Studenti i učni v Brně se mají sejít pod jednou střechou. Tato "megaškola" má mít 3 300 žáků. Ilustrační snímek

Studenti i učni v Brně se mají sejít pod jednou střechou. Tato "megaškola" má mít 3 300 žáků. Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Brno hledá místo pro gigantickou školu o 3 300 studentech a učních

  • 16
Slučování škol kvůli úsporám přinese Brnu problém - bude muset najít budovu, kam se vejde přes tři tisíce studentů a učňů. Vedení Jihomoravského kraje totiž hodlá spojit i dvě velké střední školy -potravinářskou v Charbulově ulici s obchodní školou v Jánské ulici.

V Brně tak vznikne největší škola v kraji. Bude mít přes tři tisíce studentů a tento vzdělávací "gigant" se nikam nevejde.

Kraj chce tímto sloučením ušetřit za provoz a pronájem budov. Problém je v tom, že v Brně není škola, do které by se tolik studentů vešlo.

Slučování škol

SŠ potravinářská a služeb Charbulova 106, Brno. Má 2 200 studentů a učňů. Vyučuje obory hotelnictví, cestovní ruch, kuchař, číšník, kosmetické služby, fotograf, řezník, pekař, cukrář, kadeřník, výrobce textilií.
SOŠ a SOU obchodní Jánská 22, Brno. Má 1 120 studentů a učňů. Vyučuje obory prodavač, ekonomika a podnikání, propagace.

"Nevím, kam se všichni žáci vejdou. K nám do budovy určitě ne," komentoval úskalí slučování Jaroslav Morávek, ředitel Střední školy potravinářské a služeb v Charbulově ulici. Výsledek spojení popsal jako "kolos o třech tisících žácích, který bude naprosto nefunkční".

Střední odbornou školu a Střední odborné učiliště obchodní Jánská řídí Pavla Stejskalová a ta má na toto sloučení podobný názor.

"Tak velká škola by potřebovala budovu nebo areál, do kterého by se vešlo na sedmdesát tříd. A o takovém objektu já nevím," prohlásila ředitelka.

Kraj platí městu nájemné

Budova v Jánské ulici patří městu a kraj za ni musí platit nájemné. Druhý areál obchodní školy v chrlických Rovinách zase leží na pozemcích města a i tady musí kraj platit pronájem. "Pokud se ale přestěhujeme do jiných budov, tak nevím, na čem se ušetří," dodala Stejskalová.

V tom s ní však nesouhlasí náměstek jihomoravského hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL), který sloučení škol v kraji připravil.

"V první fázi se může část studentů přestěhovat do některé z budov kraje, které jsou prázdné. Nabízí se třeba objekt v Bratislavské ulici," naznačil Juránek plán kraje.

Úspora tak má vzniknout právě opuštěním budovy v Jánské. Podle ředitele z Charbulovy je ovšem toto řešení nereálné.

"Budovu v Bratislavské jsme museli před prázdninami vystěhovat. Jednak ji má kraj v plánu prodat a kromě toho je staticky narušená a vyžaduje drahou opravu," brání se Morávek tomuto řešení.

Podle něho by to nefungovalo, ani pokud by se nějaká budova navíc našla a tři tisíce studentů by se vzdělávaly na více místech. "Nevím, jak by se řešila koordinace, sociální zázemí nebo třeba stravování. Prostě by to nefungovalo," uvedl.

Juránek: Přicházejí slabé ročníky

Náměstek Juránek si nicméně myslí, že i tak velká škola fungovat může. Také proto, že podle něho má mít škola tři tisíce studentů jen dočasně.

"Přicházejí slabé ročníky, každé září bude nastupovat až o stovky žáků méně. Už do pěti let bude škola, co do počtu žáků, na úrovni nynější potravinářské školy a vejde se také do stávajícího areálu," tvrdí Juránek a odvolává se na demografický výzkum, který si kraj nechal zpracovat.

Sloučení škol nevybočuje pouze velikostí. Zajímavé je také tím, že se na seznam dostalo až nedávno. "Dozvěděl jsem se to až 24. srpna a dostal z toho šok," popsal Morávek, zastupující ředitel z Charbulovy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video