Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brno začalo připravovat stavbu kontroverzní silnice

  16:03aktualizováno  16:03
Brno - Občanské iniciativy sdružené v Brněnském dopravním kruhu odmítají krok Rady města Brna, kterým byly minulý týden zahájeny přípravy trasy kontroverzní silnice R43 kolem brněnské přehrady. Tato komunikace rozdělí podle iniciativ bystrcké sídliště na dvě části a zničí rekreační oblast u přehrady. Rada rozhodla, že bude určen koordinátor, který se bude o stavbu starat - je třeba například dopracovat různou dokumentaci a musí se dokončit výkup zbývajících asi dvaceti procent pozemků.

"Postup města je velice nešťastný. Přichází ve chvíli, kdy různé varianty trasy R43 teprve budou posuzovány z hlediska vlivu na životní prostředí. Radní tím dali najevo, že proces hledání ekologicky nejpřijatelnější trasy včetně zapojení veřejnosti do tohoto procesu je pro ně pouhou formalitou, která již nemůže nic zvrátit," tvrdí Martin Ander ze sdružení Nesehnutí.

"Myslím, že naše rozhodnutí není ukvapené, protože tento záměr se připravuje velmi dlouho. Už v roce 1974 bylo v územních plánech Žebětína s touto trasou počítáno. Vědělo se to například i v době stavby bystrckého síliště a při zpracovávání územního plánu města Brna v roce 1994," řekl náměstek brněnského primátora Petr Zbytek.

Přiznal ale, že proces posuzování vlivů stavby na životní prostředí příliš nepokročil. "Vyvíjíme tlak, aby ta studie byla urychleně zpracována. To ovšem neznamená, že se práce na přípravě R43 zastaví," připustil Zbytek.

Komunikace by se měla začít stavět v roce 2005. "Bude to velmi obtížně průchodné, ale věřím, že to půjde. Ať by se ale silnice vedla kudykoliv, vždycky k tomu budou výhrady. Pro některé aktivisty je jediné řešení vzít batůžek na záda a putovat pěšky. Bohužel tendence dnešní společnosti je jiná," řekl Zbytek.

Podle něho R43 odčerpá část dopravy, která nyní zatěžuje Žabovřesky, Královo Pole, Veveří a Mendlovo náměstí. Náměstek však nepopírá, že R43 může do města přivést i tranzitní dopravu. "Určitě. S tím se musí počítat. Když existuje komunikace, jezdí po ní automobily. Každá stavba ovlivní území. Podle dobrozdání odborníků je však zvolená trasa vhodná co do nákladů, vzhledem k vykoupeným pozemkům i k co nejmenšímu zatížení území. I jiná trasa by se dotkla přírody," řekl.

Zbytek upozornil, že nejblíže postavený dům v Bystrci je od plánované trasy vzdálen pětadevadesát metrů. "Je to dostatečná vzdálenost. Když projíždíte například Prostějovem, vidíte, jak tam ti chudáci bydlí v panelácích přímo u komunikace," řekl.

Osm občanských sdružení zabývajících se brněnskou dopravou však na postupu města zaráží fakt, že obyvatelé nejsou společně s přípravami dostatečně informováni o aktuální podobě návrhů na stavbu. "Ti, kteří navštívili zasedání bystrckého zastupitelstva 21. března, měli možnost vidět, jaká je představa investorů stavby R43. Odříznutí rekreační oblasti od města tělesem dálnice, zrušení současné tramvajové zastávky Přístaviště, nepříjemné zkomplikování přístupu pro pěší k přehradě, stavba mostu v těsné blízkosti hráze, nepřekryté dálniční přivaděče v místech dnešního korza - to je jen stručný výčet negativ, které bystrcká trasa R43 přináší," uvedl Martin Ander z Nesehnutí.

Brněnský dopravní kruh požaduje, aby byla hledána taková alternativa R43, která dokáže dostatečně účinně řešit problémy dopravního zatížení centra města a zároveň přitom neobětuje automobilismu významnou rekreační oblast u přehrady. Alternativní návrhy předložily iniciativy už zhruba před rokem.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Kauza Peroutka se vrací na začátek, rozhodl Nejvyšší soud

Novinář Ferdinand Peroutka

Nejvyšší soud vrátil spor o omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu novináře Ferdinanda Peroutky Obvodnímu...

Tvůrci metropolitního plánu čelí výtkám kvůli parkům a novým čtvrtím

Metropolitní plán má městu nabídnout návrh rozvoje do budoucna. Snímek pořídil...

Představa městských architektů o vývoji Prahy v následujících desetiletích čelí mnoha výtkám. Nejhlasitějším kritikem...

Najdete na iDNES.cz