chtěly stejně jako Kypr a Estonsko završit svá jednání do konce příštího roku a dožadují se stanovení takového data.
Jak ukazuje minulost, určení dat vyvíjí tlak i na urychlení jednání.
Wiegand připustil, že unie se daty zabývá pod vlivem nátlaku uchazečů. "Je to náznak tlaků ze strany mnoha aktérů v tomto procesu, pod nímž se komise ocitá, neboť tuto otázku vznášejí mnozí," řekl.
Verheugenův dokument také poukazuje na zrychlení procesu vstupních jednání a uvádí: "Je nutné udržet toto tempo." Výslovně se v něm však nepožaduje scénář kroků, které uchazeči musí před vstupem udělat. Také jeho vypracování Češi, Estonci a další už dlouho požadují.
Vstřícným krokem je pro ně myšlenka, že by se vstupní smlouvy schvalovaly souběžně s reformou unie - tím by se ušetřil aspoň rok času. Navíc by nehrozilo, že když někdo zablokuje reformu, zablokuje i rozšíření.
Günter Verheugen se zabývá i otázkou, jak získat pro celou věc veřejnost v Evropské unii, a poukazuje na tři klíčová témata, kde je nutné rozptýlit obavy lidí: na spolehlivou ochranu hranic, volný pohyb lidí po EU a nákladné zemědělství.
U Verheugenových kolegů zpráva nenarazila na odpor, jaký je cítit u členských států. "Reakce byla, že zpráva je velmi dobrá," řekl k jednání komise Wiegand.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Žádnou armádu v Sýrii nestavíme. Jen pomůžeme místním, tvrdí Američané

Bojovníci arabsko-kurdské koalice SDF v Rakká (16. října 2017)

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson popřel informace, že Spojené státy na severu Sýrie sestavují vojenskou...

KOMENTÁŘ: Trumpem zmítají jeho poradci, perou se o vliv na prezidenta

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě (10. ledna...

Donald Trump za několik dní uzavře první rok v prezidentském úřadu. Ukázal v něm, že je v mnoha ohledech nečitelným...

Historické poprvé. Papež oddal na palubě letadla letušku a stevarda

Devětatřicetiletá Paula Podestová a jedenačtyřicetiletý Carlos Ciuffard si...

Papež František cestou na sever Chile oddal v letadle letušku a stevarda, kteří ho od začátku týdne doprovázejí při...

Najdete na iDNES.cz