Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brno je na cestě k velké koalici. Město potřebuje stabilitu, tvrdí ODS i ČSSD

  10:30aktualizováno  12:14
Po dvaceti letech vyhrála komunální volby v Brně sociální demokracie v čele s dosavadním primátorem Romanem Onderkou. Ten začal jednat s druhou ODS a strany se nejspíš dohodnou na velké koalici, ve které ČSSD získá primátorský post a ODS většinu v radě.

Vítězem komunálních voleb v Brně se stala ČSSD. S ODS nyní jedná o velké koalici. Iluatrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Jednání o velké koalici je na dobré cestě. "Brnu musí v následujících čtyřech letech vládnout stabilní koalice s dostatečným počtem mandátů v zastupitelstvu, které co možná nejvíce zohlední volební výsledek," potvrdil Pavel Blažek, šéf brněnské ODS a člen vyjednávacího týmu.

Předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka řekl, že vedení regionu spolu s vedením ODS podporuje vznik pravostředové koalice v čele s primátorem Robertem Kotzianem.

"Případný vznik velké koalice bych považoval za fatální selhání brněnských politických elit ODS a to i s ohledem na skutečnost, že voliči dali mandát k vytvoření pravostředové koalice v Brně," zdůraznil Kadrnka.

Pavel Blažek, místopředseda ODSBlažek tlak z centra občanských demokratů, který straníky nabádá ke vzniku pravostředových koalic, odmítl. "O Brně se bude rozhodovat v Brně," řekl rázně Blažek.

Brněnský primátor Roman Onderka začal s ODS o koalici jednat hned po volbách. V neděli před půlnocí se podle informací MF DNES občanští demokraté dohodli, že kývnou na Onderkovu nabídku: on zůstane primátorem, ODS bude mít většinu v městské radě.

MF DNES to nezávisle na sobě potvrdily dva zdroje z vyjednávacích týmů. Ze čtrnácti nových zastupitelů za ODS bylo devět pro koalici s Onderkou, pět proti.

Roman Onderka jako vítěz komunálních voleb v Brně vede za svou ČSSD schůzky i s dalšími stranami ve městě, které se dostaly do zastupitelstva. Setkal se už s ODS, TOP 09, Stranou zelených i lidovci.

Vítěz voleb v Brně - Roman Onderka (vpravo) - se setkal se zástupci Strany zelených Martinem Anderem a Janou Drápalovou

ODS má lepší pozici, může ČSSD poslat i do opozice

ODS a ČSSD zahájily "námluvy" už v neděli odpoledne. Onderka si poté pochvaloval, že se s lídrem ODS Robertem Kotzianem shodnou na spoustě věcí. "Velkou koalici si v Brně umím představit," konstatoval poté Onderka. Kotzian zatím nechce povolební vyjednávání komentovat.

ODS má paradoxně po prohraných volbách mnohem lepší vyjednávací situaci. Pokud by se nedohodla s Onderkou, může vytvořit koalici s lidovci a TOP 09 a sociální demokraty po čtyřech letech poslat do opozice.

Menší strany by se takovému uspořádání nebránily. "Máme za sebou jednání s ODS, TOP 09 i ČSSD. Preferujeme stále pravostředovou koalici, s ODS jsme rozebírali nejenom programové shody, ale mluvili jsme už i o složení rady a o náměstcích primátora," řekl lídr lidovců Daniel Rychnovský.

"Chtěl jsem se vyhnout pověstnému lidoveckému lavírování a tak spojení s ODS připouštím už dlouhodobě a transparentně. Brno potřebuje změnu a tou je pro mě Robert Kotzian a také nová TOP 09 v čele s Irenou Matonohovou," dodal Rychnovský.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Zeman nepřekvapil, jen se potvrzuje jeho pakt s Babišem, řekl Pospíšil

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Najdete na iDNES.cz