Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brno bude sídlem univerzity obrany

  10:38aktualizováno  10:38
Brno - Karel Kotek je rektorem Vojenské akademie v Brně. Právě Brno má být podle záměru ministerstva obrany do budoucna sídlem jediné vojenské vysoké školy, univerzity obrany. "Myslím si, že Brno tím nebude nijak zásadně ovlivněno. Brno tady už nyní má vojenskou akademii, bere ji jako exkluzivní školu, a ta se nijak zásadně zvětšovat nebude, spíš se bude zmenšovat. Ta nová škola bude menší, některé objekty pustíme městu. Kdyby tady žádná akademie nebyla, to by si Brno všimlo. Obráceně to však většině obyvatel nic neřekne," soudí Kotek.

Je to dobře, že se Brno stane sídlem jediné vojenské univerzity?
Podle mne je to jediná možnost. Vyplývá to z odborného posouzení, nikoliv pocitů nebo dojmů. Když generální štáb potřebuje velké výcvikové centrum ve Vyškově a bude tam školit tolik specialistů, kolik předpokládá, pak už jiný prostor než Brno pro vojenskou vysokou školu není.

Přečtete si také rozhovor s rektorem Vysoké vojenské školy ve Vyškově: Likviduje se špičková škola, říká rektor
Berete vítězství Brna jako satisfakci?
Vůbec. Spíš je mi to malinko líto. Beru to jako pragmatický vývoj snižování počtů ozbrojených sil, objektivní nutnost. A také přecházíme na přerozdělení vysokoškolských a výcvikových činností. Podobně je tomu i v NATO. Podle mne je to logický vývoj. Samozřejmě, že to někdo může pociťovat jako škodu nebo i chybu. Já takhle ale neuvažuju.

Ovlivní město Vyškov to, že přijde o vysokou vojenskou školu?
Ovlivní ve smyslu, že tam nebude univerzita. Pokud to tak bude. Ve smyslu ztrát pracovních příležitostí a ztráty prestiže města jako města s kvalitním vojenským zařízením - to vůbec ne. Generální štáb naopak předpokládá rozvoj toho centra. Včetně toho, že tam chce mít výcvikové středisko NATO. Diskusi, která ve Vyškově probíhá tak vidím jako zavádějící. Rozumím ale tomu, že když řeknete, že tam dlouho byla vysoká škola a teď tam bude jenom její část nebo možná do budoucna ani to, tak to musí vzedmout jistou vlnu emocí. Tomu rozumím. Ale to, že nikdo tam nebude kupovat noviny a nikdo nebude chodit do restaurace, to se mi zdá opravdu přehnané.

Kolik lidí přijde redukcí vysokých vojenských škol o práci?
Já bych to takhle dramaticky neviděl. Nebudou se propouštět stovky lidí najednou. Dokonce bych viděl větší problém v Brně než ve Vyškově. V Brně je totiž vysokoškolských učitelů víc - pět set oproti dvěma stům ve Vyškově. Musíme se dostat k nějakému poměru učitel - student. Asi to nebude jako na civilních školách, ale dejme tomu jedna ku osmi. Řada učitelů může přejít na jinou fakultu - z Vyškova do Brna to není tak daleko. Navíc to bude rozloženo asi do pěti let, to znamená, že řada učitelů dosáhne například důchodového věku. Já jsem teď třeba dostal za úkol snížit drasticky rozpočet. Po všech opatřeních, například spojování tabulkových míst, mi to ale vychází, že teď bude muset odejít jen asi deset nebo dvanáct lidí. Když to tedy bude rozloženo do času, tak propad nemusí být tak markantní. A navíc ve Vyškově může řada učitelů bez problémů učit na tamní resortní škole. To, co dělají nyní na univerzitě, pak mohou podobně dělat na vojenské akademii Vyškov.

Tím však pozbudou statut vysokoškolského učitele a budou mít i méně peněz.
Jenže armáda připravuje nový kariérní řád. Jsou to vojáci a vojákům to bude jedno. Nebudou placeni za titul, ale za hodnost - major bude placen jako major a podplukovník jako podplukovník.

Kolik učitelů má učit na nové univerzitě obrany?
Orientačně to v cílovém stavu v roce 2006, v případě, že bude na univerzitě studovat dvě stě až dvě stě padesát studentů, vychází na padesát procent nynějšího stavu.

