Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brusel dnes předkládá svůj verdikt o dekretech

  0:01aktualizováno  0:01
Evropský verdikt k Benešovým dekretům má být stejně jasný jako předchozí analýzy nezávislých právníků: dekrety, ať jsou, jaké jsou, nebrání českému vstupu do EU. Nový dokument o dekretech, který připravila Evropská komise, má být dnes předán zainteresovaným stranám. Už před jeho zveřejněním komisař pro rozšíření Günter Verheugen ujistil, že "čistě právně neexistuje žádná překážka pro vstup České republiky".

To, co komise dnes předkládá Evropskému parlamentu a také dánskému předsednictví či Rakousku, nemá být právnická analýza jako Froweinova zpráva. Bude to "souhrn zjištění úřadoven Evropské komise". Ta údajně zvolila formu neurčitého "souhrnu" proto, aby se vyhnula tomu, že její dokument bude někdo stavět proti Froweinově zprávě a bude vypichovat rozdílné právní výklady.

Ty by asi musely vzniknout. Komise totiž připravovala zprávu ve spolupráci s českou stranou. Přinejmenším na jedno se ale pozornost zaměří: dokument komise nemá obsahovat doporučení k omluvě či jinému politickému gestu, jako je to ve Froweinově zprávě. Komise se podobným výzvám vyhýbá. Obává se, že takové výzvy by mohly být zneužity k obviněním, že Brusel vyvíjí na Prahu nátlak a klade Čechům dodatečné podmínky pro vstup.

Dokument komise se má od Froweinovy zprávy lišit i v tom, že více rozebírá praktické dopady dekretů - například to, zda dodnes platí rozsudky z roku 1945, vynesené v nepřítomnosti žalovaných. Bude se také zabývat restitučními zákony z počátku 90. let a otázkou, zda na jejich základě nedošlo k diskriminaci. S analýzami nezávislých právníků se dokument komise shodne v tom, že jeho cílem má být jen posouzení, zda jsou dekrety slučitelné s právem EU či nikoli.

Komise zveřejňuje svůj dokument krátce před diskusí v Evropském parlamentu, jehož zahraniční výbor se bude dekrety zabývat toto pondělí. Jeho diskuse je součástí příprav parlamentní rezoluce o rozšíření unie. I u ní se tedy povede diskuse o tom, zda má parlament unie připomínat problém dekretů či nikoli.

Zatím se očekává, že ve shodě s Froweinovou zprávou doporučí i tato rezoluce politické gesto, jímž by česká strana vyjádřila politování zejména nad dekretem o amnestii z roku 1946. Ten totiž ospravedlňoval násilné činy nejen do konce války, ale až do 28. října 1945. Pokrýval tak i celou dobu "divokého" odsunu.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Najdete na iDNES.cz