Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bronzovou desku našli policisté ve sběrně

  15:06aktualizováno  15:06
Teplice - Policisté našli ukradenou pamětní desku věnovanou obětem komunismu. Bronzovou desku objevili v jedné z teplických sběren barevných kovů. Tabule zmizela začátkem roku ze zdi přímo pod radnicí v Teplicích. Faktu, že bronzový panel někdo odnesl, si však tehdy úředníci všimli až po měsíci.

"Desku vrátíme městu, po zlodějích nadále pátráme," řekl ředitel teplického okresního policejního ředitelství Petr Sytař.

"Pamětní deska se na své místo nevrátí. Nechali jsme již zhotovit novou z kamene, která nebude lákat sběrače barevných kovů," řekl teplický starosta Jaroslav Kubera (ODS).

Policisté se o zmizení desky dozvěděli 8. února. Kdy ji přesně zloděj odnesl však nikdo netuší. „Úředníci tvrdí, že památník zmizel někdy v době od začátku ledna do osmého února,“ uvedl v půli února Sytař.

Pamětní desku dali zástupci Teplic na zeď na náměstí Svobody v listopadu 1993. Místo je sice jen pár metrů od vchodu do radnice, většina úředníků okolo ale nechodí. Proto se přišlo na ztrátu bronzového panelu o velikosti padesát krát devadesát centimetrů tak pozdě.

Zloděje neodhalily ani kamery městské policie, které na náměstí jsou. Starosta Jaroslav Kubera to tehdy vysvětlil tím, že kamery místo s deskou monitorují jen částečně.

„Samozřejmě jsme se snažili na záznamech kamer objevit něco, co by pomohlo zloděje památníku dopadnout. Záznamy se však schovávají pouze sedm dní,“ upřesnila Alena Stará z odboru kultury a školství teplické radnice.

V Teplicích se ale se zloději barevných kovů potýká radnice už delší dobu. Loni například někdo odcizil bronzovou Beethovenovu bustu ze zdejšího parku Zámecká zahrada. Odtud si zloději odnesli i část ozdobného kovaného plotu.

Brozn nahradili jiným materiálem před časem i v Ústí nad Labem. Na místním Mariánském mostě ukradli zloději dvě kovové památeční desky. Později se sice desky našly, město ale nechalo vyrobit panely z nekovového materiálu.

Ukradená bronzová deska z radnice v Teplicích

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Budějovicích se srazila dvě auta, jedno vjelo do dětí na přechodu

V Českých Budějovicích se střetla dvě osobní auta. Zraněné byly čtyři děti.

V Českých Budějovicích se srazila dvě osobní auta. V tu chvíli poblíž stála skupinka dětí, do kterých byl jeden z vozů...

Obžalovaní v kauze „losovaček“ znají tresty, zaplatí desítky milionů

Ivana Salačová u Městského soudu v Praze (2. února 2016)

Za zmanipulování elektronického losování veřejných zakázek rozdal soud čtrnácti obžalovaným tříleté a dvouleté...

Muž na chodbě paneláku postřelil souseda, muži měli dlouhodobé spory

Flobertkový revolver, kterým muž ze Šumperska postřelil souseda, se kterým měl...

Vyhrožováním smrtí a střelbou vygradovaly v paneláku na Šumpersku dlouhodobé spory dvou jeho obyvatel. Agresor na...

Najdete na iDNES.cz