To znamená, že polovina ze sedmi set učitelů, kteří nyní pracují v Brně a ve Vyškově musí do té doby odejít.
Teoreticky ano, ale je to orientační. Kdyby se ale řeklo, že poměr učitel - student nebude jedna ku osmi, ale jedna ku čtyřem, bude ten počet menší. Jde o to, co si budeme moci dovolit.

Jaký bude nyní další postup v transformaci vojenského vysokého školství?
Bude vytvořen pracovní tým, který záměr rozpracovává. Nebyla totiž schválena nějaká ideální definitivní podoba. Tým řekne, kolik by mělo být studentů, jaký budou mít profil, jaké budou studijní programy. A na základě toho se teprve vytvoří struktura školství. V každém případě však budou veškeré počty nižší než jsou teď.

Kdy bude jasné, jak to tedy bude?
Souvisí s tím legislativní změny. Je nutná změna vysokoškolského zákona, kde jsou školy vyjmenovány. A to je poměrně dlouhý proces. Já bych to viděl tak, že změna bude předložena parlamentu tak na podzim příštího roku.

To bude změna zákona o zřízení nové univerzity obrany? A stávající vojenské vysoké školy tím budou zrušeny?
Ano, bude tak zřízena nová univerzita, ale školy poběží dál. Zákon může ty tři školy sloučit. Do té doby ale musí všechny školy pracovat. Ještě na podzim příštího roku asi budeme na všechny tři školy nabírat studenty a studijní programy pak v nějaké podobě musí proběhnout. Nelze říct, teď jsme to zrušili a tím končíme. To nejde.

Je možné, že ve Vyškově a v Hradci Králové zůstanou fakulty nové univerzity obrany?
Je to jedna z možností. Jinou možností je, že někde zůstane třeba jenom část fakulty. To teď nedokážu říct, nerozhoduji o tom. Vychází to ale tak, že jak naše dvě technické, tak dvě vyškovské fakulty by se sloučily do jedné.

I když se budou studenti učit v Brně, stejně asi budou jezdit do Vyškova, kde je výcvikový prostor, na vojenskou přípravu.
Chceme aby výcvik studentů, náhradní tříměsíční služba, probíhal ve Vyškově. Pak by to bylo podobné jako v zahraničí - studenti by tam měli například několikatýdenní soustředění.

Bude tedy v budoucnu vyškovský vojenský areál využit lépe nebo hůř než nyní?
Myslím, že bude využit lépe. Měl by být trvale plný. Vychází to, že oba areály, jak náš, tak i vyškovský by měly být v cílovém stavu skoro na sto procent vytíženy. My jsme skoro na doraz už nyní, jak je to ve Vyškově, to nevím.

Kolik peněz armáda redukcí škol ušetří?
Vychází se z toho, že celkové náklady by neměly překročit současné náklady, ale přitom se začne investovat. Dneska se neinvestuje. Když ušetříme třeba čtyřicet, padesát procent na mzdách, budeme to investovat. Jde řádově o několik set milionů korun.

Až vznikne nová vojenská univerzita, budete se ucházet o místo rektora?
Nebudu. Tak daleko neuvažuju, ale myslím, že už jsem ve škole dlouho. Měl bych změnit prostředí. Budu hledat další uplatnění a budu rád, když to bude v rámci ozbrojených sil. Všechno ale záleží na tom, jak se vyvine situace příští rok, kdy končím ve funkci rektora.

Karel Kotek je rektorem Vojenské akademie v Brně

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Zavírejte dveře migraci, řekl Wilders v Praze. Stovky lidí demonstrovaly

Na tiskové konferenci evropských protiimigračních stran vystoupili Marine Le...

Nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders doufá, že Česko bude nadále zavírat dveře masové migraci. Podle francouzské...

Policisté v Praze označovali nehodu, do jejich auta naboural jiný vůz

Policie v Praze označovala místo nehody, do jejího vozu narazil další řidič...

Zatímco policisté v Kbelské ulici v Praze označovali porouchané vozidlo, do jejich auta narazil další vůz. Při nehodě...

Skauti přivezli z Vídně betlémské světlo, rozvezou ho do dalších měst

Brněnští skauti přivezli betlémské světlo (16.12.2017)

Skauti v sobotu přivezli do Česka plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus....Najdete na iDNES.cz