Výbuch na apríla. Tak vypadala po loňském "atentátu" Leninova socha před Finským nádražím.

Výbuch na apríla. Tak vypadala po loňském "atentátu" Leninova socha před Finským nádražím. | foto: Reuters

Bronzovému Leninovi „zašili“ díru v kabátu, vrací se na podstavec

  • 0
Loňský výbuch malé nálože v Petrohradu způsobil na soše Vladimíra Iljiče Lenina nehezké šrámy. Skrz metrovou díru v zadní části kabátu potom proudily paprsky podvečerního slunce. Po roce se opravený Lenin vrátil na své místo.

Nálož explodovala loni prvního dubna. Jedni to považovali za vcelku vyvedený aprílový žert a druzí za skandální zneuctění památky největšího ruského revolucionáře. Nutno říci, že ti pohoršení převažovali.

"Jsme tímhle obludným činem hluboce znepokojeni," prohlásil tehdy Anton Gubankov z kulturní komise petrohradské radnice.

Socha byla následně sejmuta z podstavce a putovala do opravy. Nejen kvůli čerstvé díře – inženýři seznali, že beztak již potřebuje renovaci.

Trvalo to rok a stálo šest milionů rublů (necelé čtyři miliony korun), ale teď se monumentální bronzový Lenin vrací na své místo, napsala včera agentura Ria Novosti s odvoláním na petrohradské úřady. Zpět na podstavci bude 20. dubna, dva dny před 140. výročím Leninova narození.

Památné místo, kde promluvil k davům

Po rozpadu Sovětského svazu leckde sochy někdejšího sovětského vůdce odstranili – v Rusku i v osamostatněných postsovětských republikách. Ale mnohé vydržely. Jak včera podotkla Ria Novosti, každé velké ruské město má dnes alespoň jednu. A z těch všech je ta petrohradská nejspíš nejznámější.

Stojí u Finského nádraží, kam Lenin přijel v roce 1917 z emigrace a promluvil k davům. Od chvíle, kdy ji zde slavnostně odhalili (bylo to 7. listopadu 1926, bezmála tři roky po Leninově smrti v lednu 1924), se s ní v podstatě nic nedělo. Jen ji po nějaké době přemístili z původního místa blíže k řece Něvě. Bez úhony přežila i obležení města za druhé světové války.

V oranžové nebo v džínách

Nebyla zdaleka první, jež se stala terčem útoku či žertu. Kupříkladu v ukrajinském hlavním městě Kyjevě si pomník vzali na mušku nacionalisté, pustili se do něj kladivy. To bylo loni v červnu. Když se zkraje zimy socha po opravě vrátila na místo, udělali to znovu. V Kaliningradské oblasti zase – rovněž loni v červnu – někdo nabarvil Leninův pomník na oranžovo.

V městečku Belje Berega, ležícím asi 350 kilometrů na jihozápad od Moskvy, se do Lenina pustili letos v březnu. Neznámí "pachatelé" vzali kbelíky s barvami a namalovali mu bílé tenisky, modré džíny a zelenou vestu. Případ vyšetřuje policie. "Osobně nejsem zvlášť velkým příznivcem Vladimira Iljiče Lenina, ale tento vandalský čin je třeba řádně objasnit," řekl novinářům zdejší zastupitel Dimitrij Starodubov.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video