Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brožová-Polednová zůstane ve vězení, je o ni postaráno dobře

  14:27aktualizováno  14:27
Bývalá dělnická prokurátorka zůstane ve věznici ve Světlé nad Sázavou. Zařízení jí poskytuje veškerou péči, kterou podle znalců potřebuje k výkonu šestiletého trestu za účast na justiční vraždě Milady Horákové. Uvedla to mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová.

Bývalá prokurátorka Brožová-Polednová zůstane ve vězení, zdravotní odbor Vězeňské služby neshledal žádné pochybení v péči. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Sedmaosmdesátiletá Brožová-Polednová zažádala prostřednictvím právníka Vladimíra Kováře na počátku června o přerušení trestu s tím, že nemá ve vězení zajištěnou dostatečnou péči o nemocné. Advokát zároveň požádal pražský městský soud, aby nechal podmínky v káznici přezkoumat. - více o stížnosti prokurátorky na péči čtěte zde

"Zdravotní odbor neshledal ve věznici žádná pochybení," uvedla Prunerová. Brožová-Polednová si podle ní stěžovala, že jí Vězeňská služba nezajistila vyšetření, která jsou podle znalců potřeba.

Bývalá prokurátorka však prý některá vyšetření odmítla a s Vězeňskou službou nespolupracovala. "Posudek odešleme městskému soudu, který nás o něj požádal," dodala.

O přerušení trestu bývalé prokurátorky bude podle soudce Petra Brauna, který má případ Brožové-Polednové na starosti, rozhodovat Krajský soud v Hradci Králové. Již dříve řekl, že tam posudek Vězeňské služby pravděpodobně odešle, aby sloužil při rozhodování soudu o prokurátorčině žádosti.

Brožová-Polednová chtěla původně odložit vězení s tím, že má vážné zdravotní problémy. Trpí takzvanou praktickou slepotou, podle znaleckého posudku byla však za určitých podmínek schopna nastoupit do vězení. Vězeňská služba následně uvedla, že je schopna takové podmínky zajistit. Bývalá prokurátorka tak v březnu nastoupila k výkonu trestu.

Cela s válendou, donáškou jídla i s péčí lékaře

Ve světelské věznici je Brožová-Polednová nejstarší trestankyní. Podle dřívějšího vyjádření ředitelky vězení Kamily Meclové je na specializovaném oddělení pro nemocné odsouzené. V pokoji s nemocnými ženami nejsou železné postele, ale válendy. Pro potřeby nemocných je uzpůsobeno i sociální zařízení. Na toaletách jsou připevněna madla, stejně jako v místnosti pro koupání. Funguje zde donáška stravy, zajištěna je i lékařská péče.

Brožová-Polednová je dosud jedinou odsouzenou aktivní účastnicí vykonstruovaných procesů z 50. let. V její prospěch podala loni v září žádost o milost nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Prezident Václav Klaus se však rozhodl, že ji neomilostní.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Na zdravotnické škole v Brně vládne strach, potvrdila také inspekce

Atmosféru na Střední zdravotnické škole v brněnské Jaselské ulici kritizuje...

Klima nedůvěry a strachu. Tak označuje atmosféru na Střední zdravotnické škole v brněnské Jaselské ulici část ze šesti...

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci, tvrdí šéf odpadářů

Nákladní loď společnosti CMA CGM.

Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má...

Najdete na iDNES.cz