Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brusel uvažuje o jednotném evropském osobním dokumentu

  5:20aktualizováno  5:20
Hranice zemí Evropské unie se už překračují bez problémů. Populární eurokomisařka Viviane Redingová, která už dříve snížila ceny volání z dovolených, navrhuje další zjednodušení: jednotné evropské rodné i oddací listy. Mnoha lidem by usnadnily život.
V Bruselu vzniká jednotný evropský dokument, který by nahradil občanský průkaz a oddací list.

V Bruselu vzniká jednotný evropský dokument, který by nahradil občanský průkaz a oddací list. | foto: Evropská komise

BRUSEL (Od zpravodajky MF DNES) - Jednotný evropský dokument by velmi to usnadnil život těm, kdo žijí v jiné zemi, než ve které se narodili. Tedy asi 12 milionům Evropanů. Usnadní to i život těm, kdo si vzali cizince. Odpadne protivné a zdlouhavé ověřování dokumentů.

Spadá to do plánu Evropské unie, podle které budou více spolupracovat i soudy členských zemí například při uznávání a vymáhání pokut nebo soudních rozhodnutí. To usnadní život i firmám. Mimochodem, už i banky si budou snáze vyměňovat data o svých klientech a jejich vkladech, aby neunikali placení daní. Prostě Evropa se spojuje ve stále více oblastech.

Evropská komise začala pracovat na vzájemném uznávaní dokumentů, popisuje ve včerejším vydání bruselský týdeník European Voice. Eurokomisařka pro spravedlnost a základní práva Viviane Redingová plány příští týden předloží k souhlasu celé Evropské komisi, která připravuje novou evropskou legislativu.

Může to vést ke stejným dokumentům v rámci EU

Zatím se zdá, že Redingová podporuje vznik jednoho evropského dokumentu – certifikátu o občanském stavu. Ten by vydávaly úřady v jednotlivých státech a lidé by si ho vyřídili dobrovolně. Mohl by to však, jak už to v EU chodí, být první krok, který by v dalších desetiletích vedl ke stejným dokumentům.

Už nyní mají občanské průkazy stejné prvky, díky kterým můžete na občanku cestovat po celé Unii. Evropská komise dá plánu zelenou patrně už příští úterý.

Ale pak začne klasické kolečko schvalování. Do příštího roku se budou pilovat detaily mezi zeměmi a jejich ministerstvy vnitra či justice. Legislativní návrh o volném oběhu a uznávání dokumentů by měl být hotový v roce 2013.

Redingová ví, jak upoutat pozornost Unie

Redingová by chtěla, aby vznikl dokument, který by uznávaly země mezi sebou. Evropský dokument by však nenahrazoval občanský průkaz. Podle nejmenovaného diplomata, který ví, jak dopadlo předběžné jednání, jsou členské země v zásadě pro tento návrh.

Ale bude záležet na konkrétních konečných detailech, řekl diplomat týdeníku European Voice. Konečné slovo budou mít jako obvykle ministři členských zemí a taky Evropský parlament.

Viviane Redingová, eurokomisařka z Lucemburska, ví, jak upoutat publikum už od svého minulého působení v Evropské komisi, kdy nařídila mobilním operátorům snížit ceny volání a přenosu dat přes hranice.

I když jde o nařízení, které platí jen do roku 2015 a pak se možná zruší, protože už nebude nutné, Redingová tím udělala dobrou reklamu
Evropské komisi a Unii vůbec.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz