Panoramatický pohled na Brusel z Atomia

Panoramatický pohled na Brusel z Atomia | foto: Wouter Hagens, Wikimedia Commons

Brusel je příšerný, napsal britský ministr a naštval Belgičany

  • 50
Britský poslanec a ministr životního prostředí Richard Benyon si uřízl ostudu. Dlouhé jednání o rybářské politice Evropské unie jej nejspíš tak zmohlo, že si musel ulevit na svém blogu a bruselskou architekturu označil za "příšernou". Jeho poznámku však zachytila média a donesla ji až do Belgie.

"Vždycky mě zaráží, jak příšerné stavby tvoří tu bruselskou čtvrť, kde sídlí Evropská unie a její instituce," podivuje se na svém blogu ministr Richard Benyon. "Nestoudně obrovské budovy jsou obklopeny zanedbanými pozemky, zabedněnými budovami a hromadou smetí."

"Pokud chce být Brusel světovou metropolí, měl by se dát trochu dohromady," uzavírá Benyon svou úvahu. Na dalších řádcích svého příspěvku se pak věnuje tomu, kvůli čemu do Bruselu dorazil - zdlouhavému nočnímu rokování o společné rybářské politice, kterých za poslední rok absolvoval už pět.

Richard Benyon svůj příspěvek na blogu publikoval už v květnu. Nejspíš ovšem nečekal, že si jej za čas všimnou britská média a postarají se o to, aby se o jeho názoru na bruselskou architekturu dozvěděli i samotní představitelé belgické metropole.

Ředitel bruselské turistické kanceláře Françoise Scheepers však své město brání. Benyonův komentář podle něj nevypovídá tolik o Bruselu, jako spíš o ministrových znalostech tamních reálií.

"Docela mě jeho komentář překvapuje," řekl Scheepers listu The Daily Telegraph. "Zejména vzhledem k tomu, že se za sídlem Evropského parlamentu rozkládá desetihektarový Leopoldův park." Ten navíc hostí i Královský belgický institut přírodních věd. "S největším muzeem dinosaurů na světě," upozorňuje.

I v Londýně máte zanedbané čtvrti, vzkazuje Brusel

"Možná, že ty budovy jsou trochu velké," připouští ředitel turistické kanceláře. "Ale nemusíte být génius, abyste pochopil, že se do nich musí vejít reprezentace 28 evropských států."

"Zdejší architektura nemusí být zrovna jeho šálek čaje," připouští Scheepers. "Koneckonců, ne každý musí milovat třeba londýnskou čtvrť Docklands, tamní staveniště a nezkultivované pozemky," nenechal si ujít rýpnutí na závěr.

K nešťastnému výroku se v noci na sobotu vrátil i samotný Benyon, který se jej pokusil uvést na pravou míru. "Centrum Bruselu je jedno z nejpůsobivějších ze všech evropských metropolí," udobřoval si Belgičany.

Stále však trvá na tom, že okolí sídel evropských institucí hyzdí rozestavěné budovy, opuštěné domy a nepořádek. "Pokud se cítí být světovou metropolí, proč s tím vedení města něco neudělá?" diví se ministr.

Není to přitom poprvé, co vrcholný britský politik utrousil na veřejnosti kritickou poznámku vůči Belgii. Poslanec Evropského parlamentu Nigel Farage, který stojí v čele tamní euroskeptické frakce Evropa svobody a demokracie, před časem prohlásil, že Belgie vlastně ani není žádný stát. Jedná se podle něj o "zcela umělý konstrukt".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video